Për kë bien kambanat

Për kë bien kambanat

Për kë bien kambanat

Për kë bien kambanat është një nga romanet më të shquar të shkrimtarit dhe gazetarit amerikan Ernest Hemingway. Versioni origjinal i tij në anglisht -Për të cilin tolls Bell- wasshtë botuar në New York në Tetor 1940. Në vitin 1999, vepra u përfshi në listën e "100 librave të shek.", krijuar nga gazeta pariziane Le Monde.

Rrëfimi zhvillohet në vitin e dytë të Luftës Civile Spanjolle; në atë moment, protagonisti i saj jeton një histori dashurie në mes të konfliktit të armatosur. Çmimi Roman për Letërsi e krijoi këtë roman bazuar në përvojat e tij profesionale si korrespondent i luftës. Përveç kësaj, ai përfshiu disa tema personale, të tilla si kombësia e tij dhe vetëvrasja e babait të tij. Versioni spanjoll i librit u botua në 1942 në Buenos Aires (Argjentinë)

Përmbledhje e Për kë bien kambanat

Fyese fillestare

Në mëngjesin e hershëm të 30 majit 1937, Republikanët kryen sulmin pararendës të ofensivës së Segovisë. Pas suksesit të sulmit, gjeneral Golz cakton një mision të rëndësishëm ­specialistit amerikan të vullnetarëve dhe eksplozivëve, Robert Jordan. Ai është informuar se duhet të hedhë në erë një urë për të shmangur një kundërsulm të mundshëm nga shtetasit.

Fillon puna

Amerikani shkon në Sierra de Guadarrama, Vendi pranë llogore armike, atje ai ka udhëzimet e ushtarit të vjetër Anselmo. Roberti duhet të kontaktojë grupet përmbysëse që janë në zonë për ta ndihmuar atë në detyrë. Fillimisht takohet me Pablo, i cili drejton një grup guerilësh, por që, në shkallë të parë, ai nuk pajtohet me Jordaninë.

Në këtë takim është edhe gruaja e Pablo - Pilar - e cila, pas refuzimit të partnerit të saj, zbulon veten, bind grupin dhe bëhet udhëheqësja e re. Duke qenë atje, Jordan takon Maria, një grua të re të bukur që arrin ta rrëmbejë atë me shikim të parë. Ndërsa planifikojnë sulmin, dashuria lind mes të dyve, aq sa Roberti ëndërron një të ardhme me gruan e bukur.

Konsolidimi i planit

Me synimin për të forcuar strategjinë, Jordan kontakton guerilasit e tjerë të udhëhequr nga El Sordo, i cili gjithashtu ka rënë dakord të bashkëpunojë. Nga ai moment e tutje, Roberti fillon të panikoset, pasi gjithçka tregon drejt një misioni vetëvrasës. Kështu, ky grup patriotësh e kryen objektivin e tij me një qëllim të përbashkët: të mbrojë Republikën nga fashistët dhe të bëjë gjithçka pa marrë parasysh vdekjen në luftime.

Analiza e Për kë bien kambanat

Struktura dhe lloji i rrëfimtarit

Nga kush dobI bie ziles është një roman lufte i përbërë nga 494 faqe të shpërndara në 43 kapituj. Hemingway përdori një rrëfimtar të gjithëdijshëm të personit të tretë, i cili tregon komplotin përmes mendimeve dhe përshkrimeve të protagonistit.

Figurë

Robert Jordan

Ai është një mësues amerikan i cili një vit më parë iu bashkua luftës së Republikanëve në Luftën Civile. Ai është specializuar si një dinamitues dhe për këtë arsye duhet të kryejë një mision jetësor në konflikt. Në mes të punës ai dashurohet me María, e cila e bën atë të ndryshojë perspektivën e tij në jetën e tij. Sidoqoftë, të gjitha ato ndjenja janë të mbingarkuara nga atmosfera e vdekjes që rrethon historinë.

Mary

Ajo është një jetime 19-vjeçare e cila u shpëtua nga grupi i Pablo, prandaj është e mbrojtura e Pilar. Ajo pësoi keqtrajtim nga fashistët, të cilët e rruan atë dhe lanë gjurmët e tyre. María bie në dashuri me Robertin, ata të dy jetojnë ditë pasionante, me shumë plane së bashku, por që e ardhmja çalon për shkak të misionit të caktuar mësuesit amerikan.

