Në një ditë si sot, François Mauriac, fituesi i Çmimit Nobel, ndërroi jetë në 1952

Në një ditë si sot, François Mauriac, fituesi i Çmimit Nobel, ndërroi jetë në 1952

Në vitin 1970, por Në këtë ditë François Mauriac, fituesi i Çmimit Nobel, vdiq në 1952. Ky autor francez i lindur në Bordeaux, përveç se ishte shkrimtar, ishte një gazetar dhe kritik, dhe konsiderohej si një nga shkrimtarët më të mirë katolikë të shekullit të XNUMX-të.

Ndër dallimet e saj, spikasin sa vijon:

 • Në vitin 1933, ai u emërua Anëtar i Akademisë Franceze.
 • Në vitin 1952, ai u shpall Çmimi Nobel në Letërsi.
 • Dhe së fundmi, në 1958, Kryqi i Madh i Legjionit të Nderit.

Punimet më të shquara

Disa nga veprat e tij më të famshme janë:

 • "Puthja me lebrozin" (1922), libri që e vendosi atë.
 • «Genitrix » (1923).
 • "E keqja" (1924).
 • "Shkretëtira e dashurisë" (1925).
 • "Thérèse Desqueyroux" (1927).
 • "Destins" (1928).
 • «Nyja e nepërkave » (1932).
 • "Asmodeus" (romani i tij i parë teatror në vitin 1937).
 • «Qengji " (1954).
 • «Një adoleshent nga herët e tjera» (1969).
 • "Maltaverne" (vepër pas vdekjes botuar në 1972).

Mund ta themi atë François Mauriac ishte një nga ata shkrimtarë që guxuan të bënin gjithçka: nga poezi (dy librat e tij të parë ishin poezi), deri gjykimet, duke shkelur si jo Novela dhe duke guxuar me të teatër (Në këtë të fundit ai mori kritika të caktuara për punën e tij).

Duhet gjithashtu të theksohet se midis punës dhe punës ishte kronist ne gazeta 'L'Écho de Paris ', dhe më vonë në 'Le Figaro '.

Fraza dhe anekdota nga François Mauriac

Dhe ne vazhdojmë me një klasik në Actualidad Literatura: ne mbledhim disa nga fjalët që ky shkrimtar i madh la në botë para largimit të tij. Dhe së fundmi, një anekdotë-shënim i vogël për një episod në jetën e tij:

 • "Nuk kam dëshirë të luaj në një botë ku të gjithë tradhtojnë".
 • "Një shkrimtar i keq mund të bëhet një kritik i mirë, për të njëjtën arsye që një verë e keqe mund të bëhet gjithashtu një uthull e mirë."
 • "Vdekja nuk i vjedh të dashurit tanë. Përkundrazi, i mban ato për ne dhe i përjetëson në kujtesën tonë. Jeta na i vjedh shumë herë dhe patjetër ».
 • "Shumica e burrave duken si pallate të shkëlqyera të braktisura: ata zënë vetëm disa dhoma dhe kanë mbyllur krahët ku nuk guxoni kurrë".
 • «Mos e ngatërroni Jezusin, mësuesin, me njerëzit e varfër që e ndjekin nga larg. Mos prisni që mospërputhja e saj mund t'ju shërbejë përjetësisht si një justifikim ".
 • "Të shkruash është të kujtosh, por të lexosh është gjithashtu të kujtosh."
 • "Leximi, një derë e hapur për një botë të magjepsur".
 • "Useshtë e kotë që njeriu të fitojë Hënën nëse do të humbasë Tokën".
 • "Sa pak kushton ndërtimi i kështjellave në ajër dhe sa i kushtueshëm është shkatërrimi i tyre!"

Dhe si shënim i jetës tënde: Ka marrë pjesë si shofer i ambulancës në Luftën e Parë Botërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.