Mbretëresha e Kuqe

Mbretëresha e Kuqe është një thriller i shkruar nga Spanjolli Juan Gómez-Jurado. Ky libër u botua në nëntor 2018 dhe është pjesa e parë e trilogjisë që kronikon aventurat e Antonia Scott. Ajo është një grua interesante me inteligjencë të mahnitshme, e cila pa qenë polic ka zgjidhur shumë krime. Sidoqoftë, situata të caktuara e kanë çuar atë të adoptojë një jetë krejtësisht të izoluar.

Sekreti i Antonisë ndryshon falë ndërhyrjes së oficerit të policisë Jon Gutiérrez, i cili arrin ta nxjerrë atë nga burgu për të ndërmarrë një hetim së bashku. Kështu shpaloset një histori e pabesueshme dhe misterioze në të gjithë qytetin e Madridit. Kështu, Mbretëresha e Kuqe ajo ka shenjtëruar në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare autorin e saj me më shumë se 250.000 kopje të shitura.

Për autorin, Juan Gómez-Jurado

Të Premten, 16 Dhjetor 1977, ai lindi në Madrid Juan Gomez-Jurado. Ai mori një diplomë Bachelor në Shkencat e Informacionit nga Universiteti i CEU San Pablo. Në mënyrë të barabartë, ka ndërtuar një karrierë si gazetar në mediat spanjolle si p.sh. Canal +, Radio Spanja, ABC, varg KOPE dhe mori pjesë në revista Çfarë të lexosh, New York Times Book Review dhe Jot Down.

Karriera dhe mirënjohjet e letërsisë

Gómez-Jurado është një shkrimtar i shquar në zhanrin thriller, punimet e tij te para ishin: Spiunë e zotit (2006), Kontrata me zotin (2007) y Stema e tradhtarit (2008). Kjo vepër e fundit - e frymëzuar nga një histori e vërtetë dhe e vendosur në Gjermaninë Naziste - ishte e denjë për të Çmimi i Romanit në Qytetin e Torrevijejës.

Pas një pauze 4-vjeçare, shkrimtari vazhdoi punën e tij me romanet: Legjenda e hajdutit (2012), Pacienti (2014), Historia e Fshehtë e Z. White (2015) y Shenja (2015). Ky libër i fundit, si Stema e tradhtarit, ishte ndër më të shiturit në format dixhital brenda Platforma Amazon gjatë viteve 2011 dhe 2016.

Shko te ylli

Në vitin 2018, Gómez-Jurado prezantoi thrillerin Mbretëresha e Kuqe për të filluar trilogjinë e Antonia Scott, një personazh origjinal që ka kapur qindra lexues. Dorëzimet Ujku i zi (2019) y Mbreti i bardhë (2020) vazhdoi suksesin e këtij. Kjo seri e bëri shkrimtarin një bestseller me më shumë se 1.200.000 kopjet e fituara nga lexuesit e tij, duke katapultuar veten si një nga eksponentët e mëdhenj të zhanrit.

Libra për fëmijë dhe të rinj

Nga 2016, Juan Gomez-Jurado zhytej në letërsia për fëmijë, konkretisht në zhanret e aventurë dhe mister. Ai e filloi punën e tij me dy seri: alex kolt y Rexkatuesit. Në këtë të fundit, shkrimtari ndan autorësi me psikologun e fëmijëve Bárbara Montes.

Ilustrimet e këtyre teksteve për fëmijë janë bërë nga Fran Ferriz. Në vitin 2021, Gómez-Jurado fillon një seri të re me Montes që tregon historinë e adoleshentes Amanda Black. Ajo kopje e parë është emëruar Një trashëgimi e rrezikshme.

Punime per femije

 • Seritë e Alex Colt:
 • Kadet hapësinor (2016).
 • Beteja e Ganymede (2017).
 • Sekreti i Zarkut (2018).
 • Lëndë e errët (2019).
 • Perandori i Antares (2020).
 • Seria Rexcatadores:
 • Misteri i Punta Escondida (2017).
 • Minierat e dënimit (2018).
 • Pallati nënujor (2019).
 • Amanda Black:
 • Një trashëgimi e rrezikshme (2021).

Punë në media

Në karrierën e tij në mediat audiovizive, thekson pjesëmarrjen e tyre për 4 vjet rresht (2014-2018) në radio stacionin spanjoll Onda Cero. Atje, së bashku me Raquel Martos, ai prezantoi seksionin "Individët" të revistës Julia e ftohtë. Në vitin 2017, së bashku me Arturo González, ai zhvilloi programin: Kinemaskopazo, e cila u transmetua përmes YouTube.

