Paul Doherty, autori pjellor britanik i serialeve mesjetare

.

Paul C Doherty është një reputacion dhe pjellor Shkrimtar anglez i roman historik, vendosur kryesisht në Mesjeta dhe mbretërimi i Henry VIII, por edhe në Antikiteti. E veçanta e tij është gjithashtu se ai gjithashtu ka nënshkruar shumë libra me të ndryshme pseudonime si ato të Paul ngulmues (më i njohuri) ose Michael clynes.
Kjo është një rishikim të gjerë punë, prej rreth 60 libra, thelbësorë për adhuruesit e zhanrit, veçanërisht me mistere të zgjidhet dhe hetuesit e mprehtë të gjendjes së larmishme shoqërore.

Paul C Doherty

Lindur në 1946 në Middlesbrough, Angli, po shkonte në prift Katolik, por përfundimisht i studiuar histori në Liverpool dhe Oksford. Atje mori një doktoraturë me një teza mbi Eduardo II dhe Isabel I. Ishte gjithashtu arsimtar i arsimit të mesëm në qytete të ndryshme.

Seritë e vendosura në Mesjetë

 • Seriali Friar Athelstan

Ndoshta është seria e mistereve të tij më të njohurit. Në të interpretojnë Friar Athelstan, a dominikan që, nga një seri rreziqesh të mëparshme në jetën e tij, është i destinuar famullisë e San Erconwaldo në rrethinat e Londrës. Atje, me macen e tij Buenaventura dhe kalin e tij Philomel, ai kujdeset për disa famullitarë shumë të veçantë dhe i kushtohet hobit të tij të madh, i cili është studioni yjet.
Athelstan gjithashtu punon si noter për John Cranston, mbrojtësi i mbretërisë, një njeri shumë i përkushtuar ndaj punës dhe pirjes së tij. Të dy do të përfshihen dhe do të duhet zgjidhës të ndryshme sekretet, krimet dhe krime të tjera në Londrën mesjetare.
Seriali përbëhet nga këta tituj:
 1. Galeria Nightingale
 2. Shtëpia e Vrasësit të Kuq
 3. Një vrasje e shenjtë
 4. Zemërimi i Zotit
 5. Drita e qartë e vdekjes
 6. Vendbanimi i sorrave
 7. Karakteri i vrasësit
 8. Domeni i Djallit
 9. Fusha e gjakut
 10. Shtëpia e hijeve
 11. hematit
 12. Burrat kashte
 13. Flaka e qiriut
 14. Libri i Zjarreve
 15. Lajmëtari i Ferrit
 16. Revolta e Madhe
 • Seriali Sir Roger Shallot - Me pseudonimin Michael Clynes

Kjo është gjithashtu një sagë shumë popullor dhe ne po shkojmë në mbretërimin e Henry VIIIMe Roger Shalot es mik i nipit të kardinalit Wolsey dhe do të punojë për të si agjent. Të gjitha historitë tregohen në vetën e parë.

 1. Krimet e trëndafilit të bardhë
 2. Kupa e helmuar
 3. Vrasësit e Graalit
 4. Gjuha e gjarpërinjve
 5. Vrasjet në varje, 1995
 6. Vrasjet relike, 1996
 • Seriali Hugo Corbett - Nën pseudonimin PC Doherty

Vendosur në mbretërimi i Eduardit I nga Anglia. Ata kanë si protagonist përsëri një sekretar mbretëror, Hugo Corbett, i cili gjithashtu do të jetë agjent y spiun.

 1. Djalli në Santa Maria
 2. Një kurorë në errësirë
 3. Një tradhtar në kancelari
 4. Engjëlli i vdekjes
 5. Princi i Errësirës
 6. zakonin nuk e bën murgu
 7. Vrasësi i Pyjeve të Gjelbërta
 8. Kënga e engjëllit të errët
 9. Zjarri i djallit
 10. Gjueti djalli
 11. Shigjetari djallëzor
 12. Tradhtia e fantazmave
 13. Qiri kufome
 14. Vdekja e Magjistarit
 15. Vrasjet Waxman
 16. helmarinë
 17. Mysteriumi
 18. Gjarpri i erret
 • Seria e Pilgrims Canterbury

Bazuar në Përralla në Canterbury ku ndajnë disa pelegrinë histori horror gjatë netëve që kalojnë së bashku.

 1. Mbërritja e vampirit
 2. Shumë kufoma dhe një arkivol bosh
 3. Një turne vrasësish
 4. Vrasësit fantazëm
 5. Himni i njeriut të varur
 6. Një përhumbje e vrasjes, të qenit përrallë e nëpunësit
 7. Njeriu i mesnatës
 • Seri templarësh

Novelas historike per te perdorur, pa përbërësi i mister.

 1. Tempulli
 2. Magjistari Templar

Seriale të tjera të vendosura në botën antike

 • Seria Aleksandri i Madh - shkruar me pseudonimin Anna Apostolou

 1. Vdekja në Maqedoni
 • Gjykoni seritë Amerokte

Vendosur në Egjiptin e lashtë.

 1. Maska e Ra
 2. Vrasjet e Horusit
 3. Krimet e Anubis
 4. Xhelatët e Sethit
 5. Vrasësit e Isis
 6. Helmuesi i Ptah
 7. Spiunët e Sobeck
 • Seria Misteret e Aleksandrit të Madh

 1. Aleksandri i Madh në shtëpinë e vdekjes
 2. Ateisti
 3. Dyert e ferrit
 • Seria e Romës

 1. Sundim
 2. Vrasja perandorake
 3. Kënga e gladiatorit
 4. Mbretëresha e Natës
 5. Maska e Pavdekshme e Vrasjes

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.