Përmbledhje e Pemës së Shkencës

Pema e shkencës.

Pema e shkencës.

Sintetizoni një roman si Pema e shkencës de Pío Baroja nuk është saktësisht një detyrë e lehtë. Për më tepër, editoriali (11 qershor 2019) i faqes në internet espaciolibros.com e përshkruan si "sakrilegj letrar" për të bërë përmbledhjen e tij të plotë. Në përputhje me këtë, José Carlos Saranda pohon: “një përmbledhje nuk mund të zëvendësojë kurrë leximin e qetë të veprës dhe më pak se Pema e shkencës".

Në faqen e tij të internetit (2015), Saranda riafirmon vlefshmërinë e postulateve të autorit - pavarësisht nga koha që ka kaluar - në kontekstin e shoqërisë së sotme. Libri zbulon segmente autobiografike të Pío Baroja, një nga emblemat e Brezit të 98-shit. Tekstet e tij pasqyrojnë rrethanat e vështira të përjetuara në Spanjë në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Sinteza biografike e autorit, Pío Baroja

Pío Baroja y Nessi lindi në San Sebastián (Spanjë), më 28 dhjetor 1872. Babai i tij ishte Serafín Baroja, një inxhinier i minierave; nëna e tij, Andrea Nessi (me origjinë italiane nga rajoni i Lombardisë). Pío ishte i treti nga tre vëllezërit: Darío (1869 - 1894), Ricardo (1870 - 1953); dhe një motër, Carmen (1884 - 1949). Edhe pse u diplomua si doktor i mjekësisë në Universitetin Qendror, ai e braktisi praktikën në dëm të shkrimit.

Sidoqoftë, shumë nga ato përvoja si mjek (dhe disa nga rezidencat ku ai jetoi), përshkroi Baroja në Pema e shkencës. Për shkak të konservatorizmit, ai konsiderohet si një nga parullat e të ashtuquajturës Gjenerata e 98. Gjatë gjithë jetës së tij ai prodhoi nëntë trilogji narrative, dy tetralogji, shtatë drama, plus vepra dhe ese të panumërta gazetareske. Ai vdiq në Madrid më 30 tetor 1956.

Karakteristikat dalluese të gjeneratës së '98 (noventayochismo)

Si një përfaqësues emblematik i Brezit të '98, Pio Baroja pasqyron në veprat e tij pothuajse të gjitha karakteristikat tipike të kësaj lëvizjeje artistike. Ndoshta, Pema e shkencës Novelshtë romani noventayochismo me më shumë tipare që lidhen me përshkrimet dhe kërkesat shoqërore të kohës.

Midis tyre, një perceptim pesimist i jetës, përshkrimi i familjeve jofunksionale ose misogjinia e përkeqësuar e disa personazheve. Po kështu, punimet e Gjeneratës së 98 përkuan në:

 • Eksplorimi i problemeve ekzistenciale.
 • Mërzi dhe mërzi.
 • Thellimi i anktheve të përditshme.
 • Nostalgji për një të kaluar të idealizuar.
 • Dilema e një të ardhmeje të pasigurt.
 • Qasja ndaj çështjeve universale siç janë dinjiteti njerëzor dhe të drejtat e njerëzve.

Përmbledhje e Pema e shkencës

Wasshtë botuar në vitin 1911 si pjesë e trilogjisë Gara. Romani është strukturuar në dy pjesë të mëdha (I-III dhe V-VII), të cilat zhvillohen në enklava të ndryshme spanjolle midis 1887 dhe 1898. Këto pjesë janë të ndara nga një interlud në formën e një bisede të gjatë filozofike midis protagonistit, Andrés Hurtado dhe Dr. Iturrioz (xhaxhai i tij).

Kjo bisedë krijon titullin e librit për shkak të shpjegimit në lidhje me krijimin e dy pemëve më të rëndësishme në Eden. Ata janë pema e jetës dhe pema e dijes, kjo e fundit e ndaluar për Adamin me mandatin hyjnor. Nën këtë argument, Baroja zhvillon tema të lidhura ngushtë me ndjenjat e ankthit, pikëllimit, mërzisë, filozofisë dhe krizës së fundit të shekullit XIX.

fillim

Romani fillon me referenca të shumta reale për jetën e Barojës. Prandaj, karriera mjekësore e Andrés Hurtado është pothuajse një histori autobiografike.. Nga akti i dytë i pjesës së parë (studentët), autori përshkruan një rreze X mjaft çnjerëzore të komunitetit të Madridit. Në mënyrë të ngjashme, fotografia e familjes së protagonistit sqaron origjinën e psikikës së tij të demoralizuar dhe të pasigurt.

Ndërsa përparon narracioni, theksohet izolimi i një protagonisti të çorientuar në mes të një shoqërie mendjelehtë dhe sipërfaqësore. Përmes Hurtado, Baroja shpreh përbuzjen e tij për materializmin mbizotërues në kryeqytetin spanjoll gjatë atyre kohërave. Autori jep detaje edhe për presionet e panevojshme të pësuara nga studenti i ri i shkaktuar nga pritjet e të tjerëve (veçanërisht ato të babait të tij).

Frika e theksuar

Idetë neurotike të Andrés bëhen më të shpeshta. Frika - e justifikuar ose jo - janë rendi i ditës, dhe, me sa duket, klasat praktike të mjekësisë përkeqësojnë psikozën e tij. Me secilën temë të re, Hurtado konfirmon predispozicionin e tij më të madh për tekstet filozofike sesa librat tipikë për karrierën e tij mjekësore. Prandaj, ai e percepton karrierën e tij si një rrugë të detyruar që duhet të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur.

