Marina Sanmartin. Intervistë me autorin e “Duar kaq të vogla”.

Fotografia: Me mirësjellje të Marina Sanmartín.

Marina Sanmartin publikon romanin e ri me titull duart kaq të vogla. Shkrimtare dhe kolumniste, mund ta gjejmë çdo ditë në librarinë e Madridit të Servantes dhe Cía. Në këtë intervistë na tregon për këtë histori dhe shumë më tepër. Unë ju falënderoj aq shumë për kohën dhe mirësinë tuaj.

Marina Sanmartin- Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet duart kaq të voglaMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

MARINA SAN MARTIN: Ideja lindi në Tokyo, gjatë ditëve që kalova atje në vjeshtën e vitit 2018, pak ditë që për shumë arsye më ndryshuan jetën. duart kaq të vogla është një melodramë klasike dhe elegante, pjesë e vrasja e Noriko Aya, balerina më e famshme në botë; dhe në të njëjtën kohë është romani im më intim; a reflektimi mbi dëshirën dhe kufijtë e saj, për letërsinë si një shtrat prove dhe gjithashtu për atë që kuptojmë me dashuri.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MS: Mbaj mend shumë lexime të para, por ato që më vijnë në mendje më shpesh, nga fëmijëria ime e vonë dhe adoleshenca e hershme, janë, sipas rendit kronologjik të zbulimit, Historia e pafund, Pesha e kashtës y Rreth heronjve dhe varreve. Ajo për të cilën jam i sigurt, megjithëse nuk më kujtohet gjëja e parë që kam shkruar, është kjo Nuk ka asnjë moment në fëmijërinë time kur nuk dua të bëhem shkrimtare.. Ajo aspiratë ka qenë gjithmonë aty, që në vitet e mia të hershme, mund të jetë sepse qysh herët e kam ditur dhe më kanë bërë të shoh se jam i zoti; Mund të jetë për shkak se njerëzit që më pëlqyen dhe tërhoqën interesin tim kur isha duke u rritur - mësuesit, anëtarët e familjes, të dashuruarit - ishin lexues të devotshëm.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MS: Unë kam shumë: Henry James, Patricia Highsmith, Milano Kundera, irises Murdoch, Marguerite Duras, Dafni du Maurier, Rafael Chirbes…

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

ZNJ: Njihuni me Tom Riplein; krijuar, te Ignatius Reilly, Bashkimi i ceciuos ose Zeno, ndërgjegjja e Zenonit.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

ZNJ: kur mbërthehemFik kompjuterin dhe kthimi tekstin në fletore, me dorë. Kjo më mban gjithmonë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

ZNJ: Ne vendin tim, në fillim, Në latte e parë e dites.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

ZNJ: nuk më pëlqenqiri bashkëkohor, por edhe zbuloni të shkëlqyera klasike. Verën e kaluar lexova Unë ëndërroj në pavijonin e kuq, nga Cao Xueqin, nga shekulli kinez i XNUMX-të, dhe më pëlqeu shumë.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

ZNJ: Luani gjithmonë disa libra menjëherë. Tani për tani e kam në komodinë Kryeveper, nga Juan Tallon; Përpjekje, nga Juana Salabert dhe Një histori e leximitnga Alberto Manguel. Sa për atë që po shkruaj, për herë të parë Unë punoj në një ese dhe po e shijoj shume. Shpresoj të jem në gjendje të tregoj më shumë së shpejti.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

ZNJ: Unë mendoj vuajnë nga teprica. Janë botuar aq shumë tituj sa është e vështirë t'u kushtosh vëmendjen që meritojnë dhe të dallosh të gjithë të mirët. Për të marrë përfitime,e shpeshherë i jep përparësi sasisë mbi cilësisë —Autorët shkruajnë më shpejt për t'i botuar më shpesh, botuesit ngarkojnë veten me risi për të balancuar bilancet e tyre, librat qëndrojnë në librari për një kohë të shkurtër sepse fjalë për fjalë nuk përshtaten dhe duhet të largohen në mënyrë që të sapoardhurit të mund të hyjnë…—. Tani që po jetojmë një moment ribashkimi me leximin, duhet të rimendojmë se si të sigurohemi që lexuesit e rinj të jenë këtu për të qëndruar.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

ZNJ: Ndjeheni me fat sepse për mua ka qenë mjaft e durueshme. Të dashurit e mi nuk janë sëmurë dhe nuk janë shëruar pa pasoja dhe natyra ime e vetmuar më ka ndihmuar shumë gjatë izolimit, të cilin e kam duruar shumë mirë dhe Shfrytëzova rastin të shkruaj. Për më tepër, situata zbuloi se sa shumë lagje e donte librarinë tonë, Servantesin dhe shoqërinë tonë, dhe kjo ishte emocionuese.

Për më tepër, gjithashtu falë librarisë më ka arritur trishtimi i njerëzve i cili zakonisht na viziton dhe ka vuajtur. Historitë tuaja më kanë ndihmuar Për të parë përtej nga përvoja ime, kështu duhet të përpiqemi të kuptojmë të gjithë realitetin, duke pasur parasysh se ajo që na ndodh nuk është versioni i vetëm i një ngjarjeje apo një tragjedie. Për këtë ide kam ndërmend të shkruaj herët a vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.