Maqedonas në pushtet?

Një nga anekdotat që më shkaktoi argëtimin më të madh në atë kohë, kur hyra në kërkime për këtë karakter të veçantë, dhe shkrimtar të pabesueshëm, ishte ajo e kandidimit të tij për president.

Një shënim që kam lexuar në lidhje me të, me emrin Maqedoni Fernandez si me humor për idenë dhe citoi frazën vijuese të thënë nga autori (citoj siç mbaj mend): "Nëse një burrë dëshiron të vendosë një kioskë, pasi ka kaq shumë burra që kanë kioska, nuk do të shkojë mirë për të. Tani, nëse një burrë po kandidon si një kandidat për president, pasi që nuk ka shumë kandidatë që garojnë, ai ndoshta do të bëjë mirë.".

Diçka që deri më sot e mbaj mend si qëndrimin më të qeshur, edhe pse më tipik për shkrimtarin. E vërteta është se, kur fillova të hulumtoj për të mësuar më shumë rreth kësaj teme, unë hasa një artikull të shkruar nga Carlos Garcia, me titull President maqedonas?.

Në të, studiuesi shfaq elementë të ndryshëm dhe citon nga autorë, në mënyrë që të sqarojë konfuzionin që ka lindur mbi kandidaturën e pretenduar gjatë gjithë historisë. Dhe është se, midis 1920/23 dhe 1926/28, Macedonianio Fernández mund ose nuk mund të dilte për zgjedhje. Midis këtyre dy datave nuk është e qartë nëse autori e ka bërë apo jo. E vërteta është se García, në hulumtimin e tij, tregon se nuk kishte asnjë kandidaturë, por më tepër një efekt mbi shkakun e gjeneruar. Kjo është, Maqedoni filloi një fushatë pseudo në mënyrë që të arrijë njerëzit, duke shpërndarë copa të vogla letre me emrin e tij, për shembull. Në asnjë moment nuk u paraqit si kandidat, as kërkoi një votë në emër të tij.

Nëse është konfirmuar, përmes të afërmve të tij, se në '20, Maqedoni Fernández dëshironte të zinte një pozicion në shtëpinë presidenciale, por nuk ishte ai i këshilltarit sekret të presidentit. Por, për sa shkojnë të dhënat, nuk kishte asnjëherë një nominim përfundimtar.

Kjo anekdotë është ende një nga shumë daljet e zgjuara me të cilat Maqedonio e bëri veten të pranishëm, si midis rrethit të tij të miqve, ashtu edhe në vetë shoqërinë, marrësi i iluzioneve të tij.

Tjetra, një tekst nga Borges që besoj sqaron shumë nga ato që u ekspozuan këtu.

Mekanizmi i famës interesoi [MF], jo marrjen e tij. Për një ose dy vjet ai luajti me qëllimin e gjerë dhe të paqartë për të qenë President i Republikës. […] Më e domosdoshme (përsëriti ai) ishte përhapja e emrit. […] Maqedoni zgjodhi të përfitonte nga emri i tij kurioz; Motra ime dhe disa nga miqtë e saj shkruanin emrin e Macedonianio në shirita letre ose në karta, të cilat i harronin me kujdes në ëmbëltore, në tramvaje, në trotuare, në korridoret e shtëpive dhe në kinematë. […] Nga këto manovra pak a shumë imagjinare, ekzekutimi i të cilave nuk duhet nxituar, sepse na duhej të vazhdonim me shumë kujdes, lindi projekti për një roman fantastik, të vendosur në Buenos Aires, dhe të cilin filluam ta shkruajmë së bashku . […] Shfaqja kishte titullin Njeriu që do të jetë President; personazhet në fabulë ishin miqtë e Maqedoni dhe në faqen e fundit lexuesi do të merrte zbulimin se libri ishte shkruar nga Maqedoni Fernández, protagonist, dhe nga vëllezërit Dabove dhe nga Jorge Luis Borges, i cili u vra në fund të kapitulli nëntë, dhe nga Carlos Pérez Ruiz, i cili kishte atë aventurë të veçantë me ylberin, etj. Dy argumente ishin të ndërthurura në punë: një, i dukshëm, hapat kuriozë të ndërmarrë nga Maqedoni për të qenë president i Republikës; një tjetër, sekret, komploti i sajuar nga një sekt i milionerëve neurastenikë dhe ndoshta të çmendur, për të arritur të njëjtin qëllim. Ata vendosin të minojnë dhe minojnë rezistencën e njerëzve përmes një serie graduale shpikjesh të vështira. E para (ajo e sugjeruar nga romani) është ajo e tasave automatik të sheqerit, të cilat, në fakt, parandalojnë ëmbëlsimin e kafesë. Kjo ndiqet nga të tjerët: stilolapsi i dyfishtë, me një stilolaps në çdo skaj, duke kërcënuar se do të shpojë sytë; shkallët e pjerrëta në të cilat nuk ka dy shkallë me të njëjtën lartësi; rroje-krehja shumë e rekomanduar, e cila na pret gishtat; pajisjet e bëra me dy materiale të reja antagoniste, në mënyrë që gjërat e mëdha të jenë shumë të lehta dhe ato shumë të vogla shumë të rënda, për të shmangur pritjet tona; shumëzimi i paragrafëve të ngulitur në romanet detektive; poezi enigmatike dhe pikturë dadaiste ose kubiste. Në kapitullin e parë, kushtuar pothuajse tërësisht hutimit dhe frikës së një provinciani të ri në doktrinën se nuk ka vetë, dhe për këtë arsye ai nuk ekziston, ekziston vetëm një pajisje, tasi automatik i sheqerit. Në të dytën janë dy, por në një mënyrë anësore dhe kalimtare; qëllimi ynë ishte t'i paraqisnim ato në proporcion në rritje. Ne gjithashtu donim që ndërsa faktet çmendeshin, stili çmendej; për kapitullin e parë kemi zgjedhur tonin bisedor të Pío Baroja; e fundit do të korrespondonte me faqet më barok të Quevedo. Në fund qeveria bie; Maqedonio dhe Fernández Latour hyjnë në Casa Rosada, por asgjë nuk do të thotë asgjë në atë botë anarkike. Në këtë roman të papërfunduar mund të ketë një pasqyrim të pavullnetshëm të Njeriut që ishte të enjten.

Fuente:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.