Rënia e gjigantëve

Rënia e gjigantëve.

Rënia e gjigantëve.

Rënia e gjigantëve -Rënia e gjigantëve, në anglisht - është një roman historik i krijuar nga shkrimtari britanik Ken Follet. Kjo është pjesa e parë e Trilogjia e Shekullit, me qendër në Luftën e Madhe, në Luftën e Dytë Botërore. Ishte një titull i lëshuar njëkohësisht në pesë kontinente gjatë shtatorit 2010, me një tirazh prej dy milion e gjysmë kopje.

Megjithëse shumë e mohojnë atë, ëndrra e një shkrimtari është të bëhet një "bestseller" dhe në të njëjtën kohë, të merret si një autor "serioz". Një kombinim i ndaluar për shumë, por jo për Ken Follet. Mirë me Rënia e gjigantëve ka arritur një vepër transcendente, të kataloguar nga shumica e kritikëve letrarë si një nga më të rëndësishmet e mijëvjeçarit të ri.

Për autorin, Ken Follett 

Nëse ka ndonjë listë të ndershme të shkrimtarëve më të suksesshëm dhe të respektuar të gjysmës së shekullit të kaluar, emri i Ken Follett del në krye, pa dyshim. Lindur në Cardiff, Uells, në 1949, Ai u rrit në Londrën e pasluftës (e dytë), në mes të një familje rregullat e së cilës ndalonin shikimin e televizionit ose dëgjimin e radios. Streha e tij e vetme: leximi.

Hapat e parë në letërsi

Follet studioi Filozofi, megjithëse përfundoi i specializuar në Gazetari. Profesioni me të cilin ai u përpoq të siguronte jetesën, megjithatë, mërzia ishte rezultati i pashmangshëm. Pra, ai zgjodhi të shkruante ... dhe shfaqja doli tepër mirë. Në vitin 1978, ai botoi Ishulli i stuhive, një roman spiun emocionues që shënoi një hyrje spektakolare në botën botuese.

Me debutimin e tij, ai regjistroi emrin e tij midis "shitësve më të mirë" dhe fitoi njohjen e tij të parë: një çmim Edgar. Si një "shënim shtesë", ky tekst është renditur si një nga Romanet më të Mirë të Misterit të të gjitha kohërave, sipas Shkrimtarët e Misterit të Amerikës.

Shtyllat e tokës

Brenda bibliografisë së gjerë të Follet nuk ka asnjë punë të "klasifikuar" si një dështim tregtar. Thjesht ka arritur një sukses pas tjetrit. Sidoqoftë, midis tyre ekziston një titull i shquar: Shtyllat e tokës (1989). Një roman historik i vendosur gjatë periudhës së njohur si "Anarkia Angleze".

Përtej përfaqësimit të plotë të kuptimit të a Shitësi më i mirë, teksti vlerësohet shumë në nivele të ndryshme. Në këtë kuptim, arkitektët vlerësojnë përshkrimet e ndërtesave romane, si dhe evolucionin progresiv drejt stilit gotik. Saktësia historike e historisë gjithashtu festohet, duke dhënë detaje të hollësishme të luftës civile që u zhvillua në Angli gjatë këtyre viteve.

Ken Follett.

Ken Follett.

Rënia e gjigantëve. Kapitulli i parë i një trilogjie shumë të parashikuar

Librin mund ta blini këtu: Rënia e gjigantëve

Emri i Ken Follett është një garanci e suksesit. Me shumë pak autorë, kompanitë botuese guxojnë të nxjerrin një libër njëkohësisht në të gjithë botën. E cila, ishte pikërisht ajo që ndodhi më 28 shtator 2010 me daljen në libraritë e Rënia e gjigantëve, pjesa e parë e ambiciozëve Trilogjia e Shekullit.

Seriali vazhdoi me Dimri i botës (2012) y Pragu i përjetësisë (2014) ishte mbyllja. Siç pritej, puna nuk zhgënjeu. Miliona kopje të shitura, së bashku me lavdërime të reja për autorin për aftësitë e tij në Romanin Historik. Në një histori - të parezistueshme për lexuesit - që përfshin tradhëti, miqësi dhe dashuri të pamundur, së bashku me mizorinë e luftës.

Realiteti dhe disa trillime

Rënia e gjigantëve Fillon me kurorëzimin e George V të Mbretërisë së Bashkuar. Ngjarje që ndodhi më 22 qershor 1911 në Abbey Westminster, Londër. Nga kjo pikë e tutje, trillimi përzihet me realitetin (faktet historike) me një "natyrshmëri" sublime, tipike për stilin Follet.

