Luledielli i verbër

rrugët e Madridit

rrugët e Madridit

Luledielli i verbër është një libër me tregime nga shkrimtari madrilen Alberto Mendez. Është botuar në janar 2004 nga Editorial Anagrama. Vepra ka katër pjesë të shkurtra të ndërthurura me njëra-tjetrën—e fundit është ajo që i jep emrin titullit—dhe që zhvillohen në vitet pas Luftës Civile Spanjolle. Në vitin 2008 u shfaq në kinema filmi me të njëjtin emër, me regji të José Luis Cuerda, me skenar me katër duar të autorit së bashku me Rafael Azcona.

Që nga fillimi i tij, libri u bë një sukses botues. Deri më sot, regjistron më shumë se 350 mijë kopje të shitura. Fatkeqësisht, shkrimtari nuk mundi të gëzonte njohjen për veprën e tij, pasi vdiq pak pas botimit. Ndër çmimet që i janë dhënë librit, veçohen: Çmimi i Kritikës Narrative Kastiliane 2004 dhe Çmimi Kombëtar i Narrativës 2005.

Përmbledhje e Luledielli i verbër

Humbja e parë (1939): "Nëse zemra do të mendonte se do të ndalonte së rrahuri"

Kapiteni i Frankos Carlos Alegría vendosi - Pas viteve të shërbimit - tërhiqeni nga konflikti i armatosur në të cilën u derdh shumë gjak. Pasi dha dorëheqjen, ai u arrestua dhe u akuzua për tradhti. Ndërsa u mbajt, republikanët u dorëzuan dhe u larguan nga fusha e betejës.

Sapo shtetasit morën kontrollin, Alegría u dënua me vdekje për veprimet e kryera gjatë luftës. Kur erdhi koha e caktuar për të pushkatuar, e vunë në mur bashkë me shokët e tjerë. Pasi morën hir të grushtit të shtetit, ata u varrosën në një varr masiv.

Çuditërisht, Carlos u zgjua dhe e vuri re menjëherë se plumbi vetëm e kulloti dhe nuk i shpoi kafkën. Siç mundi, ai arriti të dilte nga vrima dhe eci me vuajtje derisa arriti në një qytet ku u shpëtua nga një grua. Pas disa ditësh, Alegría vendosi të kthehej në qytetin e tij gati për t'u dorëzuar përsëri para drejtësisë, pasi ndjenja e fajit nuk e lejonte të jetonte në paqe.

Humbja e dytë (1940): "Dorëshkrim i gjetur në harresë"

Dy adoleshentë -Eulalio dhe Elena- ata ndërmorën një udhëtim në Francë nëpër malet e Asturias, ata ikën nga regjimi që ishte imponuar. Ajo ishte tetë muajshe shtatzënë dhe dhimbjet e lindjes u shfaqën duke i detyruar të ndalonin. Pas disa orësh dhimbje, vajza e re lindi tek një djalë të cilin e quanin Rafael. Mjerisht Elena ai vdiq y Eulalio mbeti vetëm me krijesën.

Citim nga Alberto Mendez

Citim nga Alberto Mendez

Poeti, ende i tronditur nga vdekja e të dashurës së tij, u pushtua nga një ndjenjë e madhe faji. Ai ishte i frustruar edhe duke mos ditur se çfarë të bënte me Rafaelin, i cili nuk pushonte së qari për orë të tëra. Mirëpo, pak nga pak, i riu filloi ta donte djalin e tij dhe u kujdes për të si misionin e vetëm në jetë. Menjëherë pas kësaj, Eulalio gjeti një kabinë të braktisur dhe vendosi ta merrte si strehë.

Sa herë që mundi, djali dilte për të kërkuar ushqim. Një ditë ai arriti të vidhte dy lopë, të cilat i ushqeu për një kohë. Por, Pasi erdhi dimri, gjithçka filloi të ndërlikohej dhe vdekja e të dyve ishte e pashmangshme. Kjo histori tregohet në vetën e parë dhe është nxjerrë nga një ditar i gjetur nga një bari së bashku me dy kufoma njerëzore dhe një lopë të ngordhur në pranverën e vitit 1940.

Humbja e tretë (1941): "Gjuha e të vdekurve"

Historia e tretë tregon historinë e Juan Senra, Një zyrtar republikan se ishte i burgosur në një burg frankoist. Burri arriti të qëndronte gjallë sepse dinte për djalin e kolonel Ejmarit - Kryetari i gjykatës. Senra e mori këtë informacion nga dora e parë, pasi kishte luftuar së bashku me Miguel Eymar. Për të zgjatur fundin e tij, subjekti gënjeu çdo ditë, duke pretenduar se i riu ishte një hero, kur në të vërtetë ai ishte një humbës i thjeshtë.

