Manuel Rivas

Citim nga Manuel Rivas.

Citim nga Manuel Rivas.

Manuel Rivas është një shkrimtar spanjoll i konsideruar si një nga eksponentët më të shquar të letërsisë bashkëkohore galike. Gjatë karrierës së tij ai i është përkushtuar zhvillimit të romaneve, eseve dhe veprave poetike; atë që ai vetë e quan "kontrabandë gjinore". Shumë nga librat e tij janë përkthyer në më shumë se 30 gjuhë, dhe disa janë përshtatur për film në raste të ndryshme.

Në mënyrë të ngjashme, shkrimtari galis është spikatur për punën e tij në fushën e gazetarisë. Kjo punë është pasqyruar në përpilimin e saj: Gazetaria është një histori (1994), i cili përdoret si një tekst referimi në Fakultetet kryesore të Shkencave të Informacionit në Spanjë.

biografi

Shkrimtari dhe gazetari Manuel Rivas Barrós lindi në La Curuña më 24 tetor 1957. Ai vinte nga një familje e përulur, nëna e tij shiste qumësht dhe babai i tij punonte si murator. Pavarësisht peripecive, ai arriti të studionte në IES Monelos. Vite më vonë - ndërsa punoja si gazetar - ai studioi dhe mori diplomën e tij në Shkencat e Informacionit në Universitetin Complutense të Madridit.

Punime gazetareske

Rivas ka pasur një karrierë të gjatë si gazetar; Ai ka zhytur në të dy mediat e shkruara, si dhe në radio dhe televizion. Në moshën 15 vjeç ai bëri punën e tij të parë në gazetë Ideali Galik. Në vitin 1976, ai hyri në revistë Tema, një postim shkruar në Galishte.

Spikat karriera e tij në revistën Spanjolle Ndryshimi 16, ku përfundoi si nëndrejtor dhe përgjegjës për zonën e kulturës së Balona. Lidhur me pjesëmarrjen e saj në fushën e radios, ajo u rihap në 2003 - së bashku me Xurxo Souto - Quack FM (Radioja e komunitetit La Curuña). Ai aktualisht punon si shkrimtar për gazetën Vendi, punë që ai e bën atje që nga viti 1983.

Garë letrare

Rivas shkroi poezitë e tij të para në vitet 70, të cilën e botoi në revistën homonime të grupit Loya. Gjatë gjithë trajektores së saj si poet ka prezantuar 9 poezi dhe një antologji e quajtur: Qyteti i natës (1997) Libri i thënë plotësohet me një disk, në të cilin ai vetë reciton 12 kompozime të tij.

Në mënyrë të ngjashme, shkrimtari ka ndërmarrë krijimin e romaneve me gjithsej 19 botime. Vepra e tij e parë në këtë zhanër ka emrin Një milion lopë (1989), e cila përmban histori dhe poezi. Me këtë vepër, Rivas arriti për herë të parë çmimin e Kritikës Narrative të Galicianit.

Gjatë karrierës së tij Ai ka botuar disa vepra që i kanë dhënë famë, ashtu si përmbledhja e tregimeve Cfare me don mua, dashuri? (1995). Me këtë ai arriti të marrë Çmimet Kombëtare Narrative (1996) dhe Torrente Ballester (1995). Brenda kësaj koleksioni është: Gjuha e fluturave, histori e shkurtër e adaptuar në kinema në 1999 dhe fituese e çmimit Goya për skenarin më të mirë të adaptuar në 2000.

Ndër veprat e tij më të rëndësishme mund të përmendim: Lapsi i zdrukthëtarit (1998), Flakët e humbura (2002), Te dy ne (2003), Gjithçka është heshtja (2010) y Zërat e ulët (2012) Libri i fundit i prezantuar nga autori është Të jetosh pa leje dhe histori të tjera perëndimore (2018), i cili përbëhet nga tre romane të shkurtër: Frika nga iriqët, Të jetosh pa leje y Deti i shenjtë.

Librat më të mirë nga Manuel Rivas

Cfare me don mua, dashuri? (1997)

Shtë një libër që përbëhet nga 17 histori që përshkruajnë tema të ndryshme në lidhje me marrëdhëniet njerëzore, si ato tradicionale ashtu edhe ato aktuale. Në këtë shfaqje pasqyrohet fryma gazetareske e autorit, ku dashuria është baza në të gjitha tregimet. Kjo ndjenjë tregohet në aspekte të ndryshme: nga platonike në thyerje të trishtuar të zemrës.

disa nga këto historitë kanë një ton të lumtur dhe komik, por të tjerët prekin tema më të forta, reflektime të realitetit aktual.  Njerëzit që luajnë në këto histori janë të zakonshëm dhe të thjeshtë, siç janë: një udhëtar, një mjelëse, një muzikant i ri, fëmijë dhe miqtë e tyre më të mirë; secili me një apel të veçantë.

