Rruga e Santiagos. Përzgjedhja e librave dhe romaneve

Sot është dita e madhe e kësaj Viti jakobez e pazakontë, shumë e ndryshme, gri dhe më boshe sesa do të kishte qenë e zakonshme. Por Rruga e Santiagos do të jetë akoma atje dhe pelegrinët nga e gjithë bota vazhdojnë ta vizitojnë pavarësisht gjithçkaje. Ka shumë lexime si të specializuara ashtu edhe trillim për të, historitë, misteret apo zbulimet e tij. Dhe shumica janë Dëshmitë e atyre pelegrinëve me ose pa emra që kanë dashur të shprehin përvojën e tyre. Ky është një zgjedhje shumë e shkurtër të disa titujve.

Udhëzues magjik i Camino de Santiago - Francisco Contreras Gil 

Botuar në 2015, autori dhe botuesi na shesin këtë titull si më shumë se një udhëzues. Ata propozojnë një Shteg tjetër nga i cili jo vetëm që është informacioni bazë për ta ndërmarrë atë ose rizbuluar, por edhe të dhënat, vendet, histori dhe mistere për të përfunduar atë që shpesh është një përvojë unike dhe nganjëherë transformuese.

Ata janë më shumë se dyqind vende ilustruar me imazhe dhe në këtë botim ka dy seksione të reja të Kaminos: nga Saint Jean Pied de Port-Roncesvalles dhe Somport-Jaca te Compostela dhe Finisterre.

Legjendat e Camino de Santiago: Rruga Jacobean nëpër ritet, mitet dhe legjendat e saj - Juan García Atienza

Duke tjerrë me titullin e mëparshëm kemi këtë që përqendrohuni më shumë në ato legjenda dhe mite në Camino de Santiago. Autori, një studiues i shkëlqyeshëm për këtë temë, na e tregon atë nga një perspektivë që synon të na mahnisë dhe të na ngjallë kuriozitetin në të njëjtën masë. Kjo është mënyra se si, mes shumë të tjerëve, historia e dymbëdhjetë djemtë e Shën Marcellus në Sahagún ose histori rreth mbërritja e trupit të Santiagos në Galicia. Total, më shumë se njëqind legjenda u mblodhën

Wasshtë botuar në 1998.

Kodiku i Pelegrinit - Jose Luis Corral

Duke u përqëndruar tani në të panumërtat histori të trilluara Me Camino në sfond, kemi këtë nga Jose Luis Corral, një nga emrat e mëdhenj kombëtarë të romaneve historike. Ai e botoi atë në 2012 dhe protagonistët janë Diego dhe Patricia, nje cift trafikantë ndërkombëtarë të veprave të artit. Një milioner francez do t'i punësojë ata për të vjedhur Codex Calixtino, një dorëshkrim i shekullit të XNUMX-të që ruhet në katedralen e Santiago de Compostela.

Dhe e fshehur nga një teknikë mesjetare, në faqet e saj ajo fshihet një ungjill i panjohur ku të dhënat rreth historia e familjes së Jezu Krishtit, origjina e krishterimit, varri të Apostullit Santiago dhe kultit të relikteve të tij të pretenduara, të cilat çuan në zhvillimin e Camino.

Shpirti i Gurëve  - Paloma Sanchez-Garnica

Botuar në vitin 1989, autori na çon te año 824, në një histori që na njeh me tre personazhe kuriozë: vetmitari Paio, Peshkopi Teodomiro dhe ndihmësi i tij Martín de Bilibio, që një ditë të gjejnë një Tumba. Ata pretendojnë se mbetjet i përkasin Apostulli Santiago dhe krijoni kështu, pranë finis terrae ose fundi i botës, Iocus Sancti Jacobi.

Dy shekuj më vonë, një fisnike e re, Mabilia, që për një tradhti ndaj babait të saj është e detyruar të hyjë në një botë burrash, zbulon falë një gurëgdhendësi a shënoj në një gur që të çon në La Inventio, një rrotull shkruar nga murgu Martín de Bilibio në të cilin gjetje e mrekullueshme cfare bere. Kështu që Mabilia vendos të shoqërojë Arno, gur guri, në kërkim të së vërtetës.

Në atë udhëtim ata do të njohin mirësinë, ndërtimin e qyteteve, manastiret, rrugët dhe urat, si dhe anën e errët të gurëve dhe punën e tyre të çuditshme të "shkuljes së shpirtit nga gurët", për të mos harruar.

Peregrinatio - Matilde Asensi

Matilde Asensi e botoi këtë roman në 2004 dhe na duhet 1324. Pra ish zotëria mikpritës Galcerán de Lindur, Perkuizitore, i shqetësuar për lajmet në lidhje me sjellje e papërshtatshme e djalit tuaj Jonas në gjykatën e Barcelonës, ai vendos t'i shkruajë atij me urdhra shumë të saktë se ai do të bëhet i tij Rregullat Liber.

Kështu, Jonás de Lindur, i shoqëruar nga një kalorës i Krishtit, do të japë hua betimi solemn të kalorësisë iniciale, duke u bërë kështu një zotëri dhe kampion i Urtësisë dhe Diturisë antike. Për atë, do të ecë në rrugë i Santiagos si një pelegrin më shumë, ai do të reflektojë gjatë dhe seriozisht mbi të ardhmen e tij dhe do të kryejë të gjitha ritualet e inicimit të tij.

Botuar në 2018, ky roman na çon në vit 827 ku Alfonso II i Dëlirë, Mbreti i Asturias dhe aleat i Karlit të Madh, merr një lajm të jashtëzakonshëm në gjykatën e tij: Në një pyll pranë Iria Flavia janë shfaqur eshtrat e apostullit Jakob. Kështu që ai vendos të shkojë në atë vend për të sqaruar misterin.

Në rrethim ata marshojnë fisnikët ngatërruar në intriga, të ashpra ushtarët, robërve Sarajet o murgjit kujdestarët e sekreteve të errëta në një reflektim besnik të atyre kohërave të trazuara. Së bashku me mbretin gjithashtu shkon Alana, duke shpresuar ta gjej djali i zhdukur dhe sfidën e rrëfimit, pa e ditur atë, pelegrinazhi i parë Jacobean e Historisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.