Gjatë qëndrimit në burg, Juan u miqësua me një djalë të quajtur Eugenio, dhe ai gjithashtu përkoi me Carlos Alegría. Për Senrën, bëhej gjithnjë e më e vështirë të vazhdohej me gënjeshtrat. Po kështu e dija që do të vdisja, sepse trupi i tij nuk ishte në gjendjen më të mirë.

Kur gjithçka nuk mund të dukej të përkeqësohej, ndodhën dy ngjarje që e shkëputën Senrën dhe përcaktuan fatin e saj: Kapiteni Gëzimi vendosi të bënte vetëvrasje, dhe disa ditë më vonë, Eugenio u dënua me vdekje. Mjaft e prekur, Juan zgjodhi të rrëfejë të vërtetën për Miguelin, çfarë përfshinte al duke porositur tuajin të shtënat ditë pas.

Humbja e katërt (1942): "Luledelli të verbër"

Ky tekst i fundit tregon historinë e Rikardos: një republikan, i martuar me Elenën dhe baba i dy fëmijëve - Elena dhe Lorenzo. Të gjithë në fshat menduan se kishte vdekur, pra burri, duke përfituar nga rrethanat, vendosi të qëndronte i fshehur në shtëpinë e tij me gruan dhe djalin e tij të vogël. Ata nuk dinin asgjë për vajzën e tyre, përveç se ajo iku me të dashurin në kërkim të diçkaje më të mirë, sepse kishte mbetur shtatzënë.

Familja krijoi një rutinë të rreptë në mënyrë që askush të mos e vinte re që Ricardo ishte ende gjallë. Salvador -dhjaku i qytetit dhe mësuesi i Lorencos- ra në dashuri në mënyrë obsesive me Elenën, deri sa ta ngacmonte sa herë që e shihte. Si gjithçka mund të komplikohej Ricardo mori një vendim: ikte në Marok. Që andej, ata filluan të shesin disa mobilje.

Kur gjithçka ishte pothuajse gati Salvadori hyri në shtëpi me justifikimin se duhej të fliste me djalin. Pas një gabimi nga Lorenzo, dhjaku u vërsul mbi Elenën, e cila bëri që Ricardo të dilte për të mbrojtur gruan e tij. Kur u ekspozua, mësuesi përhapi fjalën se vdekja e burrit kishte qenë një gënjeshtër e turpshme dhe frikacake, duke bërë që babai i familjes të çmendej dhe të bënte vetëvrasje.

Të dhënat themelore të punës

Luledielli i verbër është një libër i tregime të shkurtra të vendosura në Lufta Civile Spanjolle. Teksti përbëhet nga 160 faqe të ndara në katër kapituj. Secila pjesë tregon një histori të ndryshme, por ato janë të lidhura me njëra-tjetrën; ngjarje të veçanta që kanë ndodhur në një periudhë katërvjeçare (ndërmjet viteve 1939 dhe 1942). Autori ka dashur të pasqyrojë një pjesë të pasojave që kanë pësuar banorët gjatë dhe pas konfliktit.

Rreth autorit, Alberto Méndez

Alberto Menez

Alberto Menez

Alberto Méndez Borra lindi në Madrid të mërkurën më 27 gusht 1941. Studimet e mesme i kreu në Romë. Ai u kthye në vendlindjen e tij për të studiuar Filozofi dhe Letra në Universitetin Complutense të Madridit. Ky diplomë universitare iu hoq për faktin se ishte udhëheqës studentor dhe mori pjesë në demonstratat e vitit 1964.

Punoi si shkrimtar në kompani të rëndësishme, si p.sh Les Punxes y Montera. Përveç kësaj, në vitet '70, ai ishte bashkëthemelues i shtëpisë botuese Ciencia Nueva. Në moshën 63-vjeçare ai botoi librin e tij të parë dhe të vetëm: Luledielli i verbër (2004), vepër që mori çmimin po atë vit Setenil për librin më të mirë me tregime.

Gjatë prezantimit të The Blind Sunflowers (2004) në Circulo de Bellas Artes, Jorge Herralde —redaktor i Anagram- argumentoi në lidhje me veprën: «Është një llogari me kujtesën, një libër kundër heshtjes së pasluftës, kundër harresës, në favor të së vërtetës historike të rivendosur dhe në të njëjtën kohë, shumë i rëndësishëm dhe vendimtar, një takim me të vërtetën letrare".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)