Po kështu, ai ka hyrë në botën e podcasting, me dy projekte kulturore: I Plotfuqishëm y Këtu janë dragons. Në të dy ai ndan mikrofona nga fillimi deri në ditët e sotme me Rodrigo Cortés, Arturo González-Campos dhe Javier Cansado. Në 2021, Ai filloi si prezantues televiziv për Kondensatori i fluksit, programi i historisë në kanal La 2 de TVE

Analiza e Mbretëresha e Kuqe

Mbretëresha e Kuqe është një roman krimi i vendosur në Madrid, ku përjetohen emocione të mëdha ndërsa zgjidhet një rrëmbim. Në komplot, Antonia dhe Jon bashkojnë forcat në hetim të disa rasteve që përfshijnë dy familje të shoqërisë së lartë spanjolle. Çdo rresht i historisë paraqitet në një mënyrë të freskët, me dialog të thjeshtë dhe kapituj të shkurtër që kapin menjëherë lexuesin.

Mbretëresha e Kuqe

Mbretëresha e Kuqe është një projekt evropian kushtuar hetimit penal, u krijua për të zgjidhur raste ekskluzive me diskrecion total dhe jashtë ligjit. Kjo njësi sekrete ka prestigj të madh, dhe menaxhon punët e tyre së bashku me grupet e policisë në të gjithë Evropën, Antonia Scott është pjesë e asaj organizate.

Antonia scott

Antonia, një grua e talentuar, 2 vite më parë ajo është larg punës së saj dhe bota reale. Kjo situatë është për shkak të depresionit të rëndë i motivuar nga ndjenja e fajit që e pushton atë, pas aksidentit të Marcos-burrit të saj- i cili është në gjendje kome në një spital.

Jon Gutierrez

Inspektori Gutiérrez është një oficer i zellshëm i policisë për më shumë se 40 vjet -homoseksual-. Ai është me origjinë nga Shteti Bask, me një trup të fortë për shkak të dashurisë së tij për ngritjen e peshës; përveç kësaj, ai ka një sens të mirë humori. Edhe pse Jon është një oficer i ndershëm policie, Ai aktualisht është pezulluar nga pozicioni i tij për gjoja të përfshirë në veprimet e paligjshme.

Hetimi i parë

Fillimisht, Antonia dhe Jon duhet të zbulojnë se çfarë fshihet pas vrasjes Álvaro Trueba, djali i drejtorit të një banke të njohur Spanjolle. Trashëgimtari i ri mbeti i zhdukur për disa ditë dhe më vonë u gjet i vdekur në një urbanizim ekskluziv në Madrid. Ndërsa Antonia dhe Jon thellohen në hetim, ata ndërpriten nga rrëmbimi i një gruaje tjetër të pasur.

Rrëmbimi

Rrëfimi paraqet rrëmbimin e Karlës, e cila është vajza e Ramón Ortiz, një biznesmen galician konsiderohet njeriu më i pasur në botë. Carla strehohet në punën e saj në kompaninë familjare të tekstilit, pasi nuk mbajti një marrëdhënie të mirë me babanë dhe motrën e saj. Ndërsa hetimi po zhvillohet, zbulohen detaje rreth jetës së tij personale, të cilat do të japin të dhëna të vlefshme për rastin.

Fillon kërkimi

Jon Gutiérrez është një detektiv i cili, megjithëse ka një karrierë të patëmetë, kohët e fundit është përfshirë në një akt korrupsioni. Në këtë proces, Gutiérrez kontaktohet nga një person misterioz, i cili i propozon atij një mision: të gjejë Antonia Scott dhe nxirreni jashtë saj. Në kthim, ai premton t'ju ndihmojë të pastroni karrierën tuaj.

Pas pranimit të ofertës, inspektori fillon udhëtimin e tij për në Lavapiés, vendbanimi i Antonia. Atje, ai duhet ta bindë atë që të punojnë së bashku, një detyrë që nuk do të jetë e lehtë, pasi ajo është zhytur në trishtim të thellë. Pavarësisht rrëmujës, Jon arrin ta bindë atë; dhe duke sjellë çështjen Trueba, ai zgjon instinktin e tij policor.

E panjohura

Ndërsa përparojnë hetimet në lidhje me rastet, Marrëdhënia midis Antonia dhe Jon kalon nëpër disa faza, kjo sepse ata kanë personalitete krejtësisht të ndryshme, por që përfundojnë duke plotësuar njëra-tjetrën. Po kështu, hetimi do të zhvillohet plot mistere dhe vështirësi, në të cilat profili i viktimave përkon dhe që do të rrisë të panjohurën, a do të jetë i njëjti autor i krimit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.