Mashtruesi i Seviljes

Tirso de Molina

Tirso de Molina

Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit Shtë një nga shfaqjet më emblematike të Epokës së Artë Spanjolle. Fillimisht u botua në 1630 dhe i atribuohet Tirso de Molina. Sidoqoftë, një sektor i rëndësishëm i kritikëve dhe historianëve të barokut letrar tregojnë Andrés de Claramonte si autorin e vërtetë.

Polemika të ndara në lidhje me autorësinë, Don Juan, protagonisti i kësaj komedie të ngatërrimeve, është personazhi më universal në të gjithë letërsinë kastiliane. Krahasohet vetëm me emra të mëdhenj (nga gjerësitë e tjera gjeografike) të shtatit të Romeos dhe Zhulietës, Edipit, Akilit ose Sherlock Holmes.

Autori?

Siç përmendet në paragrafin e parë, Nuk ka njëzëri kriteresh kur bëhet fjalë për identifikimin e autorit të Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit. Ndërsa nuk ka shumë argumente për të hedhur poshtë Tirso de Molina si organizatorin. Në realitet, emri i tij i vërtetë është Fray Gabriel Téllez, megjithëse, me sa duket, ai njihej më mirë me pseudonimin e tij artistik.

Tirso de Molina

Ai ishte një fetar spanjoll, që i përkiste Urdhrit Mbretëror dhe Ushtarak të Zojës sonë të Mëshirës dhe Shëlbimit të Robërve. Ai lindi në Madrid në 24 Mars 1579; Data e vdekjes së tij nuk është shumë e qartë. Në këtë drejtim, shumica e akademikëve përkojnë në Shkurt 1648 si koha e mundshme e vdekjes.

Vdekja e Téllez do të kishte ndodhur në Almazán, një komunë që sot është pjesë e komunitetit autonom të Castilla y León. Ajo që është e pamohueshme është trashëgimia e tij, pasi vepra e tij dramatike mbetet në fuqi deri më sot. Përveç Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit, ai i atribuohet Don Gil i dollakëve të gjelbërt dhe trilogjia hagiografike e Santa Juana.

Komeditë morale dhe sakramentet autos

Tekstet e Tirso de Molina përmbushin një funksion moralizues. Domethënë, autori i qëndroi besnik si momentit historik në të cilin jetoi, ashtu edhe thirrjes së tij fetare. Prandaj është një tipar që nuk anashkalohet Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit.

Përtej ngatërresave dhe të qeshurave, në fund të fundit nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur ndëshkimin hyjnor. Edhe vetë protagonisti është i vetëdijshëm për këtë (megjithëse ai përfundimisht mund të pendohet për mëkatet e tij, ai nuk ka shpëtim). Në lidhje me këtë, në një nga dialogët e tij ai shprehet: "nuk ka afat që nuk plotësohet ose borxhi që nuk paguhet".

Andrés de Claramonte: autori “tjetri”

Andrés de Claramonte y Monroy ishte një aktor dhe dramaturg i shquar spanjoll, bashkëkohës i Tirso de Molina. Lindur në Murcia rreth vitit 1560, ai vdiq në Madrid më 19 Shtator 1626. Ka dy mendime të ndryshme mes atyre që e tregojnë atë si krijuesin e vërtetë të Don Juan.

Nga njëra anë, autorësia e Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit. Nga ana tjetër, historianë të tjerë - megjithëse nuk e kontestojnë autorësinë e Molinës për këtë vepër - sigurojnë se ajo ishte bazuar në Kaq kohë më besoni. Kjo e fundit ishte një komedi e shkruar midis 1612 dhe 1615, që i atribuohej Claramonte.

Një komplot plot ngatërresa

Në të njëjtën kohë, disa historianë tregojnë Lope de Vega si krijuesin e vërtetë të Kaq kohë më besoni. Kështu, subjekti i autorit të Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit Shtë një ngatërresë e denjë për komeditë e të gjithë këtyre shkrimtarëve. Si pasojë - ndoshta - nuk do të ketë kurrë një marrëveshje përfundimtare unanime që plotëson të gjitha mendimet.

Përmbledhje e Mashtruesi i Seviljes dhe Mysafiri i Gurit

Mashtruesi i Seviljes.

Mashtruesi i Seviljes.

