Në Londër ata ofrojnë libra për personat në paraburgim

jepni një libër

A nuk ju ndodh që të shihni lajme për gjëra që bëjnë në vende të tjera dhe të pyesni veten pse nuk bëjnë të njëjtën gjë në Spanjë? Sot po sjell raste të tjera të tilla: në Londër ka filluar një procedurë e re në të cilën policia u ofron libra të burgosurve në paraburgim.

Si lindi ideja?

Kjo ide i erdhi agjentit special Steve Whitmore pasi ai arrestoi një 18-vjeçar i cili ishte nën dyshimin e sulmit dhe posedimit të drogës në fillim të këtij viti. Kjo e porsa rritur pyeti agjentin Whitmore nëse mund t’i jepte hua një libër për të lexuar ndërsa ishte nën drejtësi, por agjenti special nuk mundi të gjente asgjë që i interesonte të riut.

“Shtrirja dhe lloji i librave në dispozicion nuk i pëlqeu atij, kështu që Unë i ofrova librin tim, "Tërheqësi në thekër" dhe i thashe ta mbaje. Shprehja e fytyrës së tij ishte e pabesueshme, qëndrimi dhe armiqësia e tij ndaj meje ndryshuan plotësisht dhe u krijua një bazë e përbashkët në të cilën mund të flisnim. Tha se ata kurrë nuk i dha atij një libër më parë dhe kjo më preku vërtet ".

Jepni një fushatë Libri

Whitmore ka punuar në fushatë Jepni një Libër për t'u dhënë të burgosurve që ishin ndaluar në paraburgim akses në më shumë se 30 libra, libra që mund të merren plotësisht falas. Fushata, e cila u krijua në kujtim të shkrimtarit Simon Grey dhe lehtëson dhurimet e librave për bamirësi dhe organizata të tjera, ka siguruar tituj përfshirë klasikët si libri që la të riun, Tërheqësi në thekër dhe të tjerë si Të vrasësh një zog tallës si dhe duke përfshirë disa romane grafikë. Në këtë përzgjedhje ata përfshinin më shumë diversitet me poezi, tregime të shkurtra dhe libra për artet rinore Shkruar nga autorë përfshirë Sophie Kinsella, Frederick Forsyth, Andy McNab dhe Alan Bennett, së bashku me disa libra në gjuhë të ndryshme të huaja.

"Ne përpiqemi të zgjedhim librat e duhur për situata të veçanta. Mosha mesatare e fëmijëve të ndaluar është 15-17 vjeç, por fëmijët më të vegjël se 10 vjeç gjithashtu mund të arrestohen ose ndalohen. Prindërit e tyre duhet të kontaktohen dhe një kujdestar duhet të jetë i pranishëm në stacionin e policisë. Por ata ende mund të mbahen brenda natës në një qeli. Siç thotë Steve: “Qëllimi ynë është ta ndryshojmë këtë"".

Ndihmoni në kulturë dhe arsim

Përveç kësaj, çdo libër përfshin një broshurë për kurse të ndryshme të arsimit falas në dispozicion

"Objektivi i kësaj metode është siguroni libra të lexueshëm lehtë, të njohur, të prekshëm dhe të lëvizshëm".

 

"Ne kemi menduar me kujdes për llojet e librave që duhet të përfshihen -lexime me shpejtësi, tregime të shkurtra, poezi, libra që menjëherë ju lidhin- dhe ishin në gjendje t'i siguronin ato. Të gjithë librat vijnë përmes bamirësisë, kështu që nuk na kushton asgjë. Vetëm dhënia e një libri mund të kthejë një situatë të vështirë. Kjo tregon se po mendoni në një mënyrë tjetër. Me të vërtetë Besoj se leximi mund të hap një derë dhe të përmirësojë jetën e njerëzve në të gjitha aspektet".

Frances Crook, drejtori ekzekutiv i Howard League për reformën e ndëshkimeve u pajtua me këtë metodë dhe e quajti atë një ide fantastike.

“Më pëlqen veçanërisht që njerëzit mund të marrin libra me vete. Rëndësia e librave tregohet dhe mbase burgjet mund të mësojnë nga kjo skenë për t'u siguruar që ka libra në një qeli sapo dikush të hyjë në burg. Një grusht libra në natën e parë mund të bëjë një ndryshim të madh në zvogëlimin e shqetësimit.".

Ky projekt i quajtur Jepni një libër po mbikëqyret dhe shpresohet që institucionet e tjera mund ta kryejnë këtë metodologji të re të kulturës tek njerëzit e tjerë, jeta e të cilëve mund të ndryshojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.