Manuel Loureiro

Manuel Loureiro

Burimi i fotografisë Manel Loureiro: Libertaddigital

Emri i Manel Loureiro me siguri tingëllon i njohur për ju sepse e keni dëgjuar atë. Nëse jeni një lexues i zjarrtë, mund të keni lexuar disa prej tij. Nëse jo, dhe jeni rregullt në televizion, radio apo shtyp, mund ta keni hasur. Dhe është se ky shkrimtar, gazetar dhe jurist ka ditur si ta bëjë stilolapsin (dhe buzën) punën e tij.

Por Kush është Manel Loureiro? Çfarë librash keni shkruar? Nëse jeni të interesuar të takoni këtë autor, atëherë ne do t'ju tregojmë gjithçka që dimë për të.

Kush është Manel Loureiro

Kush është Manel Loureiro

Manel Loureiro lindi në Pontevedra më 30 dhjetor 1975. Ai u diplomua për Drejtësi në Universitetin e Santiago de Compostela, pra është jurist. Sidoqoftë, gjatë ditëve të tij studentore ai pati mundësinë t'iu afrohej punëve të lidhura me televizionin. Në fillim ai e bëri atë si drejtues emisioni, por më vonë ai u mor me skenarët dhe ishte kur kuptoi se pasioni i tij i vërtetë nuk ishte ligji, as gazetaria apo televizioni, por shkrimi.

Sigurisht, nuk e heq atë vazhdoni të bashkëpunoni në media. Dhe është se, edhe pse ka qenë prezantues në Televizionin Galicia, tani ai bashkëpunon në gazeta të tilla si La voz de Galicia, gazeta ABC, El Mundo, revista GQ por edhe në radio, konkretisht në Cadena Ser dhe Onda Cero. Ju madje keni qenë në gjendje ta shihni atë në televizion, veçanërisht në programin Cuarto Milenio, në Cuatro, ku ka pasur një seksion periodik që nga viti 2016.

Romani i tij i parë erdhi përmes një blogu. Dhe është se ai iu përkushtua shkrimit të librave në momentet e tij dhe, i tillë ishte suksesi i këtij, me më shumë se një milion e gjysmë lexues online, saqë, kur e përfundoi, u botua. Dhe as nuk zhgënjeu; Ishte në një kohë të shkurtër një bestseller, gjë që bëri që shumë botues të vinin re këtë autor që po dilte dhe që po tërhiqte gjithnjë e më shumë vëmendje, jo vetëm në mesin e publikut spanjoll, por edhe ndërkombëtarisht. Kjo është arsyeja pse, pas atij libri të parë, Zbulesa Z, dolën disa më shumë në disa vite (vetëm në vitin 2011 ai lëshoi ​​dy libra).

Si një kuriozitet, ne do t'ju them se nga romani i tij i parë ka edhe një lojë bordi. Kjo u financua përmes crowdfunding kur historia u botua.

Manel Loureiro mund të jetë krenar sepse është një nga shkrimtarët e paktë spanjollë që ka arritur të jetë në listën e librave më të shitur në Shtetet e Bashkuara, diçka që nuk është e lehtë të arrihet.

Çfarë librash ka shkruar Manel Loureiro

Çfarë librash ka shkruar Manel Loureiro

El Libri i parë që Manel Loureiro botoi ishte Apokalipsi Z, në vitin 2007, nga shtëpia botuese Dolmen (edhe pse tre vjet më vonë u ribotua nga një shtëpi tjetër botuese, Plaza & Janés). Që nga ai moment, dhe duke parë suksesin që kishte, ai filloi t’i kushtonte më shumë kohë shkrimit, dhe me kalimin e viteve më shumë libra të shkruar prej tij kanë ardhur. Ne i rishikojmë ato.

Apokalipsi z

Qytetërimi nuk ekziston më.

Nuk ka internet. Asnjë televizor. As celular.

Nuk ka më asgjë që t'ju kujtojë se jeni qenie njerëzore.

Apokalipsi ka filluar.

Tani ka mbetur vetëm një qëllim: Mbijetoni.

Kështu fillon historia ku një virus është përhapur pa kufizime në të gjithë planetin dhe ka vrarë këdo që është i infektuar me të. Problemi është se, pas disa orësh, ai njeri i vdekur kthehet në jetë dhe e bën këtë në mënyrën më agresive të mundshme.

Në Spanjë, një avokat i ri është përgjegjës për mbajtjen e një ditari në të cilin shkruan të gjitha vëzhgimet që ai sheh gjatë gjithë ditës së tij. Derisa ata hyjnë në shtëpinë e tij dhe ai duhet të ikë në Galicia, vetëm tani ajo ka një emër tjetër: Apokalipsi Z.

Ditët e errëta

Të mbijetuarit e Apokalipsit Z arrijnë të arrijnë në Ishujt Kanarie, një nga zonat e fundit të sigurta nga të vdekurit. Por ajo që ata gjejnë atje është një shtet ushtarak i përfshirë në një luftë civile, me një popullsi të uritur dhe pothuajse asnjë burim për të mbijetuar.

Është pjesa e dytë e historisë së tij të parë, në të cilën ai shpëton personazhin kryesor të romanit të tij, i cili e bëri Manel Loureiro aq të suksesshëm, dhe përsëri e vë atë në telashe duke u përpjekur të shpëtojë jetën e tij nga të vdekurit.

