Luis de Gongora

Fraza nga Luis de Góngora.

Fraza nga Luis de Góngora.

Luis de Góngora (1561 - 1627) ishte një poet dhe dramaturg i shquar, si dhe një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm të Epokës së Artë Spanjolle. Sot ai njihet si eksponenti më i madh i kulteranizmit, rrymë letrare që quhet ndryshe gongorizëm. Vepra e tij poetike karakterizohet nga të qenit i patrembur dhe, në të njëjtën kohë, botëror.

Po kështu, gjuha e tij konsiderohet si një nga fenerët më të ndritshëm në evolucionin e "poezisë spanjolle" bashkëkohore. Kështu, puna e tij është klasifikuar si "dy fytyrat e së njëjtës pasqyrë", ku drita dhe errësira kanë një origjinë të ngjashme në shkrimet e tyre të ndryshme.

Luis de Góngora: një jetë mes letrave

Luis de Góngora y Argote lindi më 11 korrik 1561, në Calle de las Pavas në Kordoba, Andaluzi. Ai ishte pjesë e një prej familjeve më të pasura dhe më konservatore të kohës në brigjet e Guadalquivir, në fakt, babai i tij ishte një gjykatës i pasurisë së konfiskuar nga Zyra e Shenjtë.

Vitet e para të shënuara nga një traditë e fortë katolike

I riu Luis duhet të merrte porosi të vogla derisa të arrinte shkallën e kanunit të katedrales së qytetit të tij të lindjes. Gjithashtu, Ai arriti prestigj të madh duke zënë pozicionin e Chaplain Mbretëror në 1617 gjatë mandatit të Felipe III. Gjë që e bëri atë të jetonte deri në 1626 në oborrin e Madridit për të qenë në gjendje të ushtronte funksionet e qenësishme të titullit të tij.

Më vonë, ai udhëtoi në komisione të ndryshme të këshillit të tij praktikisht për të gjithë Spanjën. Ai përfiton nga këto ekspedita për të kaluar shpesh nëpër Andaluzinë e tij të lindjes. Ne te njejten menyre, ai vizitonte rregullisht Jaén, Navarra, Castilla, Cuenca, Salamanca dhe shumë cepa të Komunitetit aktual të Madridit.

Armiqësi me Quevedo

Një nga kapitujt më të komentuar mbi jetën e këtij poeti dhe dramaturgu ishte armiqësia e tij me të Francisco de Quevedo. Sipas Góngora, "kolegu" i tij për një kohë (kur u takuan në Gjykatën e Valladolid) iu përkushtua vetes duke e imituar atë. Për më tepër, Luis de Góngora shkoi aq larg sa pohoi se ai madje nuk e bëri atë hapur, por përmes një pseudonimi.

Bukuria e poezive të tij

Dy nga veprat e tij shfaqen ndër më përfaqësueset e poezisë universale në Spanjisht. Kjo falë kompleksitetit që ata mbyllin në vetvete Vetmia y Fabula e Polifemit dhe e Galateas. Të dy shkaqet e shumë polemikave në kohën e tyre - jo vetëm për shkak të origjinalitetit të metaforave të tyre të zbukuruara - kryesisht për shkak të tonit të tyre të pasjellshëm, të vrazhdë dhe të pafytyrë.

Prandaj, Brezi i tij i papranueshëm satirik ishte gjithmonë i pranishëm në të gjitha shkrimet e tij. Duke e shoqëruar atë nga ato goditje të para si shkrimi i poezive kushtuar varrit të El Greco, Rodrigo Calderón dhe Fabula e Píramos dhe Thisbe. Përveç kësaj, krijimi i tij poetik shquhet për karakteristikat e përmendura më poshtë:

  • Përdorimi i vazhdueshëm i hiperbolës së pazakontë barok.
  • Përdorimi i shpeshtë i hiperbatoneve me zhvillime paralele.
  • Fjalor jashtëzakonisht i largët.

Punime "madhore dhe" te vogla "

Vepra e tij poetike është grupuar në dy blloqe: poezi kryesore dhe poezi të vogla. Midis tyre, romancat janë me bollëk si ajo e Angelica dhe Medoro, toni djallëzor, lirik dhe madje personal i rrëfimtarit përshkon thellë në këtë pjesë të njohur të frymëzimit letrar.

