Janar Përzgjedhja e 5 poezive për muajin e dimrit

Janar Viti i ri, fillimet dhe synimet e reja, iluzionet dhe shpresat, këtë herë më shumë se kurrë. Janar, muaji i dimrit par ekselencë. Ne gjithashtu do të duhet ta fillojmë me pak poezi. Kjo është e imja zgjedhja e soneteve dhe poezive autorë të ndryshëm të të gjitha moshave, nga Quevedo a Sëpatë lart Neruda o Diell.

Janari i pari - Octavio Paz

Dyert e vitit hapen,
si ato te gjuhes,
Drejt së panjohurës.
Mbrëmë më thatë:
mëngjes
disa shenja do të duhet të gjurmohen,
vizatoni një peizazh, endje një komplot
në faqen e dyfishtë
të letrës dhe të ditës.
Nesër do të duhet të shpikim,
përsëri,
realiteti i kësaj bote.

Hapa syte vone.
Për sekondën e sekondës
Unë ndjeva atë Aztec,
duke ndjekur
nga shkëmbi i kepit,
përmes çarjeve të horizonteve,
kthimi i pasigurt i kohës.

Jo, viti ishte kthyer.
Mbushi të gjithë dhomën
dhe sytë e mi gati e prekën atë.
Koha, pa ndihmën tonë,
Kisha vene,
në një mënyrë identike me dje,
shtëpitë në rrugën bosh,
borë në shtëpi,
heshtja në dëborë.

Ishe pranë meje
dhe të pashë, si bora,
në gjumë midis paraqitjeve.
Koha pa ndihmën tonë
shpik shtëpi, rrugë, pemë,
gratë që flenë.

Kur hap sytë
ne do të ecim, përsëri,
midis orëve dhe shpikjeve të tij
dhe duke u zgjatur në paraqitje
Ne do të dëshmojmë kohën dhe bashkimet e saj.
Ne do të hapim dyert e kësaj dite,
Ne do të hyjmë në të panjohurën

Mikpritje - Antonio Machado

Theshtë bujtina, bujtina e vjetër provinciale,
pallati i rrënuar i pllakave të nxira
ku foleja e swiftëve në verë
dhe sorrat sorollaten në netët e dimrit.
Me pedimentin e tij në Veri, midis dy kullave
e kalasë antike, ndërtesa e ashpër
të mureve të çara dhe mureve të ndyra
është një cep i hijes së përjetshme. Bujtina e vjetër!
Ndërsa dielli i janarit dërgon dritën e tij të zbehtë,
drita e saj e trishtuar e mbuluar mbi fushat djerrë,
Në një dritare të vogël ato shfaqen, në dritën e ditës,
disa fytyra të zbehta, të shtangura dhe të sëmura,
për të soditur malet blu të sierës;
Ose, nga qielli i bardhë, si në një gropë,
bie bora e bardhë në tokën e ftohtë,
në tokën e ftohtë bora e heshtur ...

Fluturat e janarit - Luis Gonzaga Urbina

Një ditë dimër gri dhe i shurdhër. Keni,
kopshti është dembel, lulet janë të përgjumura,
lodhur ujërat, që mezi mbajnë
drejt avionët e avionëve.

Nuk ka zogj cicërima; nuk ka zëra;
dhe në aneminë e dritës dhe gjelbërimit,
dy flutura që vijnë e shkojnë
dridhen krahët me ngjyra të aromatizuara.

Ju jeni duke kërkuar për mjaltë, ju mashtrime! mjalti nuk ekziston me,
dhe një trupë më sulmon, shumë e vjetër dhe shumë e trishtuar:
dy iluzionet e gjithë jetës sime.

(Të duash! Të dashurohesh!) Janë dy flutura
në një kopsht të tharë që nuk ka trëndafila.
Ata janë dy endacakë nga pranvera.

Soneti XLI - Pablo Neruda

Fatkeqësitë e muajit janar kur indiferentët
mesdita vendos ekuacionin e saj në qiell,
një ar i fortë si verë nga një filxhan i plotë
mbushni tokën në kufijtë e saj blu.
Fatkeqësitë e kësaj kohe të ngjashme me rrushin
të vegjlit që grupuan jeshilen e hidhur,
lot i hutuar, i fshehur i ditëve
Derisa moti të botojë grupimet e tij.
Po, mikrobe, dhimbje, gjithçka që godet
i tmerruar, në dritën kërcitëse të janarit,
do të piqet, do të digjet ashtu si digjen frutat.
Të ndara do të jenë hidhërimet: shpirti
do të japë një erë të egër dhe banesën
do të jetë i pastër me bukë të freskët në tryezë.

Tre muzat e fundit kastiliane - Francisco de Quevedo

Shikoj këtë mal që plaket në janar,
dhe cana shikoj skadon me borë
maja e saj që, e ftohtë, e errët dhe e shkurtër,
Dielli e shikon, i cili e pikturoi i pari.
E shoh që në shumë vende, lajkatare,
ose e jep akullin e tij, ose e pi atë;
i cili, mirënjohës për keqardhjen e tij, lëviz
muzikant kristal i lirë dhe bisedues.
Por në alpet e gjoksit tënd të zemëruar,
Unë nuk e shoh se sytë e tu janë tek unë
Jepni, duke qenë zjarr, akullin që doni.
Flaka ime shumëfishohet e ftohtë,
dhe në hirin tim digj i ngrirë,
duke e pasur zili lumturinë e këtyre lumenjve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltmann dijo

  Një listë me poezi të bukura dhe të bukura, artikull i shkëlqyeshëm.
  -Gustavo Woltmann.