Louise Glück fiton çmimin Nobel në Letërsi 2020

Foto Louis Gluck. Shawn Thew. EFE

Louise glück është fituesi i Nobmimi Nobel 2020 për Letërsi. Poeti amerikan ka fituar njohjen më të lartë letrare në të gjithë botën dhe është i dyti në profesionin lirik që e bën këtë. Ajo është gjithashtu gruaja e katërt që hyri në listën e çmimeve në dekadën e kaluar. Juria e ka konsideruar atë në këtë mënyrë për shkak të "tij zë i pagabueshëm poetik, e cila me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale. '

Louise glück

Lindur në New York sq 1943, Glück fitoi fitoren Pulitzeri e poezisë në 1993 nga Irisi i egër dhe më vonë Çmimin Kombëtar të Librit në 2014 për Natë besnike dhe e virtytshme. Këtu ai e redakton atë Tekstet paraprake, i cili ka botuar gjashtë tituj: Irisi i egërararat, Zgjidhni poezi, Shtatë moshat y Ferr.

Në rininë e tij vuajti Glück anoreksi nervore, përvojën më të rëndësishme të kohës së tij formuese, siç e ka treguar në vetën e parë në librat e tij. Ishte shumë serioze dhe e detyroi atë të linte shkollën e mesme në vitin e tij të fundit, dhe për të filluar një trajtim të gjatë të psikanalizës. Të tijat punë poetike është vlerësuar si intime dhe, në të njëjtën kohë, i rreptë.

Çmimi Nobel për Letërsi

Në garën e këtij viti Nobel ishin emra si Maryse Conde, i preferuar në bast. Rusi e ndoqi atë Liudmila Ulitskayte Dhe pastaj kishte të rregullt si Haruki i përjetshëm murakami, Margaret Atwood, Don Nga Lillo ose Edna O'Brien. Madje dukej e jona Javier Marias.

Nobeli letrar ka 120 vitet e historisë116 shkrimtarë e kanë marrë atë, duke përfshirë vetëm 16 gra. 80% kanë shkuar në Evropë ose Amerikën e Veriut. Dhe dërgoni gjuhe angleze kundër francezëve, gjermanëve dhe spanjishtëve.

Për gjendjen globale të shëndetit, dorëzimi tradicional është anuluar të diplomave dhe medaljeve që Dhjetor 10, përvjetori i vdekjes së Alfred Nobel. Kështu që këtë vit fituesit do të marrin diplomën dhe medaljen e tyre në vendin e tyre, në një seri Aktet të audiencës së zvogëluar që mund të ndiqet praktikisht nga bashkia e Stokholmit.

Louise Glück - Poezi

Irisi i egër

Në fund të vuajtjeve një derë më priste.

Më dëgjo mirë: atë që ti e quan vdekje e mbaj mend.

Aty lart, zhurma, degë lëkundëse pishash.

Dhe pastaj asgjë. Dielli i dobët dridhet në sipërfaqen e thatë.

E tmerrshme për të mbijetuar si një ndërgjegje, e varrosur në tokë të errët.

Atëherë gjithçka ka mbaruar: nga ajo që kishit frikë,

të jesh shpirt dhe të mos jesh në gjendje të flasësh,

përfundon papritur. Toka e ngurtë

ligët pak, dhe atë që kam marrë për zogjtë

zhytet si shigjeta në shkurre të ulëta.

Ju që nuk mbani mend

kalimi i një bote tjetër, po ju them

mund të fliste përsëri: çfarë kthehet

nga harresa kthehet

për të gjetur një zë:

nga qendra e jetës sime mbinë

një pranverë e ftohtë, hije blu

dhe akuamarin blu të thellë.

Burimet: El Mundo, El País, La Vanguardia


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Çdo çmim presupozon një kontribut të një lloji, qoftë në një nivel shkencor apo letrar, dhe për mua, kjo grua ka kontribuar mjaftueshëm për të qenë e denjë për një dallim të tillë.
  -Gustavo Woltmann.