Luis Rosales. Poeti i gjeneratës së vitit 36. Poezi të zgjedhura

Foto e Fragmenteve për tu harruar

Luis Rosales është një nga poetët më të shquar të Brezi i 36 dhe ndërroi jetë sot 27 vjet më parë. Ishte gjithashtu eseist, anëtar i Akademia Mbretërore Spanjolle dhe Shoqëria Hispanike e Amerikës për studimet e tyre mbi Epokën e Artë Spanjolle. Ai fitoi Çmimi Cervantes en 1982 përgjatë gjithë punës së tij. Sot në kujtesën e tij i zgjedh këto 4 poezi.

Luis Rosales-Camacho

Nació en Granada më 31 maj 1910. Ai studioi Filozofi, Letra dhe Ligj në universitetin e tij dhe në 1930 shkoi në Madrid. Atje ai miqësohet me emra si Leopoldo Panero, Dionisio Ridruejo ose José García Nieto dhe kryeson të ashtuquajturën Gjeneratë të '36.

e tyre poezitë e para u botuan në revista Katër erëratKryqi dhe vijaKulmi y Gjeli. Dhe tashmë në Madrid ai boton një libër me poezi dashurie, Prill, ku ndikimi i Garcilaso de la Vega. Shtëpia në, botuar në 1949, dhe Ditari i një ringjalljeje në vitin 1979 konsiderohen punimet e samitit.

4 poezi

Dita e djeshme do të vijë

Pasditja do të vdesë; në rrugë
është i verbër i trishtuar ose një frymë ndalet
i ulët dhe pa dritë; midis degëve të larta,
vdekjeprurëse, pothuajse të gjallë,
dielli i fundit mbetet; toka mban ere,
fillon të nuhasë; zogjte
ata po thyejnë një pasqyrë me fluturimin e tyre;
hija është heshtja e mbrëmjes.
Unë kam ndjerë që ju qani: Unë nuk e di kush qani.
Ka një tym të largët
një tren, që mbase kthehet, ndërsa ju thoni:
Unë jam dhimbja jote, më lër të të dua.
***

Autobiografia

Ashtu si rrëmbyesi metodik që numëronte dallgët
që mungojnë të vdesin,
dhe i numëroi, dhe i numëroi përsëri, për të shmangur
gabime, deri ne te fundit,
edhe ai që ka shtatin e një fëmije
dhe e puth dhe i mbulon ballin,
kështu që unë kam jetuar me një maturi të paqartë të
kalë kartoni në banjë,
duke e ditur që nuk kam gabuar kurrë në asgjë,
por në gjërat që i kam dashur më shumë.

***

Dhe shkruaji heshtjen tënde mbi ujë

Nuk e di nëse është hije në gotë, nëse është thjesht
nxehtësi që njollos një shkëlqim; askush nuk e di
nëse ky zog po fluturon ose qan;
askush nuk e shtyp me dorën e tij, kurrë
Unë e kam ndjerë atë të rrahë, dhe po bie
si një hije shiu, brenda dhe e ëmbël,
nga pylli i gjakut, derisa ta lë
pothuajse pykë dhe vegjetal, i qetë.
Nuk e di, gjithnjë është kështu, zëri yt më arrin
si ajri i marsit në një pasqyrë,
si hapi që lëviz një perde
pas vështrimit; Unë tashmë ndjehem
i errët dhe pothuajse i ecur; unë nuk e di se si
Unë do të arrij, duke kërkuar për ju, në qendër
të zemrës sonë, dhe atje ju them,
nene, cfare duhet te bej sa te jetoj,
mos mbet jetim si fëmijë,
që të mos qëndrosh vetëm atje në qiellin tënd,
se nuk më mungon siç më mungon ti.

***

Sepse gjithçka është e njëjtë dhe ju e dini atë

Ju keni arritur në shtëpinë tuaj
dhe tani do të dëshironit të dini se çfarë do të thotë të ulurit,
çfarë dobie ka të ulesh si një vend i shkretë
mes gjërave të tua të dobëta të përditshme.
Po, tani do të doja ta dija
Çfarë janë kabineti nomad dhe shtëpia që nuk është ndezur kurrë,
dhe Betlehemi i Grandës
- Betlehemi që ishte fëmijë kur ende flinim duke kënduar -
dhe për çfarë mund të jetë kjo fjalë: tani
pikërisht kjo fjalë "tani",
kur bora fillon,
kur lind bora,
kur bora rritet në një jetë që mbase është e imja,
në një jetë që nuk ka kujtesë të qëndrueshme,
qe nuk ka neser,
se ai vështirë se e di nëse ishte karafil, nëse ishte rozë,
nëse ishte zambak drejt pasdites.

po tani
Do të doja të dija se çfarë dobie ka kjo heshtje që më rrethon,
kjo heshtje që është si një zi për burrat e vetmuar,
kete heshtje qe kam,
kjo heshtje
se kur Zoti e dëshiron ne lodhemi në trup,
na largon,
ne biem në gjumë për të vdekur,
sepse gjithçka është e njëjtë dhe ju e dini atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.