Nominimet e Çmimeve Harvey 2012

Edhe një vit në këtë kohë, të nominuarit për prestigjozen Çmimet Harvey, të cilat mbajnë emrin e shkrimtarit dhe karikaturistit Harvey Kurtzman. Në listën e fituesve të mundshëm, Marcos Martin përsëri për punën e tij në Daredevil, e cila, siç thashë në fillim të muajit, mund të blihet për disa ditë me edicionin e tij spanjoll të Panini.

SHIKUESI MEST I MIR

Chris Eliopulos, FARON VETEN, Marvel Comics
Laura Lee Gulledge, FAQJA NGA PAIGE, Amulet Books
Todd Klein, SHIELD: ARCHITECTS OF FOREVER, Marvel Comics
David Lanphear, AVENGERS SEKRET, Komike Marvel
Jason Shiga, SHTETI I Perandorisë: Një histori dashurie (OSE JO), komikët e Abrams

COLORISTI M I MIR

Elizabeth Breitweiser, AMERIKA E KAPITANIT DHE Bucky, Komike Marvel
Francesco Francavilla, BLACK PANTHER: THE MAN PA FEAR, Marvel Comics
Sunny Gho, ARTIFACTE, Lopa Top
Dave McCaig, THE MAGDALENA, Top Lopa
Dave Stewart, HELLBOY: THE FURY, kali i errët

SHTYPI OSE VIGNETA M B E MIR E SHTYPIT

BIZARRO, Dan Piraro, botuar nga King Features Syndicate
CUL DE SAC, Richard Thompson, botuar nga Universal Press Syndicate
DOONESBURY, Garry Trudeau, botuar nga Universal Press Syndicate
MUTTS, Patrick McDonnell, botuar nga King Features Syndicate
Perlat PARA DISHIT, Stephen Pastis, botuar nga United Feature Syndicate

KOMIKU M B I MIR ONLINE

LUFTË PUGMike Norton
BUCCO, Erika Moen dhe Jeff Parker
DELILAH DIRK DHE LEJETENANTI TURK, Toni Cliff
GRONK, Katie Cook
HARK! TE VAGRANTKate Beaton

EDICIONI M AM I MIR AMERIKAN I MATERIALIT T FOR HUAJ

Aventurat e Herge, të Vizatuara & Tremujore
VOLI I VRASJES. 3: MODUS VIVENDI!, Archaia Entertainment
Biblioteka e Manarës VOL. 1: VERA INDIAN DHE TREGIME T OTHER TJERA, Kali i Errët
P ONR VDEKJET TONA FISNIKE, Tërhequr & Tremujor
Ndeshje e vetme, e Vizatuar & Tremujore

INKERI M B I MIR

Laura Lee Gulledge, FAQJA NGA PAIGE, Amulet Books
Mark Morales, THOR, Marvel Comics
Sal Regla, THE MAGDALENA, Lopa Top
Joe Rivera, DAREDEVIL, Marvel Comics
Jason Shiga, SHTETI I Perandorisë: Një histori dashurie (OSE JO), komikët e Abrams

SERIA E MIRA E RE

Engjëlli & BESA, Kali i errët
NJERIU KAFSH, Komike DC
DAREDEVIL, Marvel Comics
MORTALI I FUNDIT, Lopa Top
OZMA E OZ, Marvel Comics
RACHEL RISING, Abstrakt Studio

TALENTI M NEW I Premtuar

Nick Bradshaw, X-NJERËZIT TË MADHESHËM, Marvel Comics
Nathan Edmondson, KUSH ISSHT JAKE ELLIS?, Komike me Imazhe
Laura Lee Gulledge, FAQJA NGA PAIGE, Amulet Books
Justin Jordan, TALENTI I HUAJT OF I RRUGS SU LART,, Komike Image
Sara Pichelli, ULTIMATE SPIDER-MAN, Marvel Comics

ÇMIMI I VEÇANTE P HR HUMORIN N IN KOMIK

Kate Beaton HARK! TE VAGRANT; Edicioni i shtypur i vizatuar dhe tremujor
Evan Dorkin, Qumesht dhe djath
Jeff Kinney, Ditari i një fëmije WIMPY: FABRI I KABINS, Librat e Amuletëve
Roger Langridge, me SNIQE, kaboom!
Lela Lee, TREGJIME P ANR VAJZA TGR ZEMGRRUARA TIT VOGLA, Abrams ComicArts

PUBLIKIMI ORIGJINAL GRAFIK I FILMIJVE M T MIR

Fantazma e ANYA-s, sekonda e parë
DITARI I F KMIJ WS WIMPY: FABRI I KABINS, Librat e Amuletëve
ROCK FRAGGLE, Archaia Entertainment
MIK, Komike Marvel
OZMA E OZ, Marvel Comics
SHKARKUAR, kaboom!

