"Pjetri dhe Kapiteni" një nga librat më të mirë të shkruar ndonjëherë

Mario Benedetti

I ndjeri së fundmi Mario Benedetti Ai na la mes shumë titujve të tij një vepër të vogël me titull "Pjetri dhe Kapiteni", e cila i përket zhanrit teatral edhe pse, siç e pranoi vetë autori, ai nuk lindi me idenë e përfaqësimit.

Brenda saj një torturues dhe një i torturuar ata kanë një takim ballë për ballë që zgjat disa seanca në të cilat torturuesi ka për mision të bëjë që të torturuarit të flasë dhe këta të fundit të heshtin për të mos i tradhtuar shokët e tij. Një distancë ideologjike i ndan të dy personazhet dhe përkundër faktit se Kapiteni me sa duket ka epërsinë, tabelat kthehen gjatë gjithë historisë.

Dhe kjo Peter, i torturuari, e kupton (ose e bën veten të kuptojë) se në të vërtetë ai tashmë ka vdekur, se asgjë nga këto nuk është reale, se nuk po ndodh, se ai nuk ka asgjë për të humbur dhe se dhimbja është një gjendje shpirtërore se të vdekurit ata mos vuani që disi të bëhet imun ndaj vargut të egërsisë që torturuesi kryen me të.

Gjithashtu, sikur të mos mjaftonte ... ai vendos ta torturojë torturuesin e tij duke fërkuar rezistencën e tij dhe duke luajtur me të për të prekur butonat psikologjike që askush nuk e kishte prekur kurrë ...

Personalisht, është një nga librat e mi të preferuar dhe mendoj se do të ishte një sukses nëse do të ishte një nga punët e leximit të detyrueshëm në shkollat ​​e mesme ... shumë për të mësuar Në rreshtat e Mario-së të madh, qofshi i qetë, të cilit i falënderoj shumë secilën nga fjalët që ai na ka lënë si trashëgimi në veprën e tij të gjerë dhe të shkëlqyer.

Përmbledhje e Pjetrit dhe Kapitenit

Dhomë

Puna e Pedros dhe kapitenit mund të ndahet në katër pjesë të diferencuara mirë, në të cilat ngjarjet rriten me intensitet me synimin që të ketë një kreshendo në punë. Kjo është, ajo e kërkon atë lexuesi do të shohë evolucionin e situatës dhe si bëhet gjithnjë e më e rrezikshme, interesante. Në këtë mënyrë, Mario Benedetti e bllokon lexuesin në lojën që dëshiron të luajë.

Pjesët e Pjetrit dhe kapitenit janë:

Pjesa e parë

Në këtë pjesë të parë do të takoni një protagonist, Pedro i cili dërgohet në një dhomë të marrjes në pyetje. Aty e gjeni me kapuç dhe të lidhur në mënyrë që ai të mos mund të shpëtojë ose të shohë asgjë derisa të hyjë një njeri tjetër në dhomë, i ashtuquajturi Kapiten.

Misioni i kësaj është që ta marrin në pyetje dhe të marrin informacionin që i nevojitet. Ai informon Pedron se ajo që i ka ndodhur, mësimi që ka marrë, ka qenë vetëm diçka e lehtë dhe e butë në krahasim me atë që mund ta presë nëse nuk bashkëpunon, duke pasur tortura dhe ndëshkime gjithnjë e më të forta. Diçka që askush nuk është në gjendje ta durojë.

Gjithashtu, kjo ju paralajmëron që të gjithë flasin në një mënyrë ose në një tjetër.

Kapiteni përpiqet ta bëjë atë të bashkëpunojë për mirë, duke i ekspozuar gjithçka që mund të ndodhë nëse ai nuk bën, si dhe duke e bërë të kuptojë se ai është një person që merr gjithçka që dëshiron. Dhe se ai admiron anën e Pedros, pasi ai e di që ata i admirojnë ata. Shtë një formë e fitoni besimin e tjetrit.

Sidoqoftë, ai gjithashtu e kërcënon atë, jo vetëm për shkak të tij, por edhe për shkak të gruas së tij. Në këmbim të mos durimit të dhimbjes ose rrezikimit të asaj që ai do më shumë, si dhe të dalë jashtë pa e ditur shokët e tij se ai ka bashkëpunuar, ai duhet të zbulojë katër emra.

Por asgjë që ai thotë, as në mënyrë miqësore dhe as kërcënuese, nuk i shërben kapitenit, pasi Pedro është memec dhe nuk i përgjigjet asnjë prej insinuatave.

Pjesa e dytë e Pjetrit dhe Kapitenit

Pjesa e dytë e shfaqjes paraqet Pedro përsëri, me më shumë rrahje dhe tortura të marra. Isshtë kapiteni, i cili përpiqet të shkojë mirë me të burgosurin dhe t'i përgjigjet asaj që duhet të dijë. Kështu, ai heq kapuçin, diçka që, në pjesën e parë, është gjithmonë e pranishme.

Atshtë në atë moment kur Pedro flet, ku ai i thotë se nuk e kishte bërë më parë sepse i dukej se ishte diçka e padenjë të përgjigjej me kapuç. Sidoqoftë, tani është larg frikësimit Pedro i cili i bën pyetje Kapitenit për familjen e tij, të cilën ai e merr si kërcënim. Duke parë reagimin, Pedro pyet përsëri se si ndihet të kthehesh në shtëpi pasi vrave burra të tjerë. Kjo e bën atë të humbasë durimin dhe të përfundojë duke e goditur atë, edhe pse, me Pedron, ai donte të pretendonte të ishte "një nga djemtë e mirë".

