Poetë andaluzianë I: Luis García Montero

Luis-Garcia-Montero

Unë jam andaluzian, kështu që as nuk mund ta shmang, as mund ta mohoj, gjaku po më qëllon. Për këtë arsye unë kam dashur të bëj një seri artikujsh, kjo gjë "Poetët Andaluzianë I: Luis García Montero" i pari nga pesë, për poetët dhe poezitë andaluziane.

Le të fillojmë të granatojmë Luis Garcia Montero. E di ti Nëse përgjigjja është jo, ky është shansi juaj ta bëni.

Luis Garcia Montero

Montero lindi në të njëjtën tokë me García Lorca, Granada, në 1958. Ai është poet, kritik letrar, Profesor i Letërsisë Spanjolle në Universitetin e Granadës dhe eseist. është i martuar me një tjetër i madh i letërsisë spanjolle: Almudena Grandes.

Duke nënvizuar një pjesë të veprës së tij të gjerë letrare do të nxjerrim në pah poezitë e mëposhtme:

 • SIDA, sëmundja pa mbarim, Granada, Universiteti (1989).
 • Dhe tani ju keni urën e Brooklyn, Granada, Universiteti (koleksioni Zumaya), 1980, Çmimi Federico García Lorca.
 • Kopshti i huaj, Madrid, Rialp, Çmimi Adonáis, 1983.
 • Dhoma të ndara, Madrid, Visor, 1994: (Çmimi Loewe dhe Çmimi Kombëtar i Letërsisë).
 • Pothuajse njëqind poezi (1980-1996): antologji, parathënie nga José Carlos Mainer, Madrid, Hiperión, 1997.
 • Plotësisht të premten, Barcelona, ​​Tusquets, 1998.
 • Antologji poetike, Madrid, Castalia, 2002
 • Intimiteti i gjarprit, Barcelona, ​​Tusquets, 2003, Çmimi Kombëtar i Kritikëve 2003.
 • Poezi (1980-2005); tetë libra të rregulluar dhe mbledhur, Barcelona, ​​Tusquets, 2006.
 • Fëmijëria; Málaga, Koleksioni Castillo del Inglés, 2006.
 • Pamje e lodhur, Madrid, Viewer, 2008
 • Kenge, botimi i Juan Carlos Abril, Valencia, Para-Tekste, 2009
 • Një dimër më vete, Madrid, Viewer, 2011
 • Rrobat e rrugës, Madrid, Çair, 2011
 • Dhoma të ndara (20 vjet është diçka), Madrid: Visor, 2014, Botim nga Juan Carlos Abril, Parathënie nga Jesús García Sánchez.

Ai gjithashtu ka botuar një roman: «Nesër nuk do të jetë ajo që dëshiron Zoti », mbi jetën e poetit gelngel González, i cili vdiq në 2008, "Mos më trego jetën tënde" dhe "Dikush thotë emrin tuaj".

Mos më trego jetën tënde - García Montero

3 poezi të zgjedhura

Unë e kam pasur shumë të vështirë të zgjedh vetëm 3 poezi nga Luis García Montero, por atje shkojnë:

Mbase nuk më keni parë
ndoshta askush nuk më pa kaq të humbur,
Kaq ftohtë në këtë cep Por era
ai mendoi se isha gur
dhe desha me trupin tim të shpëtoj.

Nëse mund të të gjej
mbase po te gjeta do ta dija
me sqaro me ty.

Por bare të hapura dhe të mbyllura
rrugët natën dhe ditën,
stacione pa publik,
lagje të tëra me njerëzit e tyre, dritat,
telefonat, korridoret dhe këtë kënd,
ata nuk dinë asgjë për ju.

Dhe kur era dëshiron të shkatërrojë vetveten
Ai më kërkon tek dera e shtëpisë tënde.

I përsëris erës
Po sikur të të gjeta më në fund
se po të paraqiteshe, do ta dija
me sqaro me ty.

(Dashuri e veshtire)

Drita u shemb,
Ai bëri një gabim në orarin e tij për të lënë lakuriq
mjegulloi sytë ndërsa më buzëqeshni.

Ndërsa po më buzëqesheshit
Unë pashë një hije të prirur të zhvishej,
hap zinxhirin ngadalë të heshtjes,
lëreni në qilim
civilizim.

Dhe trupi juaj u bë i artë dhe i ecshëm,
i lumtur si një ogur që na tërboi.

Kjo na tërboi.
Vetëm ne
(shokët
e një shtrati të zhurmshëm) dhe dëshira,
atë vajtje-ardhje të vështirë,
që tani insiston dhe më shtyn të të kujtoj

i lumtur, i rritur,
një rrufe në mes të syve,
duke marrë fundin tuaj të ri shkollor.

Ndërsa po më buzëqesheshit
Më zuri gjumi
në duart e një ëndrre që nuk mund t'ju them.

(Kush je ti?)

e di
ajo dashuri e butë zgjedh qytetet e saj
dhe secili pasion merr një shtëpi,
një mënyrë tjetër për të ecur nëpër korridore
ose fik dritat.

Dhe
se ka një portal gjumi në çdo buzë,
një ashensor pa numra,
një shkallë e mbushur me kllapa të vogla.

Unë e di se çdo iluzion
ka forma te ndryshme
të shpikë zemrat ose të shqiptojë emra
marrjen e telefonit.
Unë e di se çdo shpresë
gjithmonë kërkoni një mënyrë
për të mbuluar hijen e saj të zhveshur me çarçafë
kur do zgjohesh.

Dhe
se ka një datë, një ditë, prapa çdo rruge,
një inat i dëshirueshëm,
një keqardhje, gjysma, në trup.

e di
ajo dashuri ka shkronja të ndryshme
për të shkruar: Unë po largohem, për të thënë:
Kthehem papritur. Çdo herë dyshimi
ka nevojë për një peizazh.

(E di që dashuria e butë zgjedh qytetet e saj ...)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Poetë Andaluzianë dijo

  një mrekulli