Me përjashtim të matematikës (aplikuar në lëndë të tilla si biologjia, për shembull), protagonisti gjen pak motivim për të studiuar. Vetëm Xha Iturrioz duket se ndriçon ca dritë mbi ekzistencën e palodhur të protagonistit. Sidoqoftë, Hurtado krijon një miqësi të fortë me Montaner, një partner studimi i paragjykuar dikur me armiqësi.

Ndjeshmëri, reflektim dhe hipokrizi

Sëmundjet fizike dhe / ose emocionale të njerëzve të ndryshëm në mjedisin e Hurtado prodhojnë tek ai një shqetësim të pandërprerë. Midis tyre, Luisito, një pacient për të cilin ndjen një afeksion "gati patologjik" dhe Lamela "i vonuari". Rrethanat e të dy personazheve ngrenë dyshime për dobinë e vërtetë të mjekësisë. Vetëm kontaktet me Margaritën (një kolege) sollën një shpresë në jetën e Andrés.

Për më tepër, kalimi i protagonistit nëpër Spitalin San Juan de Dios nuk ishte saktësisht inkurajues, përkundrazi e kundërta ... Përkundër gjithçkaje, Hurtado miratohet të punojë si praktikant me partnerin e tij Julio Aracil. Por përvoja rezultoi në përplasje të vazhdueshme me autoritetet e spitalit për shkak të imoralitetit dhe gënjeshtrës së tyre.

Gratë e kohës

Baroja fillon pjesën e dytë duke rrëfyer transformimin e vlerësimit të Xhulios për Andrés, drejt një zilie korrozive. Sidoqoftë, falë Aracil, takimi midis Hurtado dhe Lulú zhvillohet. Kjo është një vajzë jokonvencionale, sjellja e saj e pabesë dhe qëllimisht e zakonshme e intrigon pak Andrés.

Ndërkohë autori i përdor këto fragmente për të treguar urrejtjen e tij për ata burra që i trajtojnë gratë si objekte, me lehtësinë e tyre. Në të njëjtën mënyrë, në historinë e "Historisë së Venecias" Baroja shpjegon të gjitha pabarazitë shoqërore dhe padrejtësitë e kohës. Të cilat pranohen me dorëheqje - më tepër konformizëm - nga banorët e Madridit, veçanërisht nga të moshuarit.

Pius Baroja.

Pius Baroja.

Fshat

Ndërsa Andrés ndihet më i keqkuptuar nga kolegët e tij (i painteresuar për çështjet filozofike), ai bëhet më afër xhaxhait të tij Iturrioz. Me të, ai ka biseda të gjata ekzistenciale dhe filozofike. Në mes të dialogjeve, Baroja shfrytëzon rastin për të dalluar rreth mendimeve të - atyre të admiruarave të tij - Kant dhe Schopenhauer.

Pas diplomimit, protagonisti zhvendoset në fshatin Guadalajara për të punuar si një mjek rurale. Atje, ai zhytet në ngurrim për profesionin e tij dhe ka diskutime të vazhdueshme me një mjek tjetër dhe me pacientë. Arsyeja kryesore për grindjet janë pothuajse gjithmonë zakonet e modës së vjetër (dhe në shumë raste të rrezikshme) të fshatarëve.

Kthehuni në Madrid

Pas vdekjes së vëllait të tij (një ngjarje tjetër autobiografike e shkrimtarit), Andrés vendos të kthehet në Madrid. Por në kryeqytet është e vështirë për të që të gjejë punë. Rrjedhimisht, ai përpiqet më kot të gjejë qëllimin e profesionit të tij duke u kujdesur për prostituta dhe njerëz shumë të varfër, gjë që e prish më tej besimin e tij tek njerëzit. Hapësira e tij e vetme e rehatisë janë bisedat e tij në dyqan me Lulu.

Lumturia e përkohshme

Falë ndërmjetësimit të xhaxhait të tij, Andrés fillon të punojë si përkthyes dhe recensues për kërkimet mjekësore. Edhe pse ky profesion nuk e kënaq atë aq sa do një profesion më intelektual, ai arrin ta shijojë shumë atë. Kështu fillon një periudhë qetësie që zgjat pak më shumë se një vit. Gjithashtu, Hurtado më në fund dashurohet me Lulu (ajo ishte tërhequr nga ai që nga dita e parë).

Fraza e Pío de Baroja.

Fraza e Pío de Baroja.

Pasi e diskutoi çështjen me xhaxhain e tij, Hurtado vendos të kërkojë dorën e të dashurit të tij. Megjithëse, dyshimet nuk e lënë kurrë protagonistin, sepse ai heziton të ketë fëmijë. Sidoqoftë, Lulu e bind atë dhe mbetet shtatzënë. Ideja e një pasardhësi e zhyt Andrés përsëri në një depresion të errët.

Fundi i pashmangshëm

Piktura përfundon në errësirë ​​kur foshnja vdes pak para lindjes dhe, pas disa ditësh, Lulu vdes. Si pasojë, rezolucioni i vendosur nga rreshtat e parë të romanit të Barojës është përmbushur: vetëvrasja e Andrés Hurtado ... E konsumuar në të njëjtën ditë me varrimin e Lulës duke marrë shumë pilula që i dhanë fund kaq vuajtjeve.

Ju dëshironi atë? Mund ta merrni duke klikuar këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.