Përparësitë e të qenit i dëbuar

Përparësitë e të qenit i dëbuar.

Përparësitë e të qenit i dëbuar.

Përfitimet për të qenë një lule lule, titull origjinal në anglisht) është një roman epistolar nga shkrimtari, Skenarist dhe regjisor Amerikan, Stephen chbosky. Botuar në 1999 nga MTV Books, ajo fitoi një numër të shkëlqyeshëm tregtar. Sidoqoftë, teksti u ndalua në disa shkolla për shkak të perspektivës së diskutueshme të autorit mbi seksualitetin adoleshent dhe eksperimentimin e drogës.

Vepra u lëshua në tregun spanjishtfolës nga shtëpia botuese Alfaguara Juvenil, përkthyer nga Vanesa Pérez-Sauquillo. Në Spanjë u shfaq me emrin «Përparësitë e të qenit i dëbuar"? në Amerikën Latine u promovua si «Përparësitë e të qenit të padukshëm». Gjithashtu, gjatë vjeshtës së vitit 2012 u adaptua një adaptim homonim i filmit nën drejtimin e vetë Chbosky.

Sobre el autor

Stephen Chbosky lindi më 25 janar 1970, në Pittsburg, SHBA Ndikimet e tij më të mëdha përfshijnë autorë të tillë si JD Salinger, F. Scott Fitzgerald dhe Tennessee Williams. Trajnimi i tij akademik u përfundua në Shkollën e Arteve të Filmit në Universitetin e Kalifornisë Jugore.

Ndërtimi

Përfitimet për të qenë një lule lule (1999) ishte romani i tij i parë i botuar. Një vit më vonë u bë më i lexuari në MTV Books. Për më tepër, paraqitja e titullit në listën e 10 librave me më shumë pretendime nga Shoqata e Bibliotekave Amerikane, kontribuoi në rritjen e kuriozitetit të lexuesve.

Stephen Chbosky.

Stephen Chbosky.

edhe gjatë vitit 2000, Chbosky u lirua copë, një antologji e tregimeve të shkurtra. Nga ana tjetër, autori i pensilvanit i ka kushtuar pothuajse të gjithë veprën e tij me shkrim në përpunimin e skenareve për kinemanë dhe televizionin, të cilat tregohen më poshtë:

 • Katër cepat e askund (Filmi i pavarur në të cilin ai ishte gjithashtu një aktor dhe regjisor; 1995).
 • Qira (skenari i filmit artistik; 2002).
 • Përfitimet për të qenë një lule lule (skenari i filmit artistik të lëshuar në 2012).
 • Ierihon (seri televizive; 2006 - 2008).
 • Brutalisht normale (seri televizive; 2013).
 • E bukura dhe bisha (skenari i filmit artistik; 2017).

Argument nga Përparësitë e të qenit i dëbuar

Librin mund ta blini këtu: Përparësitë e të qenit i dëbuar

Charlie, personazhi kryesor, është një adoleshent i ndrojtur, i vetmuar, vëzhgues, i ndjeshëm dhe shumë besnik. Shqetësimi i tij më i madh është përshtatja me mjedisin e shkollës së mesme pa mbështetjen e mikut të tij më të mirë, Michael, i cili bëri vetëvrasje disa muaj para se të fillonte shkolla. Për të kapërcyer këtë humbje, protagonisti fillon t'i shkruajë letra një shoku.

Kështu, shikuesi njeh nga afër mendimet dhe bashkëveprimin e djalit me anëtarët e dashur të familjes së tij. Si dhe me grupin e tij të parë të miqve, disa "zhgënjyen" si ai (por nga viti i kaluar). Së bashku me ta ai do të jetojë përvojat e tij të para me drogën dhe do të fillojë të kuptojë çështjet që lidhen me seksualitetin dhe moshën e rritur.

Analiza, përmbledhja dhe personazhet kryesore

Familja

Në fillim të tregimit Charlie është pesëmbëdhjetë vjeç dhe ai po përshkruan me komunikim letër - me lexuesin - si është jeta e tij. Ambienti i tij familjar është mjaft i qëndrueshëm dhe i ngrohtë (Me përjashtim të gjyshit të nënës me komentet e tij raciste dhe homofobike). Nëna është e dashur, aq më tepër që nuk mund ta kapërcejë vdekjen e motrës së saj Helen, e cila ndodhi në ditëlindjen e shtatë të Charlie.

Babai është i mirë dhe mirëkuptues, edhe pse në brendësi vuan nga pikëllimi i gruas së tij. Vëllai i madh i Charlie ishte një yll futbolli në shkollën e mesme dhe është shumë i rëndësishëm në komplot sepse ai e mëson atë të luftojë. Motra e saj Candace ka një të dashur të dashur dhe kryelartë (Derek) i cili e bën atë shtatzënë. Ajo vendos të abortojë dhe Charlie e shoqëron në klinikë.

Shkolla e Mesme dhe "Mospërshtatjet"

Gjatë shkollës fillore, Charlie ishte shumë afër Michael dhe të dashurës së tij, Susan. Por pas vdekjes së Michael, ajo u largua dhe ai u bë më i vetmuar. Përveç mësuesit të anglishtes, Bill Anderson, Charlie nuk është në gjendje të lidhet me njerëzit e tjerë. Të paktën mësuesi e inkurajon atë për të zhvilluar thirrjen e tij letrare, për më tepër, ai i cakton ese shtesë dhe i jep hua librat e tij të preferuar.