Game of Thrones: një libër i mprehtë si çeliku Valyrian

Ky libër në fakt nuk u shkrua tërësisht nga ai, ai ishte vetëm një bashkë-autor dhe, siç sugjeron emri i tij, ai foli për serinë e Game of Thrones dhe pasojat që kishte seriali.

Zemërimi i të drejtëve

Të mbijetuarit e apokalipsit mumje kanë një shans: ata janë shpëtuar në mes të oqeanit nga një prej grupeve të fundit të organizuar të mbetur në Tokë. Të detyruar të shoqërojnë shpëtimtarët e tyre, ata arrijnë në Gjirin e Meksikës, një vend që duket se lulëzon nën sundimin dashamirës të një predikuesi misterioz.

Kjo ështëai libri i fundit i Zbulesës Z, ku autori vë grupin e të mbijetuarve në telashe edhe një herë duke u përpjekur të mbijetojë në një botë gjithnjë e më të dhunshme. Edhe pse qenia njerëzore nuk ka mësuar dhe është akoma ambicioze, gënjeshtare dhe tradhtare, kështu që protagonistit dhe shokëve të tij do t’iu duhet të përpiqen të kapërcejnë edhe një herë pengesat.

Pasagjeri i fundit

Gusht 1939. Një anije e madhe oqeanike e quajtur Valkirie duket e zhdukur në Oqeanin Atlantik. Një anije e vjetër transporti e gjen atë rastësisht dhe e tërhoqi atë në port, pasi zbuloi se kishte mbetur vetëm një foshnjë pak muajshe ... dhe diçka tjetër që askush nuk është në gjendje ta identifikojë.

Një mister që, 70 vjet më vonë, ajo vazhdon të shqetësojë shumë, deri në pikën që një biznesmen vendos të kthejë në jetë anijen për të ndjekur të njëjtën rrugë që bëri në të kaluarën në kërkim të një përgjigje për atë që ndodhi. Dhe sigurisht, ata që janë në varkë do të duhet të jenë mjaft të zgjuar për të parandaluar që e njëjta gjë të ndodhë përsëri.

Zbehje

Jeta e Kasandrës është pothuajse e përsosur deri ditën kur ajo pëson një aksident të çuditshëm trafiku që e lë atë në koma. Pas disa javësh, dhe pas një shërimi të mrekullueshëm, Kasandra zbulon se e gjithë bota e saj ka ndryshuar plotësisht: dikush ka filluar të përndjek shtëpinë dhe familjen e saj dhe ajo gjithashtu vuan një pasojë shqetësuese që ajo nuk mund ta kontrollojë.

Protagonist jo vetëm që ajo është një grua që mendon se nuk mund ta kontrollojë jetën e saj, Përkundrazi, ky "ngacmim" plot dhunë, vrasje dhe i kërkuar nga drejtësia do të thotë që ai nuk e di se çfarë po ndodh. Kini kujdes, edhe pse duket si një thriller, në të vërtetë kategorizohet si horror (nuk do t’ju ​​themi pse).

Këtu Manel Loureiro kërkon të bëjë lexuesin të marrë pjesë në një debat rreth asaj që do të ishit të gatshëm të sakrifikonit për të mbrojtur të dashurit tuaj.

Njëzet

Në atë kohë, askush nuk e dinte se çfarë po ndodhte. Përveç se një pjesë e madhe e njerëzimit kishte kryer vetëvrasje brenda pak ditësh. Ndër të mbijetuarit është Andrea, një vajzë shtatëmbëdhjetë vjeçare, jetime dhe me një zbrazëti të madhe në kujtesën e saj. Nga ato ditë, ajo kujtoi vetëm se si u detyrua të hipte në një kamion ushtarak plot civilë të tmerruar që iknin nga i njëjti kërcënim.

një histori apokaliptike në të cilën personazhet mbajnë sekrete, edhe pse ata vetë nuk e dinë. Edhe pse libri fillon kështu, e vërteta është se Manel Loureiro më vonë kalon në një të ardhme më të largët, në të cilën bota ka ndryshuar dhe të mbijetuarit dhe pasardhësit përpiqen të kthehen në një "normalitet" brenda rrënojave të asaj që dikur ishte njerëzimi . Por kjo është kur ajo që dikur përfundoi ajo shoqëri rishfaqet.

Dera, thrilleri më misterioz i Manel Loureiro

Çfarë librash ka shkruar Manel Loureiro

Një krim ritual. Një grua e dëshpëruar për të shpëtuar djalin e saj. Manel Loureiro befason me një thriller të vendosur në Galicinë misterioze dhe legjendare.

Kështu që ju mund të përmbledhni atë që do të gjeni në këtë thriller. Është vendosur në Galicia dhe në të do të kesh një oficer policie, Raquel Colina, e cila sapo ka mbërritur në këtë tokë në kërkim të një kurimi për djalin e saj. Sidoqoftë, ai has në një vrasje dhe një zhdukje që duket se janë të lidhura. Kështu, gjatë hetimit tuaj, ju nuk do të duhet të merreni vetëm me zgjidhjen e çështjes, por me përpjekjen për të shpëtuar jetën e djalit tuaj.

A guxoni të lexoni ndonjë nga veprat e tij?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.