Marechal dhe ardhja e tij e përjetshme që vijnë ...

Një autor që kurrë nuk pushoi ose nuk do të pushojë së pasuri pas meje është Leopold Marshall. Shumë duhet ta dinë, pasi shumë duhet të injorojnë atë për të cilën bëhet fjalë.

shkrimtar Argjentinas, Lindur më 11 qershor 1900 dhe vdiq më 26 qershor 1970, ai ishte një nga shkrimtarët më të mëdhenj që ky komb na ka lënë.

Një nga veprat e tij më të rëndësishme ishte "Adam Buenosayres", Romani i tij i parë që fillon trilogjinë me të cilën do të përfundonte më vonë"Banketi i Severo Arcángelo", dhe"Megafon ose Luftë” Përveç shkrimit të romaneve, ai iu përkushtua shumë teatrit (me vepra të tilla si “Don Juan"Dhe"Antigone Velez”), Si dhe ai u zhvillua si një poet dhe tregimtar i madh.

Unë nuk e konsideroj të përshtatshme të thellohem në biografinë e autorit këtu, megjithëse në detaje të vogla që i konsideroj të këndshme ta njoh shumë më mirë, gjithashtu në lidhje me një kontekst historik dhe një kontekst të bumit letrar ku miqtë e tij ishin shumë nga "me i madhi".

Shkrimtari ishte shumë i rëndësishëm ndjekës i peronizmit, gjatë zhvillimit të tij, dhe pas saj, në Argjentinë. Për shkak të konflikteve politike që kjo ideologji ngriti gjatë historisë, veprat e Marechal u transferuan kryesisht në harresë të detyruar. "Adam Buenosayres"Nuk u njoh gjerësisht në kohën e botimit, në 1948, megjithëse e bëri, dhe për fat të mirë, nga autorë të mëvonshëm në vend.

Leopoldo lindi në qytetin e Buenos Aires, megjithëse ai udhëtoi në tokë për shumë vera me xhaxhallarët e tij, ku kur mbërriti ata e quajtën "buenosayres" për shkak të origjinës së tij. Kjo ishte ajo që lindi emrin e protagonistit të librit të tij, Adam, i cili në një farë mënyre mund të thuhet se është ai vetë, si dhe është gjithashtu e mundur të gjesh rastësitë e mrekullueshme të identitetit në rrethin e miqve të protagonistit, me miqtë e Marechal në realitet: Xul Solar, Borges dhe Jacobo Fijman ndër të tjerët.

Shkalla e lartë e nacionalizmit që tregon vepra e bën atë një nga shtyllat e letërsisë argjentinase, së bashku me "Martin Fierro","Don Hija e Dytë", dhe"facundo".

Lidhur me "Adam Buenosayres", Shkruajti Leopoldo:"Kur shkruaja Adán Buenosayres, nuk kuptoja se si të dilja nga poezia. Qysh herët dhe bazuar në Poetikën e Aristotelit, më dukej se të gjitha zhanret letrare ishin dhe duhej të ishin zhanre të poezisë, si epike, dramatike dhe lirike. Për mua, klasifikimi aristotelian ishte ende i vlefshëm dhe nëse rrjedha e shekujve kishte përfunduar specie të caktuara letrare, nuk do ta kishte bërë atë pa krijuar 'zëvendësime' për to. Ishte atëherë ajo që më dukej se romani, një zhanër relativisht modern, nuk mund të ishte asgjë tjetër përveç 'zëvendësimit të ligjshëm' të epikës antike. Me një qëllim të tillë unë shkrova Adán Buenosayres dhe e përshtata atë me normat që Aristoteli i ka dhënë zhanrit epik.»

Libri pasqyron kohën e emigracionit të madh që vendi përjetoi në fillim të shekullit, ku familje të tëra erdhën nga Spanja, Italia, Franca dhe vendet e tjera të Evropës, në kërkim të punës, dhe në të njëjtën kohë duke shpëtuar nga persekutimet politike që në kombet e tyre vuajtën. Premtimi i pasurisë me të cilin ata u tërhoqën në vend ishte ende një premtim dhe xhepat e tyre dukeshin po aq bosh sa vite më parë, prandaj ata mbipopulluan zona të caktuara të qytetit të Buenos Aires. Kjo klasë personazhesh është ajo që Marechal merr për të zhvilluar kontekstin në të cilin jeton Adani.

Ajo që është interesante për letërsinë e këtij autori, dhe veçanërisht për romanin për të cilin po flas, është puna intensive e takimeve, si dhe ushtrimi filozofik dhe metafizik me të cilin personazhet zhvillohen në marrëdhëniet e tyre. Më konkretisht, për këtë, nuk mund të ishte shoku i Adamit, filozofit Samuel Tesler, një personazh apokrif, rezultatet e të cilit si aktor i fakteve të panumërta tallëse janë gjithmonë një arsye për të qeshura të pabesueshme. Dhe në të njëjtën kohë, si në çdo Qenie që i jep vetes qenien, me vlerë të tepërt, nuk mund të injoroni një faktor themelor, të natyrshëm për të gjithë ne, që është dashuria. Dhe meqenëse Adami është gjithashtu pjesë e jona, ai donte. Duke i kushtuar shënime të vazhdueshme të dashurit të tij që ai mbajti me vete në fletoren e tij të mbuluar me blu që, drejt fundit të romanit, ai ia dorëzoi asaj, duke hasur çështje që tejkalojnë edhe vetë nevojën.

Dhe meqenëse i gjithë libri është një vizitë e tij, edhe pse edhe e shumë të tjerëve, Marechal nuk mund të mos lejonte të paguante homazhe ndaj Dante Alighieri, duke krijuar ferrin e tij, ose më saktë, "ferrin e Schultze", mikun astrolog të Adamit. . Prandaj, ne tërhiqemi kapitull pas kapitulli, përmes secilit ferr që përbën më të madhin, secili prej tyre është një parodi e shkëlqyeshme e një Buenos Aires të dënuar me flakët më të shijshme të botës së krimit.

Ky është akoma një turne në diçka që dihet tashmë, ose ndoshta një shkak për habi për disa (shpresoj). Ndoshta një justifikim për ta lexuar përsëri, ose për të filluar ta lexojmë, pasi nuk është vetëm pjesë e historisë letrare argjentinase, por edhe pjesë e lirikave më të mira në histori.

Bibliografia e Leopoldo Marechal:

Poezi-
 "Aguiluchos", 1922
 "Odat për burrin dhe gruan", 1929
 "Labirinti i dashurisë", 1936
 "Pesë poezi jugore", 1937
 "The Centaur", 1940
 "Këngë për Sofinë", 1940
 "Kënga e San Martín", 1950
 "Heptameron", 1966
 "Poema Robot", 1966
Teatër-
 "Antígona Vélez", 1950
 "Don Juan", 1956

Novelë-
 "Adán Buenosayres", 1948
 "Banketi i Severo Arcángelo", 1965
 "Megafon ose Luftë", 1970

Lidhjet e rekomanduara: http://www.elortiba.org/marechal.html; marechal.org.ar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   pc77 dijo

    Marechal dhe Borges ishin miq?