Roberto Lapid. Intervistë me autorin e Pasión imperfecta

Fotografia: Roberto Lapid, profili në Twitter.

Robert Lapid Ai është argjentinas nga Kordoba dhe aktualisht banon mes vendit të tij dhe Spanjës. Ai ka shkruar tashmë romane të tjera, veçanërisht ato historike të bazuara në raste reale, si p.sh Dizna: Mesazh nga e kaluara ose Enigma e Weis. Dhe e fundit është Pasion i papërsosurme një protagoniste shumë të veçantë: aktoren Hedy LaMarr. Në këtë intervistë na tregon për këtë punë dhe shumë më tepër dhe Unë ju falënderoj shumë kohë dhe mirësi për ta dhënë atë për mua.

Roberto Lapid - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Titulli i librit tuaj të fundit është Pasion i papërsosurMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

ROBERT LAPID: Embrioni i kësaj historie lind mes disa maleve në perëndim të qytetit të Kordoba në Argjentinë. Aty ka disa ndërtime të çuditshme dhe një prej tyre më tërhoqi vëmendjen: Kalaja Mandl. Në qytetin fqinj përmendeshin të ndryshme, kontradiktore dhe të ngatërruara tregime për që kishte qenë pronari i saj, Fritz Mandl: Spiun për aleatët gjatë luftës?Kriminel nazist?

Hetimi zbuloi se Fritz kishte qenë një prodhues i fuqishëm dhe milioner i armëve. Ekzotike, e çuditshme dhe enigmatike, dhe e urryer dhe e nderuar nga shumë njerëz. Klientët e tij nuk kishin qenë askush tjetër përveç Hitlerit, Musolinit dhe Frankos, ndër të tjera, dhe midis miqve të tij ishin gjenerali Perón, Hemingway, Truman Capote dhe Orson Wells.

Fritz e sheh filmin në mikrokinemanë e rezidencës së tij në Vjenë EkstazaKu Hedy Kiesler performon për herë të parë nudo dhe orgazmën e parë parë në ekran në moshën 16 vjeçare. Ky i ri i talentuar, i cili studion teatër dhe inxhinieri dhe flet rrjedhshëm disa gjuhë, martohet me Fritz. Ata të dy jetojnë në kështjellën e tyre në Salzburg dhe Hedy ishte mikpritja ideale për të marrë të gjitha llojet e personazheve. Midis të dyve a pasioni sa i shfrenuar aq edhe shkatërrues. Pastaj Hedy Kiesler ikën dhe mbërrin në Hollywood për t'u bërë Hedy Lamarr, femra më e bukur në kinema. Por, përveç kësaj, ajo patenton shpikje, duke përfshirë një sistem komunikimi që ka krijuar atë që është sot wifi, GPS dhe bluetooth.

Është një histori e vërtetë, me një komplot ku personazhet ishin protagonistë të disa ngjarjeve të rëndësishme të shekullit të XNUMX-të.  

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

RL: Mes leximeve të mia të para gjatë fëmijërisë, më kujtohet saga e Sandokan, tigri malajziannga Emilio Salgari. Historia ime e parë Është shkruar në moshën 14 vjeçare, akuento për një konkurs nga Editorial Kapeluz. Fitimi i xhekpotit më rriti entuziazmin. Kështu fillova të shkruaj për gazetën e shkollës. Më vonë, kur ai u rrit, shënime, kronika dhe tregime që u botuan në disa gazeta. Romani im i parë duhej të priste derisa 2010 për të parë dritën.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

RL: Kam lexuar shumë: AJ Cronin, Howard Fast, John Le Carre, Ken fletëpalosje, Wilbur Farkëtues, Carmen Laforet, Paul gocë deti, Korrik Verne, Cervantes, Gjyqtar që favorizon ekipin vendas, Walter Scott, Herman Hesse

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

RL: Do të kisha dashur të takohesha Robert langdon, yll i librave të Dan Brown, tashmë disa karaktere të tregimeve të Noe Gordon.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

RL: Para se të bëni një histori Unë jam i apasionuar pas hetimeve: aksesoni skedarët, intervistoni dëshmitarët, ecni nëpër hapësira. Kërkoni, zbuloni të fshehtën, transmetojnë atë që dihet pak, por që është e rëndësishme.  

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

RL: Në përgjithësi pasditet ia kushtoj letërsisë, kur nuk pikturoj. Dikur ndërroja hapësiraNdoshta për faktin e udhëtimit dhe të jetuarit mes Barcelonës dhe Argjentinës për disa vite. Për të shkruar zgjedh hapësira me shumë dritë, heshtja dhe vetmia.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

RL: Për të lexuar, lista është e larmishme: aventura, enigma, pasione. Te shkruash, romane historike bazuar në raste reale. Për momentin vetëm kaq.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

RL: po lexoj marrëzitë e Bruklinit, Paul auster yhUnë mbarova së shkruari a Novela e ardhmja e të cilit shpaloset në Bregdeti i Valencias. Një rast shpërthyes nga viti 1969 që përfshin ngjarje pak të njohura në historinë e fundit spanjolle ku ato lindin tradhtitë, spiunazh e intrigat i fshehur. Ky libër është tashmë në botues, gati për t'u botuar.

Unë punoj tani në një Histori që ndodh gjatë kohës së Lufta e ftohte Berlini i ndarë pranë murit të njohur. Të dy romanet bazohen në raste të vërteta që çuan në kërkime magjepsëse.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

RL: Bota botuese është e vështirë dhe pandemia e ka përkeqësuar tregun. Unë kam fat të ketë një agjenci e mirë letrare dhe një botues që mbështet punën time. Unë pres me optimizëm dhe nuk ndalem së shkruari.

Shkrova dorëshkrimin e parë dhe ua dërgova disa botuesve argjentinas, njëri prej tyre kontaktoi dhe përfundimisht botoi tre nga librat e mi. Tani nga Roca Editorial de Barcelona tekstet e mia arrijnë në shumë vende spanjishtfolëse.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

RL: Ka qenë e vështirë. Jam bllokuar në Argjentinë nën një karantinë shumë të gjatë dhe rigoroze. Shkrimi, piktura, familja që ishte larg dhe komunikimi me miqtë ndihmuan për të përballuar vetminë dhe ngujimin. A dritë shprese dhe ajo që dua realizohet në rifitoni lirinë dhe shëndetin, përveçse na lënë mësime të rëndësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)