Maria Montesino. Intervistë me autorin e Një vendimi i pashmangshëm

Fotografia: Maria Montesinos. Faqja e internetit e autorit.

Maria Montesinos ka një roman të ri të quajtur një vendim i pashmangshëm. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe shumë më tepër. Unë ju falënderoj shumë nga koha juaj dhe mirësia për të më ndihmuar.

Maria Montesinos - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Libri juaj i fundit titullohet një vendim i pashmangshëm. Çfarë na thoni për të dhe nga lindi ideja?

MARIA MOUNTSINOS: Ideja e këtij romani u shfaq shumë vite më parë, gjatë një udhëtimi në minierat Riotinto, në Huelva. Kam vizituar muzeun e minierave ku tregohet se si janë shfrytëzuar depozitat dhe kushtet në të cilat është bërë; Hyra në hekurudhën e vjetër të minierave që shkon paralelisht me shtratin e lumit Riotinto, i kuq si gjaku, itinerari i së cilës përfundonte në portin e Huelvës dhe eca përgjatë shtigjeve të asaj që kishte qenë ish-koloni britanike ku jetonin punonjësit e kompanisë Rio Tinto, pronar i minierave ndërmjet 1873 dhe 1954. Shteti spanjoll, aq i nevojshëm për kapital në atë kohë në fund të shekullit të XNUMX-të, ia kishte shitur kompanisë britanike tokën dhe nëntokën e tokës ku ndodheshin minierat e pasura të bakrit të Huelvës. 

Yo nuk e dija ajo histori, dhe gjithashtu fakti që se atje kishte ekzistuar një koloni britanike ndërtuar sipas imazhit dhe ngjashmërisë së jetës që kishin në Mbretërinë e Bashkuar — me shtëpitë e vogla ose vila, klubi anglez, fusha e tenisit —. Si në kolonitë e tjera që kishin nëpër botë, anglezët ata jetonin me shpinën fshatarëve nga minierat e Riotintos dhe nga qytetet e tjera përreth, të mbyllura në vetvete dhe me zakonet e tyre të ngurta viktoriane, të izoluar nga njerëzit e zonës —«vendasit» që ata i përbuznin—nga muret që rrethonin koloninë. 

Ndërsa ecja përreth atij vendi, fillova të pyes veten si do të ishin ata njerëz, si do të kishte qenë jeta e tyre atje, si do të ishte marrëdhënia e tij me njerëzit e rajonit dhe mendova se atje kishte një histori të mirë. Kishte të gjithë përbërësit: një peizazh të grisur, një konflikt midis kompanisë së fuqishme Rio Tinto dhe minatorëve, një problem të ndotjes së mjedisit të shkaktuar nga tymi nga operacionet e minierave që preku rëndë banorët e fshatrave dhe një përplasje mes dy kulturave. ., dy mënyra për të kuptuar botën.

Megjithatë, Në atë kohë ende nuk i isha përkushtuar shkrimit, as nuk u ndjeva i përgatitur për të trajtuar një roman të vendosur në një epokë, atë të Restaurimit monarkik, aq të panjohur për mua në atë kohë. Kaluan disa vite dhe disa romane më vonë që mendova se kishte ardhur koha dhe ai mund të tregonte atë histori që kishte në kokë. 

Romani zhvillohet midis viteve 1887 dhe 1888., një datë fatale në Riotinto, sepse i pari tubim e banorëve vendas kundër kontaminimit të tymi sulfuror, i cili u qëllua nga një regjiment ushtarak.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MM: Po sigurisht. Unë kam qenë një lexues i madh që kur kam qenë fëmijë. Kujtimet e mia të para të leximit janë nga ato fasikula të romaneve të shkëlqyera të ilustruara nga shtëpia botuese Bruguera: Ivanhoe, nga Walter Scott; Michael Strogoff, Zhyl Verni; princi dhe i varfëri, nga Dickens... Unë shkova me babanë tim në Rastro de Madrid dhe i bleva për vete.

Kam një kujtim të gjallë të ushqimeve të mia pas shkollës, të ulur në tryezën e kuzhinës me një sanduiç në dorë dhe duke lexuar fashikullin e hapur të vinjetave përpara meje. Atëherë isha një lexues i shkëlqyer i të gjitha koleksioneve rinore të asaj kohe, Pesë, Hollisters, etj, dhe prej andej vazhdova me çdo titull që më tërhoqi vëmendjen në bibliotekën e Las Rozas, ku jetonim. Kam lexuar gjithçka, më pëlqeu. Mora një autor dhe po të më pëlqente, ia haja të gjithë librat: më kujtohet Pearl S. Buck, Agatha Christie, ose autorë të Romani romantik i viteve 50-60 që gjyshja ime kishte në bibliotekën e saj si motrat Linares Becerra (Luisa dhe Concha) ose Maria Teresa Sese

