Origjina

Origjina

Origjina

Origjina (2017) është romani i pestë i trillimeve shkencore me protagonist profesorin legjendar të simbolologjisë teologjike Robert Langdon. Ky personazh imagjinar e ka bërë Dan Brown një nga autorët më të shitur të të gjitha kohërave. Vetëm e Kodi i Da Vinçit (2003) më shumë se 80 milion kopje janë shitur deri më sot.

Shifra të tilla zgjuan interesin e prodhuesve kryesorë të Hollivudit. Në fakt, të tre adaptimet filmike të drejtuara nga Ron Howard janë interpretuar nga një fitues i dyfishtë i Oskarit: Tom Hanks. po ne rregull Origjina Nuk është nga ata filma, xhirimet e tij mund të jenë vetëm çështje kohe, sepse ky titull tashmë grumbullon gati dy milion kopje të shitura.

Analiza dhe përmbledhja e Origjina

Qasja fillestare

En Origjina, Dan Brown krahason pyetjet e zakonshme të shkencëtarëve ateistë kundër vizionit të krijimit, rëndësia e të cilit zvogëlohet dita ditës në shekullin XXI. Për këtë, autori amerikan përdor karakterin e Edmond Kirsch, një ish-student i Langdon mjaft i shkëlqyer. Ai ka ndërtuar një pasuri falë shpikjeve të tij teknologjike dhe parandjenjave të tij të guximshme.

E fundit e zbulimeve Manjati i ri premton t'u përgjigjet dy pyetjeve që kanë ndjekur njerëzit që nga kohërat parahistorike: "Nga kemi ardhur? Ku po shkojme?". Përgjigjet do të shpjegohen në një gala në Muzeun Guggenheim në Bilbao dhe pasojat e tyre mund të jenë vendimtare për tre fetë më të mëdha në botë, por ...

Zhvillim

Para fillimit të shfaqjes, kaosi shpërtheu para turmës i mysafirëve dhe transmetohet drejtpërdrejt për miliona shikues në të gjithë globin. Atëherë zbulimi revolucionar rrezikon të zhduket përgjithmonë. Si pasojë, Langdon dhe Vidal fillojnë një garë të dëshpëruar për të gjetur fjalëkalimin që lejon hyrjen në enigmën e Kirsch.

Zoti, Gaudí dhe natyra

Protagonistët arrijnë në Barcelonë, ku arkitektura e Gaudí mund të jetë thelbësore në teoritë e milionerit të ri për shkencën dhe natyrën. Me sa duket, Zoti dhe shkenca bashkëjetojnë midis florës, faunës dhe inxhinierisë së spiraleve që dominojnë bazat dhe kolonat e Katedrales së La Sagrada Familia.

Vende të tjera të kryeqytetit katalanas të përshkruara me shumë vend nga Brown në Origjina ata janë Guggenheim dhe Casa Milà. Sidoqoftë, Vlen të përmendet se përshkrimet e shoqërisë dhe qeverisë spanjolle janë mjaft të largëta nga e tashmja. Shkrimtari i Amerikës së Veriut paraqet Spanjën si një vend jashtëzakonisht fetar dhe i ngarkuar nga ndikimi ultra-konservator i Francoizmit.

Një rezolutë jokonvencionale

Inteligjenca artificiale e krijuar nga vetë Kirsch duket si një pjesë thelbësore e komplotit. Në fund, informacioni i milionerit të ri i zbulohet botës dhe e çon Langdonin të reflektojë mbi rolin e feve sot.. Parashikimi tregon drejt një fe unike, panteiste, në harmoni me natyrën dhe lehtësimin e bashkimit midis të gjitha qenieve njerëzore.

Shqyrtime dhe mendime

Përkundër numrave të saj spektakolarë editorialë, Brown është akuzuar për përdorimin e modeleve të përsëritura në rrëfimet e tij. Kritikë të tjerë janë ankuar për pasaktësitë e pretenduara historike dhe përbërjen e rrafshët. I tillë është rasti i Jake Kerridge nga Daily Telegraph dhe Monica Hesse nga Washington Post, keqbërës të vendosur të punës së New Hampshire.