Pas disa minutash për tu qetësuar, kapiteni empatizon me Pedron, duke pranuar se ndihet keq pas asaj që bën, dhe duke shpresuar që viktima që përballet me të përfundojë duke hequr dorë para se tortura dhe ndëshkimi të bëhen sadiste, një referencë e qartë që i kërkon Pedros të heqë dorë nga rezistenca e tij.

Pas një heshtjeje, përgjigjja e Pedros i jep fund kësaj pjese.

Pjesa e tretë

Kjo ju prezanton me një Kapiten të çrregullt, rrobat e tij të rrudhura, kravatën e tij të zbërthyer. Pyesni përmes telefonit që ta ktheni Pedron përsëri, i cili shfaqet më i dobësuar dhe me njolla gjaku në rrobat e tij.

Duke besuar se ka vdekur, Kapiteni ecën pranë tij dhe e vendos në karrige. Atshtë në atë moment kur Pedro shpërthen duke qeshur, duke kujtuar se atë natë, ndërsa po merrte tortura në gyp, drita u shua dhe ata nuk mundën ta përfundonin.

Në një përpjekje për ta kthyer atë në realitet, Kapiteni e thërret Pedron me emrin e tij, të cilit ai i përgjigjet se nuk është, por që quhet Romulus (është pseudonimi i tij). Dhe ai gjithashtu ka vdekur. Ju mund të shihni përpjekja nga viktima të përpiqet të shpëtojë nga ajo situatë, të menduarit se ai tashmë ka vdekur dhe se e gjithë dhimbja që ndjen është vetëm në imagjinatën e tij, por që nuk është e vërtetë.

Pas një debati me Kapitenin, ku vdekja dhe çmenduria gjenerojnë një tiradë mes tyre, Kapiteni dëshpërohet dhe konsideron se nuk do të marrë asgjë prej tij.

Kjo është kur rolet ndryshojnë. Pedro fillon të flasë me Kapitenin, ndërsa ai fillon t'i flasë atij me një respekt më të madh. Kapiteni hapet para tij, flet për gruan e tij, si përfundoi duke punuar si torturues dhe si ka ndikuar në jetën e tij.

Por është Pedro ai që përsërit se ai ka vdekur dhe se nuk mund t’i tregojë asgjë.

Pjesa e katërt dhe e fundit e Pjetrit dhe Kapitenit

Një Pedro i rrahur dhe praktikisht duke vdekur shfaqet në tokë. Dhe një Kapiten i djersitur, pa kravatë, xhaketë dhe shumë nervoz.

Ai është dëshmitar i një bisede nga Pedro i cili, i bezdisshëm, mendon se po flet me Aurorën, edhe pse është vetëm. Atshtë në atë moment kur kapiteni i kupton të gjitha dëmet që bën duke torturuar njerëzit dhe ai kërkon një emër, ndonjë emër, që të përpiqet ta shpëtojë, por në të njëjtën kohë të shpëtojë veten e tij. Sidoqoftë, Pedro nuk pranon ta bëjë këtë, dhe të dy janë të dënuar me rolet e tyre përkatëse.

Personazhet e Pjetrit dhe kapitenit

Pjetri dhe kapiteni mbulojnë

Shfaqja përbëhet vetëm nga dy personazhe: Pedro dhe Kapiteni. Bëhet fjalë për dy figura antagoniste që ruajnë tensionin gjatë historisë, por gjithashtu ata ndryshojnë mënyrën e tyre të të menduarit, ata janë granatuar pak nga pak.

Nga njëra anë, ju keni Pedro, një të burgosur që duket se e pranon dënimin e tij pa kërkuar mëshirë ose duke u lutur për jetën e tij. Ai beson në idealet e tij dhe është i gatshëm t'i mbrojë ato edhe me jetën e tij. Për këtë arsye, në një moment të caktuar ai konsideron se ai tashmë ka vdekur dhe se gjithçka që i ndodh është rezultat vetëm i mendjes së tij.

Nga ana tjetër, është Kapiteni, një nga personazhet që evoluon më shumë gjatë gjithë lojës. Fillon si një person me autoritet që kërkon të ndërveprojë me personin tjetër duke ekspozuar gjithçka që do t'i ndodhë nëse nuk bashkëpunon, por në të njëjtën kohë duke u përpjekur ta "miqësojë" atë për ta bërë këtë.

Sidoqoftë, ndërsa historia evoluon, personazhi po ashtu, duke pranuar se nuk i pëlqen puna e tij, duke rrëfyer pjesë të jetës së tij që e humanizojnë atë përpara torturave që po i bën tjetrit. Kështu ai kërkon një justifikim për atë që bën. Problemi është se Pedro nuk e pranon, ai akoma nuk i vjen keq për të, gjë që e bezdis Kapitenin sepse, edhe duke rrëfyer, ai vazhdon pa bërë tjetri atë që dëshiron vërtet, të rrëfehet.

Në këtë mënyrë, shihet një evolucion i personazheve. Nga njëra anë, ajo e Pedros, i cili po braktis veten në çmenduri dhe vdekje duke e ditur se nuk do të largohet nga atje dhe të paktën nuk do të thotë asgjë. Nga ana tjetër, ai i Kapitenit, i cili në punë mbetet pa e ditur se çfarë do të bëhet me fatin e tij.

A doni ta lexoni? Bleje këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.