Ndër historitë, spikasin sa vijon: Gjuha e fluturave, një histori midis një foshnje dhe mësuesit të tij, e cila është prekur nga shkatërrimi i viteve 30. Kjo histori u adaptua me sukses për ekranin e madh nga Antón Reixa. Në fund, duhet theksuar se kjo përmbledhje u përkthye në më shumë se 30 gjuhë dhe lejoi që autori të njihej në botën letrare.

Tregime të Cfare me don mua, dashuri? (1997)

 • "Çfarë më do mua, dashuri?"
 • "Gjuha e fluturave"
 • "Një saksë në mjegull"
 • "Shërbëtorja e Vermeerit"
 • "Vetëm atje"
 • "Do të jesh shumë i lumtur"
 • "Carmiña"
 • "The Mister & Iron Maiden"
 • "Varrezat e mëdha të Havana"
 • "Vajza me pantallona pirate"
 • "Konga, Konga"
 • "Gjërat"
 • "Karikaturë"
 • "Një lule e bardhë për lakuriqët e natës"
 • "Drita e Yoko"
 • "Ardhja e mençurisë me kohën".

Lapsi i zdrukthëtarit (2002)

Isshtë një roman romantik që gjithashtu tregon realitetin e të burgosurve republikanë të burgut të Santiago de Compostela, në vitin 1936. Historia rrëfehet në vetën e parë dhe të tretë nga dy personazhe kryesore: Dr. Daniel Da Barca dhe Herbal. Gjithashtu një pjesë e rëndësishme e komplotit: Marisa Mallo dhe Piktori - një e burgosur që vizaton skena të ndryshme me lapsin e një marangozi.

Përmbledhje

Në këtë roman prezantohet historia e dashurisë midis Dr. Daniel Da Barca - republikan - dhe të riut Marisa Mallo. Da Barca është burgosur për mendimet dhe veprimet e tij politike. Kjo e ndërlikon marrëdhënien mes të dyve, pasi ata duhet të luftojnë për dashurinë e tyre, martesën e tyre në të ardhmen në distancë dhe realitetin që jeton i gjithë vendi.

Nga ana tjetër, është i burgosuri Herbal, i cili takon Da Barca në burg dhe bëhet i fiksuar pas tij. Ky oficer është një person i shqetësuar, i cili gëzon tortura dhe abuzime, dhe ka kryer shumë nga ekzekutimet në burg.

Piktori, nga ana e tij, shquhet për talentin e tij të madh piktorik. Ai vizatoi Pórtico de la Gloria dhe atje ai bëri një përfaqësim të shokëve të tij të ngacmuar. Puna u krye vetëm me lapsin e një marangozi, i cili iu mor nga Herbal disa kohë para se ta ekzekutonte atë.

Ndërsa historia vazhdon, mjeku dënohet me vdekje. Para ekzekutimit, ai kalon shumë keqtrajtime nga Herbal, i cili përpiqet t’i japë fund jetës para se të përfundojë dënimi. Pavarësisht nga fatkeqësitë, ai arrin të mbijetojë dhe të përmbushë dëshirën e tij për t'u martuar me dashurinë e jetës së tij. Vite më vonë, ai merr lirinë e tij dhe përfundon duke shkuar në mërgim në Amerikën Latine, nga ku tregon pjesën e tij të historisë në një intervistë.

Zërat e ulët (2012)

Shtë një rrëfim autobiografik i përvojave të autorit dhe motrës së tij María, nga fëmijëria deri në moshën e rritur në La Curuña. La historia përshkruhet në 22 kapituj të shkurtër, me tituj që i japin një hyrje të vogël përmbajtjes së saj. Në roman, protagonisti i tregon familjes së tij frikën dhe përvojat e ndryshme; shumë nga këto me një ton të trishtuar dhe nostalgjik.

Përmbledhje

Manuel Rivas rrëfen kujtimet e fëmijërisë së tij me familjen e tij, me një theks të veçantë në kulturën dhe peisazhet galike. Shumë skenarë në jetën e tij përshkruhen shkurtimisht, me ndjenja të qarta të përziera.

Në histori dallohet María - motra e saj e dashur-, të cilën e tregon si një të re rebele me karakter të theksuar. Ajo nderohet me zemër në fund të shfaqjes, pasi vdiq pasi vuante nga kanceri i pangopur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.