Sidoqoftë, Brown minimizon vlerësimet negative, në fakt, ai zakonisht përgjigjet me ironi "për çdo kritik, unë kam një mijë lexues të lumtur". Në këtë kuptim, Janet Maslin nga New York Times (2017) ju fton të lexoni Origjina nga këndvështrimi i humorit geek. Nuk është për t'u habitur, reklama kornizë e regjistrimit të automjeteve Tesla të Kirsh lexon: geeks ata do të trashëgojnë Tokën ”.

"Formula" Dan Brown

Robert Langdon, një profesor universiteti shumë aventuresk

Ky personazh i trilluar është një ekspert në simbolikën fetare dhe ikonografinë nga Universiteti i Harvardit. Ai është një burrë në moshë mesatare në gjendje të shkëlqyeshme fizike - për shkak të praktikës së vazhdueshme të notit - i pajisur me një zë shumë simpatik për gratë. Ajo gjithashtu ka një memorje pothuajse eidetike, shumë e dobishme kur krahason simbolet dhe zgjidh mistere të ndërlikuara.

Dan Brown

Dan Brown

Konspiracione, qytete historike dhe shoqërues të bukur

Protagonisti gjithmonë përfundon i persekutuar dhe i kërcënuar me vdekje nga dikush, sekt apo organizatë e fshehtë në lidhje me sekretin që do të zbulohet. Për më tepër, në secilën prej tregimeve mësuesi ka mbështetjen e vlefshme të një partneri unik, tërheqës dhe inteligjent. Në Origjina, ai rol korrespondon me Ambra Vidal, drejtorin e Muzeut Guggenheim në Bilbao.

Lidhjet e bashkë-yllit

Në romanet me protagonist Langdon, homologia femër ka një lloj marrëdhënieje me misterin e hetuar ose është pasardhës i një personazhi me rëndësi historike. Origjina nuk bën përjashtim, pasi Vidal është e fejuara e Princit Julian (gati për të pasuar babanë e tij në fron). Ky i fundit mban sekrete intime të lidhura me një prift të quajtur Valdespino.

Qytetet e tjera historike të përshkruara në librat me protagonist Langdon

 • Roma në Engjëjt dhe Demonët
 • Paris dhe Londër në Kodi i Da Vinçit
 • Uashington DC, në Simboli i humbur
 • Firence, në Ferr.
 • Barcelona, ​​në Origjina.

Sobre el autor

Daniel Gerhard Brown erdhi në botë të hënën më 22 qershor 1964 në Exeter, New Hampshire, Shtetet e Bashkuara. Atje ai u rrit në një mjedis me besime të forta anglikane nën tutelën e prindërve të tij Richard Brown (mësues i matematikës) dhe Konstancës (kompozitor i këngëve të shenjta). Shumë Në vendlindjen e tij, shkrimtari i ardhshëm fitoi diplomën e shkollës së mesme në Phillips Exeter Academy në 1982.

Pastaj i riu Daniel filloi të studionte muzikë dhe kompozim në Amherts College, një nga institucionet më prestigjioze universitare në botë. Si pjesë e fitimit të diplomës së tij, Brown kaloi kohë në Evropë (España, kryesisht). Pas diplomimit në 1985, ai regjistroi një album me muzikë për fëmijë (Kafshët Synth) dhe themeloi Dalliance, një kompani rekord.

Fillimet si shkrimtar

Dan Brown u transferua në Kaliforni në fillim të viteve 1990 me shpresën për të bërë një karrierë si pianist dhe këngëtar. Paralelisht, ajo ofroi klasa anglisht dhe spanjisht në një shkollë të mesme Beverly Hills për të mbajtur veten. Pas pak, ai u regjistrua në Akademinë Kombëtare të Kompozitorëve, ku u takua me Blythe Newlon, i cili ishte gruaja e tij nga 1997 në 2019.

Që nga viti 1993, ai filloi të shkruajë me më shumë dëshirë; rezultati i saj ishte Kalaja Dixhitale (Kalaja dixhitale) në vitin 1998, romani i tij i parë. Pastaj u shfaqën Engjëjt dhe Demonët (2001) - "debutimi" i Langdonit - dhe Komploti (2001), para punës së shenjtërimit të Brown: Kodi i Da Vinçit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.