Kështu që ditët kalojnë derisa Charlie miqësohet me Patrick dhe motrën e tij Sam, të dy të moshuar. Ai shpejt bie në dashuri me të, por nuk mendon se ka ndonjë shans. Gjithsesi, vëllezërit njerkë prezantojnë Charlie në rrethin e tyre të miqve, përfshirë Mary Elizabeth, e cila do të bëhet e dashura e parë e Charlie.

Peripecitë e adoleshencës

Charlie zhvillon një lidhje të ngushtë me Samsidomos pasi mësoi abuzimin që pësoi si fëmijë. Por ajo është e dashura e Craig, një student shumë i bukur dhe popullor i kolegjit. Ne anen tjeter, Patrick (i deklaruar homoseksual) mban një njohje sekrete me Brad (homoseksual në dollap), qendërmbrojtësi i ekipit të shkollës.

Në një nga festat e tij të para, Charlie shembet pasi provoi LSD dhe përfundon në një spital. Edhe pse performanca e tij akademike mbetet e lartë, jeta e tij personale "është një katastrofë totale" ... Charlie nuk është në gjendje t'i hapet Mary Elizabeth (dëshiron të ndahet me të). Në vend të kësaj, ai tregon ndjenjat e tij në mënyrën më të keqe të mundshme: në mes të një loje "të vërtetës ose guxoj" ai vendos të puth Sam.

Përballja

Charlie - me rekomandimin e Patrick - tërhiqet përkohësisht nga grupi i miqve. Disa ditë më pas, Brad tregon shenjat e goditjes së rëndë nga babai i tij (pasi e kapi duke u puthur me Patrick). Më vonë, në kafenenë e shkollës, shokët e klasës së Brad sulmojnë Patrick. Charlie shpëton mikun e tij dhe kërcënon Bradin që t’u thotë të gjithëve të vërtetën.

Pas episodit të kafenesë, Charlie pranohet përsëri në grup. Tani Mary Elizabeth ka gjetur një të dashur të ri. Menjëherë pas kësaj, Sam ndahet me Craig për shkak të pabesive të tij. Më në fund, viti shkollor mbaron dhe të moshuarit festojnë. Charlie manifestohet duke u ndjerë i lumtur, edhe pse përbrenda është i shqetësuar për largimin e afërt të miqve të tij.

Dalin trauma të së kaluarës

Charlie gjithmonë kishte pasur në mikun e tij Michael një referencë të qartë se si ai nuk dëshiron të përfundojë (në depresion, vetëvrasje). Sidoqoftë, kur Sam po paketon gjërat e tij për kolegj, ajo përballet me të. Kjo ju tregon se ju nuk mund ta vendosni mirëqenien e të tjerëve përpara vetes tuaj gjatë gjithë kohës.

Në atë moment Charlie dhe Sam puthen ... ajo prek bigëzën e tij; ai është i pakëndshëm dhe i thotë asaj se nuk është gati të bëjë seks. Atë natë Charlie ëndërron (kujton) se tezja e tij Helen e ledhatoi në të njëjtën mënyrë. Kur Charlie bëhet i vetëdijshëm për abuzimin seksual të pësuar gjatë fëmijërisë së tij, ai pëson një krizë nervore.

Jeta Vazhdon

Citim nga Stephen Chbosky.

Citim nga Stephen Chbosky.

Në një nga letrat, Charlie tregon se prindërit e tij e morën atë në një gjendje katatonike në divan në shtëpi. Si pasojë, ai pranohet në një institucion psikiatrik. Me ndihmën e mjekëve të spitalit dhe mbështetjen e të afërmve të tij, Charlie arrin ta falë tezen e tij. Sapo të shkarkohet, ai vendos të ndalojë së shkruari letra ... isshtë koha të zhytem plotësisht në jetën e tij.

Përshtatja e filmit

Përparësitë e të qenit të padukshëm ka qenë një film shumë i vlerësuar nga kritika dhe publiku i gjerë. Drejtuar nga vetë Stephen Chbosky, në të morën pjesë një kast me protagonist Logan Lerman (Charlie), Emma Watson (Sam) dhe Ezra Miller (Patrick). Sipas rishikimeve të specializuara, artistët e përmendur janë plotësisht të përshtatur me përshkrimet fizike dhe psikologjike të personazheve.

Aktorë të tjerë të rëndësishëm ishin Paul Rudd (Prof. Anderson), Melanie Lynskey (Teto Helen), Johnny Simmons (Brad), Mae Withman (Mary Elizabeth) dhe Reece Thompson (Craig). Si dhe Dylan McDermott, Kate Walsh, Zane Holtz dhe Nina Dovrev, përkatësisht përfaqësojnë prindërit dhe vëllezërit e motrat e Charlie.

Dallimet midis librit dhe filmit

Duke qenë një film artistik i shkruar dhe drejtuar nga i njëjti autor i romanit, ndryshimet narrative ishin të pakta. Dallimi më i rëndësishëm është pesha e anëtarëve të familjes së Charlie, e cila është shumë më e lartë në libër. E njëjta gjë ndodh me rolin e personazheve të tjerë dytësorë - të tillë si Bob, furnizuesi i marihuanës, për shembull - i rëndësishëm për mesazhin e përgjithshëm të tekstit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.