Marta Gracia Pons. Intervistë me autorin e Udhëtimit të Dragonfly

Fotografia. Marta Gracia Pons, profil në Twitter.

Marta Grace Pons është shkrimtar dhe mësues. Ai u diplomua për Histori në Universitetin Autonom të Barcelonës dhe gjithashtu ka një diplomë master në Pedagogji. Ai ka shkruar tituj si Historia që na ndryshoi, gjilpëra letre y Era e ditëve të lumtura, dhe romani i tij i fundit është Udhëtimi i pilivesës. Në këtë intervistë Ai flet për të dhe për tema të tjera. Ju e vleresoj shumë kohë dhe mirësi për të më ndihmuar.

Marta Gracia Pons - Intervistë 

 • LAJME LITERATURE: Romani juaj i fundit titullohet Udhëtimi i pilivesësMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

PARTS MARTA GRACIA: Kjo histori është një turne në Barcelonë të dy epokave, atë të fillimit të shekullit XX dhe atë të periudhës së pasluftës. Yllëzojeni dy gra shumë të ndryshëm nga njëri -tjetri, të cilët jetojnë në rrethana të ndryshme historike, por i bashkon pasioni i tyre për bizhuteritë.

Ideja erdhi nga pasioni im për Modernizmin dhe Art NouveauMe Ne e njohim Gaudin në arkitekturë, por shumë pak dihet për argjendarët e mëdhenj të këtyre rrymave artistike. Dhe pastaj zbulova Lluís Masriera dhe pilivesa e tij e çmuar e emaluarMe Një kohë e re për bizhuteri, ku u krijuan insekte, nimfa dhe qenie mitologjike shumë simbolike. Ata bënë vepra të vërteta arti.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MGP: Po. Më shënoi shumë, në adoleshencën time, Hiri i Anxhelësnga Frank McCourt. Një histori shumë e vështirë për Irlandën e viteve 30 dhe 40. 

Historia e parë që kam shkruar-dhe botuar vetë-ishte një romani historik i vendosur krahinën e Hueskës në vitet diktatura e Primo de Rivera dhe Republika e Dytë. Ajo ishte derri im gini dhe me të cilin mësova të shkruaja.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MGP: Ken Follette. Me të filloi pasioni im për librat dhe falë tij mësova të shkruaj romane historike.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

MGP: Karakteri i Emmanga Jane Austen.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

MGP: Unë nuk jam në dijeni për asnjë. I vetmi që une urrej i saj ndërprerjet.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

MGP: Unë nuk kam një vend të veçantë: shkruaj ku të mundem dhe një tavolinë dhe një laptop më mjaftojnë. Sidoqoftë, zakonisht shkruaj në mëngjes. Unë jam një person 100% i ditës, kështu që nuk jam në gjendje të shkruaj natën. Më pëlqen të shkoj në shtrat herët për të përfituar sa më shumë nga mëngjesi i ditës tjetër.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MGP: me pelqen Romani klasik anglez: Jane Austen, Charles Dickens dhe motrat Bronte janë të preferuarat e mia.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

MGP: Tani për tani Unë nuk po lexoj romane, por përkundrazi esetë historike, Epo, unë jam duke dokumentuar veten për romanin tim të ardhshëm, i cili është vendosur në fund të shekullit të XNUMX -të në Madrid.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? Mendoni se do të ndryshojë apo e ka bërë tashmë këtë me formatet e reja krijuese atje?

MGP: Bota botuese ka një konkurrent shumë i ashpër: platforma audiovizuale. Edhe kështu, sipas statistikave dhe pavarësisht izolimit të përjetuar vitin e kaluar, lexuesit janë rritur, veçanërisht në leximin dixhital. Kjo tregon se, përkundër goditjeve, një roman i mirë kap gjithmonë lexuesin më besnik.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MGP: Pa dyshim, ne kemi jetuar momente të tmerrshme gjatë këtyre dy viteve të fundit të pandemisë. Ndonjëherë ishte e pamundur të ikte nga bota reale. Por ne jemi shumë ata që kemi guxuar të botojmë gjatë vitit të kaluar dhe një merr shumë mesazhe pozitive dhe falënderime nga lexuesit, të cilët janë argëtuar nga faqet tona. Jeta Vazhdon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.