Pastaj, lexuesit supozojnë si të vërteta përvojat e protagonistëve të romanit, në një efekt të ruajtur gjatë gjithë trilogjisë. Protagonistët e mëdhenj "të vërtetë" në histori janë Lufta e Parë Botërore dhe Revolucioni Rus. Po kështu, ajo depërton në ngjarjet e mëposhtme historike:

  • Sulmi i Sarajevës dhe shpërthimi i menjëhershëm i luftës (1914).
  • Kthimi i Leninit në Petrograd (1917).
  • Miratimi i Prohibition në Shtetet e Bashkuara (1920).

Personazhet

Pesë familje, në pesë kombe të ndryshme, ndërtojnë nyjën e komplotit Rënia e gjigantëve. Në nivelin mikro, ai përqendrohet në konfliktet e brendshme të secilit prej tyre. Në nivelin makro, fokusi është se si konteksti fillon të ndryshojë peizazhin. Të gjitha grupet e degëve marrin pjesë në një farë mënyre në konfliktin kryesor të luftës.

Po kështu, ato përshkruhen së bashku me mënyrën në të cilën lidhen klanet e ndryshme (dashuria, tradhëtia, ëndrrat dhe dëshirat, pengesat). Përveç kësaj, shfaqen figura të tjera historike, të tilla si Sir Edward Gray, Ministri i Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe kur shpërtheu lufta. Si dhe Winston Churchill (40 vjeç).

Një libër frikësues

Në realitet, Follett është "një autor frikësues". Ai e bën atë sepse me Rënia e gjigantëve, autori përsërit një "formulë" me rezultate të njohura dhe të provuara më parë: libra të gjerë, të pasur me detaje. Për më tepër, sasia e elementeve të bazuara në ngjarje historike janë shumë të lehta për tu verifikuar.

Në të njëjtën kohë, sasia e madhe e të dhënave kronologjike u ofron studiuesve qasje të reja për zgjerimin e fushave të tyre të kërkimit. Nga ana tjetër, sot një libër me më shumë se 500 faqe duket shumë i rëndë. Epoka Dixhitale është epoka e teksteve të sintetizuara në ekstrem, falë, në një masë të madhe, 140 karaktereve (tani pak më shumë) të imponuara nga Twitter.

Por me Follet ndodh e kundërta

Siç ka ndodhur me shumicën e titujve të autorit Uellsit, Rënia e gjigantëve tejkalon 1000 fletë. Në vlerësimet amatore, numri i lexuesve që dëshirojnë më shumë është mbresëlënës. Vetë shkrimtari rrëfeu në një intervistë se shumë njerëz i kërkojnë libra edhe më të gjatë.

Ken Follett citon.

Ken Follett citon.

Një enigmë

Më interesante në Rënia e gjigantëve është interesi për të lexuar: nuk zbehet në asnjë kohë (pavarësisht komplotit të ndërlikuar). Përzierja rastësisht dhe pa ndonjë ndarje, trillimi me realitetin. Përshtatja e komplotit për interesat tuaja (atë të personazheve tuaj). Pa hequr dorë nga ashpërsia historike në çdo kohë.

Kompleksiteti i përshkruar në paragrafin e mësipërm përmbledh në mënyrë të përsosur stilin e Follett. Gjithashtu, bëhuni një figurë publike dhe me ndikim në Angli, ai kurrë nuk e ka fshehur identifikimin e tij me Partinë e Punës dhe lëvizjet e majta. Sidoqoftë, militantizmi dhe aktivizmi i tij politik kanë qenë gjithmonë jashtë teksteve të tij, Rënia e gjigantëve Nuk është përjashtim.

Si e bën?

Ndoshta askush nuk do ta njohë atë në publik, por Ken Follett ngjall zili tek kolegët e tij bashkëkohorë. Shumë prej tyre nuk pushojnë së komentuari me habi, sa mbresëlënës është suksesi i një libri me pak më shumë se një mijë faqe. Gjithashtu, ata i shohin befasisht shfaqjet e pasionimit nga ana e lexuesve, duke "gllabëruar" cilëndo nga "Biblat" e këtij autori.

Disa kritikë (të guximshëm) madje e hedhin poshtë këtë histori drejtpërdrejt, plot me karaktere një-dimensionale dhe tepër të parashikueshme. Epo, në art, fenomeni i unanimitetit - veçanërisht nëse është pozitiv - është shumë i çuditshëm. Në çdo rast, askush nuk guxon të mohojë dinamizmin dhe përmbajtjen argëtuese të Rënia e gjigantëve. Një premisë më se e mjaftueshme për shumicën e lexuesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.