Librin mund ta blini këtu: Mashtruesi i Seviljes

Shfaqja fillon me Don Juan Tenorio, një fisnik spanjoll që, ndërsa ndodhet në Napoli, josh dukeshën Isabel. Pasi u zbulua - dhe pas një serie ngatërresash - mbreti urdhëron kapjen e tij, një mision që iu besua Don Pedro Tenorio, ambasador i Spanjës te monarku.

Por diplomati iberik nuk ka një pengesë shumë të rëndësishme: ai që është përgjegjës për çnderimin e të fejuarës së Dukat Oktavianit është nipi i tij. Pasi e mendoi, ai e lejon të rrëshqasë larg. Më vonë ai argumenton se nuk mund të bënte asgjë në lidhje me aftësinë e të riut të hidhej nga dhoma ku ai arriti ta qoshte atë në kopshtet e pallatit.

Kthehu në Spanjë

Don Juan, në shoqërinë e shërbëtorit të tij Catalinón - Karakter që vepron si "zëri i ndërgjegjes" së protagonistit, megjithëse këshillat e tij nuk merren kurrë parasysh - pjesa duke shkuar drejt Seviljes. Por, para se të hynte në deltën e Guadalquivir, ai u shkatërrua në anije në brigjet e Tarragona.

Nga aksidenti ai shpëtohet nga Tisbea, një grua peshkare. Sapo Don Juan të shërohet, ai josh me sukses shpëtimtarin e tij. Si pasojë, peshkatarët e fshatit janë zemëruar dhe planifikojnë ta ndëshkojnë këtë tallje. Sidoqoftë, Don Juan i pakapshëm arrin të shpëtojë përsëri, jo pa marrë më parë dy pelë të edukuara nga vetë viktima e çnderimit.

Ndalesa e parë në Sevilje

Me të arritur në Sevilje, mbreti Alfonso XI dërgoi ta thërrasin. Monarku ishte i vetëdijshëm për sjelljen e keqe të subjektit të tij në tokat e huaja. Ai është i vendosur të kapërcejë bllokimin diplomatik që ka ndodhur. Për këtë arsye, ai e detyron autorin e krimit të martohet me vajzën e dëmtuar.

Por para realizimit të dëshirave të vërteta, Don Juan josh një zonjë të re: Doña Ana de Ulloa. Babai i saj, me të zbuluar të gabuarën, sfidon personin përgjegjës për njollosjen e emrit të familjes së tij në një duel. Pastaj, protagonisti duhet të ndërmarrë një arratisje të re pasi t'i japë fund jetës së sfiduesit të tij.

Mësimi përfundimtar

Larg nga kryeqyteti i Andaluzisë, tallja e Don Juan Tenorio nuk ndalet. Pas kthimit në Sevilje, ai duhet të përballet përsëri me Don Gonzalo de Ulloa. I ndjeri, tani i kthyer në një statujë, fton vrasësin e tij për darkë. Në atë rast, Don Juan merr dënimin e merituar hyjnor.

Fraza e tirso de Molina.

Fraza e tirso de Molina.

Në fund, mysafiri prej guri e tërheq atë në ferr, në mënyrë jozyrtare dhe pa i dhënë kohë për të kërkuar madje faljen e Zotit.. Në këtë mënyrë, të gjitha vajzat e rënduara nga veprimet egoiste dhe të paskrupullta të protagonistit, rifitojnë nderin e tyre.

Një klasik përtej letërsisë

Don Juan është një personazh me përfaqësime dhe adaptime të shumta gjatë gjithë historisë. Autorë të tillë si Moliere, Pushkin, Jorge Zorrilla ose Alexandre Dumas, ndër shumë të tjerë, kanë qenë përgjegjës për të kontribuar në universalizimin e tij. Don Giovanni, opera ikonike e Mozartit me një libreto nga Lorenzo da Ponte, është gjithashtu pjesë e kësaj "kategorie".

Jashtë letërsisë, Don Juan (i ngjashëm me Edipin) ka "sindromën" e tij. Shtë një sjellje joshëse detyruese që u atribuohet burrave dhe grave patologjikisht të pangopura. Kështu, "Don Juan" është një ikonë e vërtetë e kulturës universale, rishikimet e të cilave do të vazhdojnë për sa kohë që njerëzimi mbetet specia mbretëruese në faqen e Tokës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.