Dorëshkrimet e Luis de Góngora

Luis de Góngora kurrë nuk ka botuar ndonjë nga veprat e tij gjatë jetës së tij; ato ishin vetëm dorëshkrime të kaluara nga dora në dorë. I cili përfshinte libra këngësh, libra romancash dhe madje edhe antologji, shumë herë të botuara pa lejen e tij. Në një rast - në 1623 - ai u përpoq të botonte zyrtarisht një pjesë të veprës së tij, por hoqi dorë nga përpjekja.

Një nga tekstet për përhapjen e të cilit ai autorizoi ishte i ashtuquajturi Dorëshkrim i Chacón, transkriptuar nga Antonio Chacón për Kont-Dukën e Olivares. Aty u përfshinë sqarime nga vetë Góngora së bashku me kronologjinë e secilës nga poezitë.

Mes letrillave dhe soneteve

Përveç kësaj, Góngora ishte një eksponent besnik i lirikës satirike, fetare dhe lirike, si dhe sonetet me një prekje burleske. Stili i kësaj të fundit përzier me hollësi histori të diskutueshme, çështje dashurie dhe diskutime filozofike ose morale. Disa kishin motivime funerale, por rrallëherë hiqnin dorë nga satira.

Pavarësisht nga sa më sipër, kërkimi i vlerave të larta estetike ishte pjesë e shqetësimeve të tij. Për qëllimin e shumicës së letrillave ishte të talleshin me të ashtuquajturat zonja lypëse. Përveç që sulmon atë dëshirë të thellë për të paarritshmen ose dëshirën për të marrë pasuri të tepruar. Ndryshe nga poezitë e vjetra, motivi i të cilave ishte përqendruar në promovimin e një revolucioni kulter.

L Vetmitë

Vetmitë.

Vetmitë.

Librin mund ta blini këtu: Vetmitë

Kjo është mbase vepra më imagjinare në katalogun e saj. L vetmia është një sfidë ndaj inteligjencës njerëzore, shkaku i polemikave të panumërta në atë kohë. Përmbajtja e tij paraqet një idealizim të ngatërruar të natyrës, duke supozuar një vepër që përfaqëson kulmin e stilit "gongoresk".

Për më tepër, "guximi" i tij estetik ishte shkaku i një skandali të madh për shkak të profilit të tij si një njeri "hiper-i kulturuar". Për më tepër, debati u ndez nga sfondi i një teme sugjeruese homoseksuale. Kjo do të thotë, edhe një herë shkrimtari andaluzian i çoi deri në kufi konventat shoqërore të kohës së tij.

Fundi i një historie, fillimi i një kujtese

Ditët e fundit të Luis de Góngora nuk nderuan jetën e një njeriu i cili - vetëm me dorëshkrime - kishte një ndikim të rëndësishëm në letrat kastile. Shkaqet: lakmia e disa prej të afërmve të tij dhe problemet e pleqërisë së bashkuar pa mëshirë për ta lënë atë të zhytur në mjerim.

Një trashëgimi "e shpëtuar nga kundërshtari"

Puna e tij, e papërfunduar në shumë raste dhe e pabotuar, rrezikonte realisht të humbiste në kufijtë e harresës. Në mënyrë paradoksale, konfliktet e vazhdueshme me Quevedo fillimisht bënë të mundur shpëtimin dhe mbrojtjen e trashëgimisë së tij. Për shkak të këtij "sherri" kishte mbetur shumë letra të shkruara për pasardhësit.

"Lufta e satirave" e lëshuar midis të dyve shërbeu për të treguar një njeri gazmor dhe dashnor të jetës së mirë. Përveç kësaj, Luis de Góngora përshkruhet si një i pasionuar i zjarrtë për luftën me dema dhe lojën me letra. Ky i fundit i dha atij mosmiratimin e udhëzuesve të tij të parë, hierarkëve kishtarë.

Pretendimi i domosdoshëm

Aktualisht, poezitë e tij dhe vepra e tij letrare në përgjithësi - përfshirë përfshirjen e tyre në dramaturgji - njihen me rëndësinë e tyre të merituar. Y, Edhe pse autori nuk mund ta shihte në jetë, shkrimet e tij botohen me shumë frekuencë. Ashtu siç duhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.