Christina Rossetti. Përvjetori i vdekjes së tij. vjersha

Christina Georgina Rossetti Ai u nda nga jeta në një ditë si sot në 1894 në Londër. Ishte një nga poetët e mëdhenj anglezë, ndonëse famën e mori më shumë vëllai i tij, gjithashtu poet dhe piktor Dante Gabriel Rossetti. Por Christina u dallua edhe për meritën e saj në poezi viktoriane dhe Lëvizja Para-Rafaelite. Kjo është një përzgjedhje poezish në kujtesën tuaj ose për ta zbuluar atë.

Christina Rossetti - Poezi

Bukuria është e kotë

Ndërsa trëndafilat janë të kuq
ndërsa zambakët janë kaq të bardhë,
A do të lartësojë një grua tiparet e saj
vetëm për të sjellë kënaqësi?
Ajo nuk është aq e ëmbël sa trëndafili
zambaku është më i lartë dhe më i zbehtë,
dhe nëse ajo ishte si e kuqe apo e bardhë
do të ishte vetëm një nga disa.

Nëse ajo skuqet në verën e dashurisë
ose në dimrin e tij bëhet e tharë,
nëse ajo lë në pah bukurinë e saj
ose fshihet pas një skuqjeje të rreme,
ajo vishet me mëndafsh të bardhë ose të kuq,
dhe duket e shtrembër ose si dru i drejtë,
koha gjithmonë fiton garën
që na fsheh nën një qefin.

Pastaj ata do të bërtasin

Duket si një gjë e lehtë ndonjëherë
ndjej sikur një ditë të këndoj,
por të nesërmen
as nuk mund të flasim.
Hesht sinqerisht
ndërsa qetësohet;
një ditë tjetër do të këndojmë dhe do të themi
Heshtni, duke numëruar kohën
për të sulmuar në këtë moment:
bëhu gati për zërin,
fundi ynë është afër.
Nuk mund të këndojmë apo të shprehemi?
Në heshtje, pra, le të lutemi,
dhe meditoni për këngën tonë të dashurisë
ndërsa ne presim.

Kenge

Kur të vdes dashuria ime
Mos më këndoni këngë të trishta
Mos mbill trëndafila në gurin e varrit tim
as selvi të zymta:
Bëhu bari i gjelbër mbi mua
me pika e vesë më lag.
Dhe nëse vyshket, kujto;
Dhe nëse vyshket, harro.

Nuk më duhet të shoh më hijet,
Nuk do ta ndjej më shiun,
Nuk do ta dëgjoj më bilbilin
duke kënduar dhimbjen e tij.
Dhe duke ëndërruar në atë muzg
që as vendoset dhe as zvogëlohet,
Me fat ndoshta te kujtoj
Dhe për fat të mirë ndoshta do të të harroj.

E vetmja siguri

Kotësi e kotësive, thotë predikuesi,
Të gjitha gjërat janë kotësi.
Syri dhe veshi nuk mund të mbushen
Me imazhe dhe tinguj.
Si vesa e parë, apo fryma
E zbehtë dhe e papritur nga era
Ose bari i këputur nga mali,
Kështu është njeriu,
Duke lundruar mes shpresës dhe frikës:
Sa të vogla janë gëzimet e tua,
Sa e vogël, sa e zymtë!
Derisa të mbarojnë të gjitha gjërat
Në pluhurin e ngadaltë të harresës.
Sot është njësoj si dje
Nesër njëri prej tyre duhet të jetë;
Dhe nuk ka asgjë të re nën diell;
Derisa të kalojë raca e lashtë e kohës
Murrizi i vjetër do të rritet në trungun e tij të lodhur,
Dhe mëngjesi do të jetë i ftohtë dhe muzgu do të jetë gri.

Nga deti

Pse deti mban zi përgjithmonë?
Nga qielli e bën të qajë
thyej kufirin e bregdetit;
të gjithë lumenjtë e tokës nuk mund ta mbushin atë;
deti ende pi, i pangopur.

Thjesht mrekullitë e hirit
ata shtrihen të fshehur në shtratin e tyre të papritur:
anemonet, kripa, të papasionuara
petale me lule; mjaft të gjallë
për të fryrë dhe shumëzuar dhe përparuar.

Kërmijtë piktoresk me kthesa, pika ose spirale,
gjallesa të ngulitura si sytë e Argos,
të gjithë po aq të bukur, por të gjithë të pashoq,
lindin pa ankth, vdesin pa dhimbje,
dhe kështu kalojnë.

mbaj mend

Më kujto kur të kem ikur
larg, drejt tokës së heshtur;
kur dora ime nuk mund të mbajë më,
as unë, duke hezituar të largohem, ende nuk dua të qëndroj.
Më kujto kur nuk ka më të përditshmen,
ku më zbulove të ardhmen tonë të planifikuar:
vetëm më kujto, ti e di mirë,
kur është tepër vonë për ngushëllime, lutje.
Dhe edhe nëse duhet të më harrosh për një moment
për të më kujtuar më vonë, mos u pendoni:
për errësirën dhe korrupsionin largohen
një mbetje e mendimeve që kisha:
me mire me harro dhe buzeqesh
se duhet të më kujtosh me trishtim.

Burimi: The Gothic Mirror


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.