Kjo pyetje: Po pse po e lexoj këtë libër?

Pse po e lexoj?

Pse po e lexoj?

Ne e filluam atë libër sepse na tërheq. Sepse ka komente të shkëlqyera të kritikëve me mend. Sepse është nga një prej shkrimtarëve tanë të preferuar. «Ugh, i fundit i Fulanito, më i shumti! Nuk mund të dështojë, ”i themi vetes. Sepse është më i shitur dhe ne i besojmë shumë listave të shitjeve. Sepse nos u rekomandua nga një mik, i rrëmbyer nga ai, dhe ai është shpirti ynë binjak dhe ne duam të ndajmë entuziazmin e tij.

Sidoqoftë, çfarë ne filluam. Ditët kalojnë, lexo Realiteti ynë i përditshëm është i qetë, jo pa mungesë kohe dhe disa probleme, por i qetë. Dhe papritmas, ndjenja vjen. Por unë po kaloj një kohë të keqe, por keq me këtë libër. Çfarë po bëj duke e lexuar? ». Kini kujdes, nuk është se është e keqe, është se po kalojmë shumë keq me ato që lexojmë. Por ne kemi forcë dhe e përfundojmë atë. Pse Cilat ju kanë ndodhur? I ke lënë? Le të shohim…

Nuk më ka ndodhur shumë herë. Gjithashtu, gjëja më e thjeshtë kur diçka të bën të ndihesh e pakëndshme është ta lësh atë. Me çiftin që mbaj mend që kisha kaluar vërtet keq. Edhe ashtu, unë arrita t'i përfundoj ato, megjithëse duhet të pranoj që i kapërceva faqet dhe faqet e njërit. Të gjithë e dimë që nuk është një shenjë e mirë.

Çështja ishte shqetësimi që gjeneruan tek unë. Ashpërsia dhe papërpunimi i asaj që ata thanë dhe si i thanë ato. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh rrethanat në të cilat lexojmë libra të caktuar dhe çelësat që ata arrijnë të luajnë brendësinë më të thellë, të përdredhur dhe morbide që mund të kemi. Dhe kjo është gjithashtu një meritë. Këtu janë ata dy tituj.

Dashamirësi (2007) - Jonathan Littell

Nga ky autor nuk doja të lexoja më shumë pasi mbarova këtë roman, sigurisht më të njohurin që ai ka. Por sigurisht, ishte Lufta e Dytë Botërore, një dobësi personale. Sidoqoftë, syri im u largua. Më ka munguar më shumë.

Kur dikush përzihet pothuajse një traktat mbi semiotikën, një ish oficer SS shumë shqetësues dhe i shqetësuar, Holokaustin, Fronti Lindor dhe një marrëdhënie inçestuale, gjëja e mençur për të bërë është të mbledhësh guxim. Nëse shtojmë përkufizimet e bollshme të kritikëve si "titulli i kultit", "romani i vitit", "zbulimi i jashtëzakonshëm", etj., Gjëja më e mençur është të fillosh të dridhesh. Po, ndonjëherë nuk e di se ku po shkon, por unë e dija. Sigurisht që nuk ishte një detyrim.

Fuqia magjepsëse e këtij libri është proporcionale me pretendimin e tij. Dhe nëse vazhdoni të lexoni më shumë se një mijë faqe të kapitujve të përjetshëm, disa pika dhe, në disa pjesë, atë traktat mbi semiotikën e gjuhëve Kaukaziane, arrini në përfundimin se është vetëm për krenari.

Kompleksiteti i karaktereve, struktura dhe përmbajtja nuk kursen në detaje shumë grafike, eskatologji në mes gjithashtu ose zhargon ushtarak. Kështu që bëhet një sfidë. Ky bastard i çmendur, psikopatik nuk do të jetë në gjendje për mua. Dhe, mrekulli, ju e përfundoni atë. Ndoshta është thjesht të dimë atë fund. Dhe për këtë, autori shënon dy gola: një që ai nuk interesohet aspak për lexuesit. Dhe dy: çfarë përdor një hile shumë të vjetër, sëmundjen më të përdredhur duke rikrijuar imazhet e krijuara nga leximi, veçanërisht ai i pasazheve më të thyer.

Disa tituj të vështirë

Lexime të çuditshme ...

Highway Killer (2008) - James Ellroy

Dhe çfarë lidhje me rehati duke lexuar Ellroy? Për disa është një gjeni, për të tjerët është e padurueshme, për të gjithë është komplekse. Shumica kanë qenë në gjendje të lexojnë një ose disa nga librat e tij. Disa prej nesh kanë pirë duhan pothuajse të gjithë. Ellroy nuk është gjysma e masave, aspak e lehtë. Vrasësi i rrugës është një nga më pak të lehta për tu tretur.

Për parësinë e saj të zymtë në rekreacionin e dhunës më të egër dhe mizore. Dhe për një nga ata personazhe që magjepsin dhe tmerrojnë. Rikrijimi i së keqes në formën e tij më të pastër e cila (ndoshta kjo është ajo që tmerron më shumë) bazohet në të keqen e vërtetë që trillimi tenton të kapërcejë. Në këtë rast, është autobiografia që një vrasës serial i pamëshirshëm dhe brutal vendos të shkruajë kur ta fusin në burg. A) Po, I rrëfyer në vetën e parë, ne shkojmë në një udhëtim në ferr përmes Shteteve të Bashkuara ku jemi dëshmitarë të krimeve më të urryera që ndodhin pa u ndalur.

Ajo ndjenjë për të cilën po flisja E kisha shumë gjallërisht në një moment nga koha kur e lexova këtë roman. Mësova anglisht dhe shkova në shtëpinë e një vajze nëntë vjeçare dy herë në javë në Madridin më të përsosur në rrethin Salamanca.

Epo, në udhëtimet me metro po lexoja këtë roman. Ishte pikërisht në një nga ato udhëtime përsëri në shtëpi pas një prej atyre orëve të këndshme, kur papritmas syri im i leximit u largua. Mbaj mend se ishte një nga ato pasazhe tronditëse, të papërpunuara dhe pa anestezi, aq karakteristikë e Ellroy. Pyetja ishte e menjëhershme. Çfarë po bëj duke lexuar këtë? 

Konkluzione

Easyshtë e lehtë të përgjigjesh: është ai kontrast i jetës reale të përditshme me fuqinë e madhe ndjellëse të letërsisë. Këto pyetje mbase na sulmojnë çdo ditë nga realiteti më i zymtë, i zymtë dhe më i egër që ndodh. Por ne jemi mësuar shumë me këtë. Pra, edhe nëse janë në lexime të pakëndshme ose të vështira, përsëri literatura tregon thelbin e tij të të kujtuarit se ne mund t'i kemi, t'i kemi dhe t'i pranojmë ato ndjenja. Edhe me kohërat më të këqija.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aracel-li Riera Ferrer dijo

  Zakon im nuk është të besoj te kritikat, çmimet letrare ose blogjet, por më tepër tek intuita ime. Dhe sinqerisht, me librin e fundit të Lorenzo Silva "Vendi i Akrepave" ai më dështoi. E braktisa atë në faqen 50. Pse nëse një libër që mbani 50 pàg. Nuk të tërheq, më mirë ta mbyllësh për një tjetër, sesa me listën e pafund që kam, nuk mund të humbas kohë.
  Përshëndetje Mariola dhe faleminderit për këtë blog (dhe për shumë gjëra të tjera)

 2.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Faleminderit për komentin tuaj, Araceli.