Princi i Vogël, romani i përjetshëm që askush nuk mund të harrojë ta lexojë

Princi i Vogël

"Princi i Vogël" është një nga librat që të gjithë duhet të lexojnë. Gjithashtu, ky është një libër që ia vlen të lexohet të paktën dy herë, një herë si fëmijë dhe një herë si të rritur. Shqetësimet e këtij karakteri të dashur e bëjnë këtë roman të shkurtër të lexojë plot emocione, duke tërhequr ndjenjat nga aty ku nuk mendonim se i kishim.

Ne mund të flasim për teknikat. Pasi është më i famshmi nga romanet e shkruara nga Antoine de Saint-Exupéry, e cila u shkrua gjatë mërgimit të autorit në Shtetet e Bashkuara, e cila u botua për herë të parë në 1946 nga Reynal & Hitchcock. Por ky libër nuk meriton të flasë për të ashtu. Meriton të trajtohet me pasion.

Princi i Vogël është një fëmijë nga asteroidi B 6212 i cili, nga planeti në planet, takon personazhet më të veçantë derisa të arrijë në tokë. Në mes të shkretëtirës së Saharasë, djali i vogël takon një aviator të humbur të cilin diçka që shkon përtej asaj që ne e dimë si miqësi do t'i bashkojë ata.

Në mendjen e një fëmije, është ende një përrallë që tregon historinë e aventurave të një fëmije tjetër. Gjithçka është shumë magjike dhe fantastike. Por kur të rritemi dhe të bëhemi "njerëz seriozë" që flasin për "gjëra serioze", nuk do të dëmtojë pluhurin e këtij libri, të cilin e kemi harruar vite më parë, dhe t'i hedhim një vështrim. Dhe duket e pabesueshme se si një libër kaq i hollë, me vizatime dhe kaq i lehtë për t’u lexuar, mund të ndryshojë vizionin tonë të jetës në vetëm gjysmë ore. 

Nuk është një nga librat më të shitur të të gjitha kohërave vetëm sepse. As nuk është më i lexuari në Francë vetëm sepse autori i tij ishte francez. Arsyeja pse "Princi i Vogël" është dhe do të jetë një shitës të mirë deri në përjetësi është si më poshtë: Shtë një ode për miqësinë, dashurinë, respektin dhe ndjenjën e përgjegjësisë.

Historia e atij djali që kurrë nuk heq dorë nga një pyetje që ai tashmë ka bërë, por që, megjithatë, nuk jep kurrë përgjigje. Një fëmijë që e donte lulen e tij më shumë se çdo tjetër, sepse ishte e tij, sepse ai e vaditi atë, e mbrojti atë nga era, e donte atë pavarësisht tekave të tij. Fëmija që nuk i kupton shqetësimet e të rriturve sepse atyre u mungojnë parimet themelore.

Kështu që kur ndiheni jashtë vendit, kur gjithçka ju shqetëson, kur jeta bëhet një shqetësim i vazhdueshëm, merrni librin dhe lëshoni zemërimin dhe ankthin që mbani brenda.

Ky nuk është vetëm libri më i mirë që mund të bëni, por edhe dhurata më e mirë që do t’i bëni vetes.

Nëse nuk e keni librin në dorë, mos harroni disa frazat e princit të vogël më të shquar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mantel dijo

  hola

 2.   maria dijo

  Shtë një roman që nuk do ta harroj kurrë për shkak të mësimeve që çojnë në brendësimin e ndjenjave të përvetësuara në një.