LIBRI M B I MIREST I PUBLIKUAR PREJ SHUM

PYETJE TIG MADHE, Vizatuar & Tremujore
OMNIBUSI I KULLARKS S TRET, Komike Marvel
RRETHI I VDEKJES, Vizatuar & Tremujor
ECHOES, Lopa e Lartë
Revista PS: MEST E MIRA E MIRTMBAJTJES PARANDALUESE MUAJ, Abrams ComicArts
SHIELD: ARCHITECTS OF FOREVER, Marvel Comics

ANTOLOGJIA MEST E MIR

PARAQITET KALI I ERRARK, redaktuar nga kali i ndryshëm, Dark Dark
FLIGHT # 8, redaktuar nga Kazu Kibuishi, Villard Books
JIM HENSON'S STORYTELLER, redaktuar nga Nate Cosby, Archaia Entertainment
TURP VETEN, redaktuar nga Tom Brennan, Marvel Comics
DITET DREJTSIT, redaktuar nga Michael Choquette, Abrams ComicArts

RIPARIMI MEST I MIR OF I MATERIALIT KOMBTAR

BLACKJACKED AND PISTOL Whipphed: Një krim nuk paguan kryeministër, kali i errët
KOMIKET: P CORMBLEDHJE E PLOT, Abrams ComicArts
FLASH PFRFUNDUES GORDON DHE Xhungël Jim, IDW
MOUSE MICKEY e WALT DISNEY (BIBLIOTEKA FLOYD GOTTFREDSON), Fantagraphics
EDITIMI I ARTISTIT T M FUQISHT TAL FUNDIT T W WALT SIMONSON, IDW

PORTADISTI M B I MIR

John Tyler Christopher, ARTIFACTE, Lopa kryesore
Mark Martin, DAREDEVIL, Marvel Comics
Paolo Rivera, DAREDEVIL, Marvel Comics
Mark Simpson (Jock), KOMIKET DETEKTIVE, Komike DC
JH Williams, BATWOMAN, Komike DC

PREZANTIMI M B I MIR I biografisë, historisë apo gazetës

ALAN MOORE: TREGUESI, Librat Univers
REVISTA E KOMIKEVE, Fantagrafi
GENIUS I Izoluar: JETA DHE ARTI I ALEX TOTH, IDW
ÇSSHTJE E QEVERIS: KOMIKE P THER POPULLIN, vitet 1940-2000, Abrams ComicArts
Revista PS: MEST E MIRA E MIRTMBAJTJES PARANDALUESE MUAJ, Abrams ComicArts

SHPRBLIMI I VEÇANT P EXR SHENJEN N IN PREZANTIM

JIM HENSON's TALE OF RAND, projektuar nga Eric Skillman, Archaia Entertainment
Revista PS: M B E MIRA E MIRTMBAJTJES PARANDALUESE, përzgjedhur nga Eddie Campbell, Abrams ComicArts
RICHARD STARK'S PARKER: THE MARTINI EDITION, projektuar nga Darwyn Cooke, IDW
DITET DREJTSIT, redaktuar nga Michael Choquette, Abrams ComicArts
EDICIONI I WALT SIMONSON THE MIGHTY THOR ARTIST, redaktuar nga Scott Dunbier, IDW

LIBRI GRAFIK ORIGJINAL M I MIR

SHTETI I Perandorisë: Një histori dashurie (OSE JO), Abrams ComicArts
HABIBI, Librat e Panteonit
INFINITE KUNG FU, Produktet kryesore në raft
TREGIMI I RIMIT JIM HENSON, Argëtim Archaia
NJE SHPIRT, Oni Press
FAQJA NGA PAIGE, Librat e Amuleteve

SERIA M B E MIRA E KUFIZUAR OSE E RREGULLT

ROBO ATOMIKE DHE Fantazma e Stacionit X, Kuqe 5 Komike
DAREDEVIL, Marvel Comics
DITARI I F KMIJ WS WIMPY: FABRI I KABINS, Librat e Amuletëve
ECHOES, Lopa e Lartë
RACHEL RISING, Abstrakt Studio

SHKRIMTARI MEST I MIR

Joshua Fialkov, ECHOES, Lopa Top
Laura Lee Gulledge, FAQJA NGA PAIGE, Amulet Books
Jeff Lemire, NJERIU KAFSH, Komike DC
Jason Shiga, SHTETI I Perandorisë: Një histori dashurie (OSE JO), komikët e Abrams
Mark Waid, DAREDEVIL, Marvel Comics

HARTUESI MEST I MIR

Paolo Rivera, DAREDEVIL, Marvel Comics
Chris Samnee, KAPETIN AMERIKA DHE BUCKY, Marvel Comics
Jason Shiga, SHTETI I Perandorisë: Një histori dashurie (OSE JO), komikët e Abrams
Craig Thompson, HABIBI, Pantheon Books
JH Williams, BATWOMAN, Komike DC

Autori më i mirë i plotë

Kate Beaton HARK! TE VAGRANT; Edicioni i shtypur i vizatuar dhe tremujor
Jeremy Haun, PILOT SEZON: BUKURIA # 1, Komike me Imazhe
Jeff Kinney, Ditari i një fëmije WIMPY: FABRI I KABINS, Librat e Amuletëve
Roger Langridge, me SNIQE, kaboom!
Comfort Love & Adam Withers, Ylberi në errësirë,
Craig Thompson, HABIBI, Pantheon Books

TREGIMI M I MIR OR OSE Ç ISSHTJE UNIKE

DAREDEVIL # 7, Komike Marvel
ECHOES # 5, Lopa Top
Bandat # 4, Fantagraphics
DIREKTIVA E ATDHEVE, Productions Top Shelf
TREGIMI I RIMIT JIM HENSON, Argëtim Archaia
NERVE OPTIK # 12, Vizatuar & Tremujor
ZORRO RIDES AGAIN # 1, Dynamite Comics

Fuente: Entrekomika.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.