Neruda dhe Odat e tij elementare

Foto e leximit të Pablo Neruda.

Pablo Neruda, shkrimtar i < > - FundacionNeruda.org.

L Odat thelbësore ato janë një këngë e qartë e Pablo Neruda për identitetin që është në secilën gjë të detyrës ditore. Poeti shkruan nga një pjekuri famëkeqe, atë që japin vitet, ai shkruan nga kthjelltësia që vjen nga fshirja e gjithçkaje, ka bërë kështjella me shkrim dhe duke vërejtur, në fund të fundit, se gjëja më e bukur është një shtëpi e veshur me kërmijtë përballë deti.

Odat e tij përmbytën avangardën në një shoqëri disi të shpërndarë që priste forma të tjera poetike me të cilat ishte mësuar tashmë. Në vizionin brilant të Nerudës, qepa merr një rëndësi të parë së fundmi, ashtu si gështenja, dhe na kujton rëndësinë e këtyre elementeve dhe bukurinë e madhe të thjeshtësisë së tyre.

Miguel Otero Silva dhe Odat thelbësore

Kjo i detyrohet drejtorit të gazetës El Nacional Lindja e Odsi. Gazetari, politikani dhe inxhinieri venezuelian i bëri një propozim poetit për të shkruar për gazetën Caracas, dhe shkrimtari pranoi, në atë që do të ishte një bashkëpunim i përjavshëm. Gjithçka filloi, atëherë, në 1954. Vetë Neruda thotë për këtë:

«Kështu arrita të botoj një histori të gjatë të kësaj kohe, të gjërave të saj, të zanatit, të njerëzve, të frutave, të luleve, të jetës, të pozitës sime, të luftës, me pak fjalë, të gjithçkaje që Mund ta përfshij edhe një herë krijimin tim në një impuls të gjerë ciklik ».

Bukuria e të gjithë në Odat nga Neruda

Nga "Oda e tij në ajër", te "Oda e tij në det", duke kaluar përmes "Odes në ndërtesë" të tij të papritur dhe shumë ode të tjera që ai shkroi për të lartësuar rolin e së zakonshmes në jetën e përditshme, Neruda arrin të tërheq vëmendjen e lexuesve të tij dhe t’i rizbulojë ata me një poezi të ndryshme, por të afërt.

Gjëja e zakonshme është zëri që ngrihet, gjithçka është e kombinuar dhe e ndërthurur pa nënvlerësuar asgjë, sepse secila send ka vendin e duhur dhe momentin e duhur në ekzistencë. Thisshtë ky vizion i pjekur i Nerudës që i jep atij një vend në mes të poetëve të mëdhenj, sepse arritja e të padeshifrueshmes nuk është gjëja e vështirë, gjëja me të vërtetë komplekse është të marrësh bukurinë nga aty ku ka qenë gjithmonë dhe pakkush e ka vënë re ta shohë atë dhe ta bëjë atë ajo dominon. nga të gjitha.

Po, Me ode e tij, poeti kilian ndryshoi perceptimin poetik të një brezi.

Foto e Pablo Neruda në Budapest.

Pablo Neruda në Budapest.

Universaliteti i "Odave Thelbësore"

Temat e trajtuara në punimet e tij, siç u tha më parë, ato ishin pjesa kryesore e suksesit dhe fushëveprimit të kësaj pjese të punës nerudiane. Universshtë universaliteti i saj që karakterizon poezinë e Nerudës, çfarë e emancipon atë, çfarë e bën atë nga qyteti, nga njerëzit e zakonshëm, nga të varfërit, nga të pasurit, nga të gjithë, pa dallim dhe pa ndonjë nevojë tjetër përveç sigurimit të lirisë së vërtetë për burrat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.