La historia e parë që shkrova Ishte kur isha pesëmbëdhjetë vjeç Romani për të mitur që e paraqita në një konkurs letrar në qytetin tim që, natyrisht, nuk e fitova. E mbaj në shtëpi dhe kur e rilexoj ndjej një përzierje butësie dhe turpi.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MM: Vërtet, nuk jam shumë shkrimtar i palëvizshëm “kokë”. Të preferuarat e mia kanë ndryshuar sipas fazave të jetës sime dhe evolucionit tim të leximit, mendoj. Ka qenë një kohë kur kam dashur sigrid unset, Milan Kundera, Javier Marias, Soledad Puertolas, Jozef Saramago… Ajo ka qenë gjithmonë shumë e pranishme Carmen Martin Gaite, për të cilat mendoj se kam lexuar gjithçka, përfshirë edhe ditarët e tyre (jam i varur nga ditarët e shkrimtarëve). Për momentin, referencat e mia janë shumë të ndryshueshme. Më pëlqejnë shumë Edith Wharton, Elizabeth Strout, Siri Husvedt, si rrëfimi dhe esetë e tij, Almudena Grandes dhe Sara Mesa, për shembull.  

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

MM: oh! Unë do të mashtroj pak: të Henry James që portretizon Colm Cobin en Mjeshtri. Jam joshur plotësisht, edhe pse leximi im i Henry James është shumë i pakët. Do të kisha dashur ta takoja.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

MM: Jo, Unë nuk kam mani të mëdhaas për të shkruar e as për të lexuar. Ndoshta kur shkruaj më duhet heshtja dhe vetmia, por e kam verifikuar se mund të shkruaj edhe pa ato dy kushte. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

MM: Unë kam një tavolinë në një cep të shtëpisë sime që është zgjeruar përreth me letrat, librat dhe fletoret e mia derisa të kolonizojë një pjesë të mirë të dhomës. Zakonisht ulem për të shkruar pas ngrënies gjatë gjithë pasdites, çdo ditë. Ndihem më vigjilent, më aktiv. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MM: Po, më pëlqejnë shumë romanet detektive dhe ditarët e shkrimtarëve, siç thashë më parë.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

MM: Tani për tani po lexoj Pesë dimra, Olga Merino, i cili rrëfen vitet e tij si korrespondent në Bashkimin Sovjetik në vitet 90. Më pëlqen shumë, si për stilin e tij të të shkruarit, ashtu edhe për faktin që njoh pak me karakterin e një vendi kaq të panjohur. dhe e pakuptueshme për mua. 

Dhe në lidhje me shkrimin, tani jam duke rrotulluar disa histori, por nuk po shkruaj ende asgjë.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

MM: Unë mendoj se peizazhi i botimit është gjithmonë e ndërlikuar, për një arsye apo një tjetër. Tani ka shumë botime, lajmet nuk zgjasin as dy javë në raftet e librarive, dhe për autorët, të cilët shpenzojnë kaq shumë kohë për të krijuar një histori, ndonjëherë është mjaft dëshpëruese. 

Fillova të botoj vetë romanet e mia në 2015 sepse nuk njihja askënd në sektorin e botimeve dhe referencat e mia nga miqtë që botuan me një botues nuk ishin shumë pozitive. Ata u ankuan për mbajtjen e dorëshkrimeve për një kohë të gjatë, mungesë përgjigjeje, ndonjëherë trajtim mosrespektimi. 

Unë isha me fat që romani im i parë i vetë-botuar në Amazon funksionoi shumë mirë për sa i përket shitjeve dhe komenteve, dhe nuk mendova t'u dërgoja asgjë botuesve derisa ata më kontaktuan për romanin e fundit që kisha botuar vetë në atë kohë, një roman historik dashurie i vendosur në Spanjë në fund të shekullit të XNUMX-të. , në Comillas (Cantabria), dhe që më vonë do të botohej me titullin e Një fat i imi, i pari i trilogjisë, që do të pasohej Një pasion i shkruar y një vendim i pashmangshëm, kjo e fundit. 

Tani që botoj me një botues si Ediciones B të Penguin Random House, duhet të them se përvoja ime me ta ka qenë e mrekullueshme, e patëmetë. Ndihem i privilegjuar për këtë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MM: Është e vështirë sepse jam në atë grup të madh njerëzish që na ka fituar pak dekurajimi, melankolia, ndonjëherë edhe ankth. Me siguri diçka do të mbetet brenda meje për të ardhmen, por tani për tani, e vetmja gjë që kam ndërmend në shkrimin tim është largohuni sa më shumë nga realiteti që më rrethon. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.