Marta Abello. Intervistë me autorin e Tokave të mjegullës dhe mjaltit

Fotografia: Marta Abelló, faqja e internetit e autorit.

Shkrimtari Marta Abello Ai ka studiuar skenar filmi në Aula de Lletres në Barcelonë, ka marrë pjesë në antologji të shumta me tregime të shkurtra në Spanjë dhe Amerikën Latine dhe ka fituar çmime të ndryshme letrare. Ajo është autore e Bijtë e Enokut,e cila ishte një sukses i plotë, dhe karriera e tij gjithashtu përfshin moçal, Shtëpi e errët dhe histori të tjera horror, Tilak i urti o Si një zot. Romani i gjashtë që ka botuar është Tokat e mjegullës dhe mjaltit, është vendosur në Kadiz në vitin e fundit të shekullit të XNUMX-të, i cili është pritur shumë mirë nga lexuesit dhe kritikët. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe shumë më tepër. Unë e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për të më shërbyer.

Marta Abello - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Libri juaj i fundit titullohet Tokat e mjegullës dhe mjaltit. Si shkoi me të dhe kur është tjetra?

MARTA ABELÓ: Epo, jam shumë i kënaqur me pritjen e tij dhe veçanërisht për ata lexues që më shkruajnë duke komentuar se i kanë vizituar vendet e romanit. Siç e dini, ai kalon nëpër tokat e Cádiz, Malaga dhe Antequera, dhe është mirë të marrësh komentet e tua dhe të rijetosh disa nga skenat. Duke iu referuar romanin e radhës, ka ende shumë punë; por unë parashikoj që do të jetë vendosur në një kohë emocionuese në mesjetë

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MA: Nga leximet e mia të para i kujtoj me mall sagat aventureske të Enid Blyton, romanet e Salgari, Agathe Christie… Unë imagjinoj se bazat e saj ndikuan në tregimin e parë që shkrova kur isha tetë vjeç: a histori gjatësia e aventurat dhe misteret. Imitova për të mësuar.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MA: Do të ishin kaq shumë! Por unë gjithmonë kthehem në Dikens, Një Poe, te Capote, te Tolstoi, Dostojevskit… për ato romane të pavdekshme. Në to gjej burimin, estetikën dhe kuptimin e gjithçkaje.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

MA: Jane Eyre, për forcën dhe përjetësinë e tij.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

MA: Më duhet një filxhan dhe fletoret e mia me shënime ku organizoj personazhet dhe komplotin. Dhe në sfond, muzikë e mirë. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

MA: Në modalitet idealMë pëlqen të shkruaj mbi të oborr, veçanërisht pasditeve me diell të pranverës; dhe në modalitet realist, Unë shkruaj kudo, hape deren; me ose pa muza aty pranë.              

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MA: Më pëlqen gjithashtu misteri, thriller, terror… Më pëlqen LovecraftAlgernon Blackwood, Kodër Joe, Shirley Jackson dhe sigurisht Stephen i madh Mbret.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

MA: Tani po rilexoj Ivanhoe, nga Walter Scott, duke lexuar Shpirti i bishave, nga Ángela Vallvey, dhe me disa lexime të tjera të dokumentim për romanin tjetër të vendosur në kohët mesjetare.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

MA: Mendoj se aktualisht jemi në një momenti optimal. Pandemia i ka dhënë një shtysë të re leximit dhe shitjet e librave po rriten ndjeshëm. Është madhështore sepse ajo rrymë ndihmon shumë autorë që të vazhdojnë, siç tha Whitman, të kontribuojnë në strofat tona, sepse fjalët dhe poezia mund të ndryshojnë vërtet botën.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MA: Jemi zhytur në një kohë të ndërlikuar; nje lloj tragjikomedi surreale që nuk shpresojmë kurrë të jetojmë. Por ende dhe pavarësisht vështirësive, ndoshta mjafton të marr frymë thellë, të përqendrohesh në mrekullitë e vogla të çdo dite dhe, siç bëjnë personazhet e mi kur i vë në telashe, jepni një hap përpara. Edhe pa forcë, edhe me frikë; Ata bien, ngrihen dhe vazhdojnë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.