Pedro Muñoz Seca. Më e mira e Hakmarrjes së Don Mendos

Pedro Munoz Seca vdiq në një ditë si sot 1936. Shkrimtari dhe dramaturgu nga Cádiz, që i përket Brezi i 14 o Novecentismo dhe krijues i zhanrit të tij letrar të njohur si astrakhan, ai mbahet mend kryesisht për Hakmarrja e Don Mendos. Këto janë disa fragmente të zgjedhura të njërës prej tyre Komeditë më të njohura dhe qesharake të teatrit spanjoll.

Hakmarrja e Don Mendos

Ka pak komedi të njohura dhe të përfaqësuara më mirë se kjo, të cilat me siguri të gjithë i kemi parë të paktën në shumë adaptime të saj në film dhe televizion. Ishte lëshuar në Teatri i Komedisë i Madridit në 1918 dhe suksesi i tij ishte aq i madh sa është puna e katërt më e përfaqësuar të të gjitha kohërave së bashku me Don Juan TenorioSourceovejuna y Jeta është ëndërr. Këto janë disa fragmente të zgjedhura.

Eksponenti maksimal i astrakhan, zhanër komik krijuar nga Muñoz Seca dhe që vetëm pretendon se të bën të qeshësh gjithsesi. Komploti, situatat, personazhet, madje edhe rekuizitat ose montazhi, gjithmonë kërkojnë shakanë, e cila zakonisht është në formën e një deformimi lojë fjalësh ose komike të gjuhës.

Hakmarrja e Don Mendos është e ndarë në 4 akte, plot lojëra fjalësh dhe goditje humoristike që kufizohen me absurdin. Parodi e pakonkurueshme e dramës historike, kombinon anakronizmat me atë humor të lehtë por që funksionon. Dhe vazhdon ta bëjë këtë ndër vite.

Fragmente

Don Mendo te Magdalena

Dhe unë e anuloj dhe shqetësohem
dhe tmerrin tim nuk e fsheh,
sepse megjithëse emri ju mahnit,
kush punon keshtu ka nje emer,
dhe ky emër është ... pimp.
(Dita I)

***

Don Nuño në Magdalena

Prika juaj është kolosale, si fati im,
dhe djepi juaj është kaq i lartë,
Lineshtë prejardhja jonë nga një degë kaq e lartë,
që unë e regjistrova këtë në kullën time në Porcuna:
«Djepi i Manso de Jarama,
duke dashur të jetë i gjatë, si askush,
më shumë se një djep, thuaj se është një shtrat ».
(Dita I)

***

Don mendo

Tani trembëdhjetë maj!… Kush do të kishte menduar!
Unë kam qenë në këtë burg për një muaj e një ditë
pa ditur askush se çfarë ndodh ...
Dhe sot është e martë, i madh Zot! ... e martë trembëdhjetë! ...
Pse terrori më pushton shpirtin?
Pse më frymëzon me një frikë të jashtëzakonshme
ajo shifër, mjerisht, nga kalendari?
Ah, jo, figurë fatale!… Ju nuk do të poshtëroni
vlera e Don Mendos; nuk do të jeni në gjendje;
te gjitha njelloj per mua do te jesh ...
Trembëdhjetë, katërmbëdhjetë, pesëmbëdhjetë dhe gjashtëmbëdhjetë!
(Dita II)

***

Magdalena

A është që unë shprehem kaq keq,
vashë, kush nuk më kuptoi mua?
Nuk me shikove? Nuk me degjove?
A më tregove kaq jo dashamirës
që sapo më patë dhe më urreni?

Don Mendo (tek Renato)

E dëgjova dhe e mendova;
vila, zonjë dhe dëgjojeni atë;
por aq me shume e shikoja
dhe aq më shumë e dëgjoja atë
më pak, zonjë, e kuptova.
(Dita III)

***

Don Mendo (tek Renato)

...
Të gjitha për mua si një leckë,
dhe me të njëjtën shtirje ...
Mjerisht, njeri i palumtur
kush ka lindur, si une, kaq i bukur!
(Dita IV)

***

Azofaifa tek Don Mendo

Fut çelikun tënd në mishin tim! ...
Mbush hakmarrjen tënde ndaj meje
Nëse nuk ke pse të më duash tani!
Plagos, Mendo, pasha Allahun!

Don mendo

Çfarë nga Allahu: këtu!
(Dita IV)

***

Don mendo

Di çfarë menda ... është Don Mendo
dhe Don Mendo ... vrau menda.
(Dita IV)

***

Dhe unë e përfundoj dialogun e famshëm për lojën në 7:XNUMX.

Don Mendo dhe Magdalena:

… Ne flasim… Dhe çfarë bëni ju?
Mërzitem mua ... Dhe Vedia's
Ai tha: Ju nuk do të mërziteni;
Unë propozoj, nëse dëshironi,
luaj në shtatë e gjysmë.

Magdalena:
Dhe pse e shënoi atë orë
aq i çuditshëm? Mund të jetë më vonë ...

Mendo:
A është kjo pafajësia juaj e injoron
se më shumë se një orë, zonjë,
Shtatë e gjysmë është një lojë.

Magdalena:
Nje loje?

Mendo:
Dhe një lojë e poshtër
që nuk keni pse ta luani atë të verbër,
Epo, ju luani njëqind herë, një mijë,
dhe nga një mijë, ju shihni ethe
se ose kalon ose nuk arrin.
Dhe mos arritja jep dhimbje,
tregon se normat e këqija
dhe ju jeni nga debitori tjetër.
Por mjerë për ju nëse shkoni atje!
Nëse shkon, është më keq!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.