Anselmo

Ai është një burrë 68 vjeç, shok besnik i Jordanisë, besnik ndaj idealeve të tij dhe bashkatdhetarëve të tij. Bëhet fjalë për një karakter domethënës në histori, pasi falë ndihmës së tij, protagonisti arrin të kontaktojë me Pablo.

Paul

Ai është udhëheqësi i një grupi guerilësh. Për një kohë të gjatë ai ishte një strateg i shkëlqyeshëm, por po kalon një krizë që e ka çuar atë të ketë probleme me alkoolin, të jetë i dyshimtë dhe i pabesë, prandaj humbet udhëheqjen e frontit.

Shtyllë

Është Gruaja e Pablos, një grua e fortë, trime dhe luftëtare; shumë e qartë në bindjet e saj. Pavarësisht karakterit të tij të vështirë, ai është një person i mirë që frymëzon besim tek të tjerët. Forshtë për këtë arsye që ai nuk ka probleme të marrë frenat e grupit përballë vështirësive të Pablo.

Adaptim

Pas ndikimit të librit, në 1943 u lëshua filmi me të njëjtin emër si romani, prodhuar nga Paramount Pictures dhe drejtuar nga Sam Wood. Protagonistët kryesorë të tij ishin: Gary Cooper - që luante Robert Jordan - dhe Ingrid Bergman - që luante Marinë. Xhirimet ishin një sukses i tmerrshëm kinematografik dhe morën nëntë nominime për Oskar.

Curiosities

Këngë për nder të romanit

Tri grupe të rëndësishme bënë kompozime muzikore për nder të veprës. Këto ishin:

 • Banda amerikane Metallica prezantoi në vitin 1984 këngën "For Whom the Bell Tolls" nga albumi Drejto vetetimen
 • Në vitin 1993, grupi britanik Bee Gees publikoi këngën "For Whom the Bell Tolls" në albumin e tyre. Madhësia nuk është gjithçka
 • Në vitin 2007, grupi spanjoll Los Muertos de Cristo shtoi albumin e tyre Rapsodi Libertarian Vëllimi II, tema: "Për kë bie zilja"

Emri i romanit

Hemingway e titulloi librin frymëzuar nga një fraksion i marrë nga vepra Devocione (1623) nga poeti John Donne. Fragmenti titullohet "Me tingullin e tyre të ngadaltë ata thonë: do të vdesësh", një pjesë e tij thotë: "Vdekja e cilitdo njeriu më zvogëlon sepse unë jam i përfshirë në racën njerëzore; prandaj, mos dërgoni kurrë të pyesni se për kë bie zilja; ato dyfishohen për ty ”.

Sobre el autor

Shkrimtari dhe gazetari Ernest Miller Hemingway lindi më 21 korrik 1899 në Illinois (Shtetet e Bashkuara). Prindërit e tij ishin Clarence Edmonds Hemingway dhe Grace Hall Hemingway, njerëz të respektuar në Oak Park. Në fazën e fundit të studimeve të mesme, ai përfshiu orën e gazetarisë. Atje ai bëri disa artikuj dhe në vitin 1916 ai arriti të botonte një prej tyre në gazetën e shkollës The Trapeze.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

Në vitin 1917, ai filloi përvojën e tij si gazetar në gazetë Ylli i Kansas City. Më vonë, ai ndoqi Luftën e Parë Botërore si shofer i ambulancës, por shumë shpejt u kthye në vendin e tij për të punuar në media të tjera. Në vitin 1937, ai u dërgua si korrespondent i luftës në Spanjë, atje ai dëshmoi disa konflikte të armatosura të kohës dhe për vite me radhë ai udhëtoi në të gjithë botën.

Hemingway ndërthuri punën e tij si gazetar me pasionin e tij si shkrimtar, romani i tij i parë: Ujërat e burimit, doli në dritë në 1926. Kështu ai paraqiti një duzinë punimesh, në të cilat spikat botimi i tij i fundit në jetë: Plaku dhe deti (1952) Falë këtij rrëfimi, autori mori Çmimin Pulitzer në 1953 dhe u dha Çmimi Nobel për Letërsi në 1954.

Romanet e autorit

 • Përrenjtë e pranverës (1926)
 • Sun Gjithashtu rritet (1926)
 • Një lamtumirë për armët (1929)
 • Të kesh dhe të mos kesh (1937)
 • Për të cilin tolls Bell (1940).
 • Përtej lumit dhe në Pemë (1950)
 • Plaku dhe deti (1952)
 • Ishujt në Rrymë (1970)
 • Kopshti i Edenit (1986)
 • E vërtetë në Dritën e Parë (1999)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.