Lirika

Federico García Lorca.

Federico García Lorca.

Lirika është shprehja e shkruar e ndjenjave. Shtë një term i gjerë, ndonjëherë i vështirë për tu përcaktuar në përputhje me perspektivën e përdorur për përcaktimin e tij. Pa dyshim, rëndësia e saj është e paçmueshme. Pse? Sepse është përdorur nga shkrimtarë të të gjitha moshave për të shprehur ndjenja, emocione dhe pikëpamje më të thella në botë për tema të panumërta.

Po kështu, pjesët lirike janë shkruar praktikisht në të gjitha gjuhët perëndimore. Zakonisht, aiai lirikë është i ndarë në disa nëngjenca, të cilat janë grupuar në dy blloqe. Domethënë, zhanret kryesore: këngë, himn, ode, elegji, eklog dhe satirë; dhe zhanret e vogla: madrigali dhe letrilla.

fillim

Lirika është një nga zhanret themelore të letërsisë universale. Para dramaturgjisë dhe rrëfimit. Sidoqoftë, pamja e fjalës që i jep asaj kuptim nuk do të fillonte të përdorej deri në shekullin e XNUMX-të. Para se të flitej poezi dhe variantet e tij të ndryshme.

Emrin e ka nga lyra. Sepse nga Greqia e Lashtë dhe deri në shembjen e Perandorisë Romake, veprat poetike ishin kompozime të lidhura ngushtë me këtë instrument muzikor. Vargjet - kishte edhe vend për prozë, por kjo nuk ishte normë - kishin për qëllim të këndoheshin ose të recitoheshin.

Evolucioni dhe zhvillimi i lirikës

Lirja dhe poezia në mënyrë progresive ndanë mënyrat e tyre. Në kusht, proza ​​u zhvillua larg ngurtësisë së imponuar nga harmonitë dhe ritmet bashkëtingëllore. Përveç kësaj, trubadyve të minstrel iu dha më shumë liri për të evoluar zhanrin.

Me revolucionin që ndodhi me ardhjen e Rilindjes, pushimi u bë i dukshëm. Në fakt, kjo periudhë përfaqëson një pikë kthese. Që atëherë, dy koncepte të pavarura janë trajtuar, megjithëse janë të lidhura në mënyrë të pakthyeshme me njëri-tjetrin: poezia lirike dhe këndimi lirik.

Në imagjinatën kolektive

Për një sektor të rëndësishëm të popullsisë, të flasësh për lirikën sot është e kufizuar ekskluzivisht në idenë e këndimit lirik. Në mënyrë të ngjashme, bëhet një ndarje arbitrare (dhe jo gjithmonë e saktë) midis "tenorëve dhe sopranos". Kjo do të thotë, në këtë pikë grupohen të gjithë ata që "këndojnë lirikë". Pavarësisht nëse regjistri vokal është i ndryshëm nga interpretuesit e muzikës së lartpërmendur dhe popullore.

Lirika

Si koncept, lirika është edhe më e vonë; "debutimi" i tij zyrtar është regjistruar në vitin 1829. Ai u shfaq në një letër nga Alfred Victor de Vigny, një poet, dramaturg dhe romancier i shquar Francez. Sipas mendimit të tij, "lirika më e lartë" ishte e destinuar të bëhej ekuivalente e tragjedisë moderne.

Karakteristikat e përgjithshme

Duke pasur parasysh gjerësinë e konceptit, vendosja e karakteristikave të përgjithshme të lirikës mund të konsiderohet si një veprim arbitrar. Sidoqoftë, është e mundur të formohet një sërë veçorish të përbashkëta. Përkundër faktit se shumica e tyre i përgjigjen kryesisht ideve "tradicionaliste".

Subjektiviteti total

José de Espronceda.

José de Espronceda.

Nëse objektiviteti është tashmë një konceptim abstrakt - madje utopik brenda zhanreve të tjerë letrarë - në lirikë ai shpërndahet plotësisht. Autori ka për detyrë dhe të drejtë të ajrosë lirisht ndjenjat e tij dhe emocionet në lidhje me ngjarje ose motivime të caktuara.

Pa kornizë

Po ka personazhe; ekziston një protagonist ("objekti lirik"); përshkruhen disa fakte. Por në lirikë përfaqësimi i "komplotit" nuk ka asnjë vlefshmëri, gjë që është thelbësore për rrëfimin dhe dramaturgjinë. Edhe në disa ese mund të zbatohet një zhvillim i caktuar i komplotit "narrativ" - në një mënyrë krejtësisht arbitrare, nga shkrimtarët dhe lexuesit.

Në këtë pikë, disa nga kontradiktat paraqiten kur analizohet poezia lirike veçmas nga këndimi lirik. Arsyeja? Epo, opera (nën-zhanri par excellence kur flitet për "lirikë muzikore") ka nevojë për një "konstruksion dramatik". Si pasojë, nuk mund të heqësh dorë nga një komplot "klasik".

Për poetët, pak kohë

Me përjashtim të përjashtimeve, poezia lirike është një letërsi e shkurtër, me pak rreshta. Kur është shumë i gjerë, kufizohet në disa gjethe. Kjo kushtëzim është pjesërisht për shkak të origjinës së saj, sepse ata që këndonin dhe recitonin duhej të mësonin poezitë përmendësh. Sidoqoftë, kjo nuk ndryshoi as me ardhjen e shtypshkronjës.

Përsosja gjuhësore

Bukuria ka qenë gjithmonë një vlerë shumë e rëndësishme për poetët. Prandaj, aizgjedhja e fjalëve nuk është ekskluzivisht për shkak të kërkimit të rimës. Ekziston gjithashtu një interes për të transmetuar ndjesi përmes imazheve, i cili arrihet kryesisht përmes përdorimit të figurave të tilla si metaforat.

Megjithatë, deri në Mesjetë kjo përsosje gjuhësore nuk mund të vihej mbi tingullin dhe melodinë. Ritmi, përveç rimës, ishin mjetet themelore për të arritur muzikalitetin shumë të dëshiruar. Kjo karakteristikë është përjetësuar deri në shumë prej kompozimeve të tanishme lirike.

Një deklaratë e vetvetes

Në lirikë, shprehja subjektive e dëshirave të autorit. Për këtë qëllim, lShumica e tyre janë shkruar në vetën e parë. Megjithëse disa autorë përdorin personin e tretë, ajo është vetëm si një mjet poetik. Prandaj, nuk nënkupton në asnjë moment heqje dorë nga mendimet personale.

Qëndrimi lirik

Qëndrimi lirik është një aspekt jetësor kur ndërtohen këto pjesë artistike. Pjesërisht, përmbledh gjendjen shpirtërore të autorit kur përballet me krijimin e tij dhe, kryesisht, me objektin lirik. Në thelb ju mund ta bëni në dy mënyra të kundërta dhe ekskluzive: me optimizëm ose pesimizëm. Për më tepër, qëndrimi lirik klasifikohet në tre variante:

Qëndrim ftesë

Folësi lirik (autori) paraqet një tregim kronologjik të ngjarjeve që ndodhin ose i ndodhën objektit lirik ose atij vetë. Në mënyrë të qartë ose ndërmjet rreshtave, narratori përpiqet t’i paraqesë ngjarjet në mënyrë objektive.

Qëndrimi i apelit

Njihet gjithashtu si qëndrim apostrofik. Në këtë rast, poeti vë në dyshim një person tjetër që mund të jetë një figurë e përfaqësuar nga objekti lirik ose nga lexuesi. Qëllimi është vendosja e një dialogu, pavarësisht nëse prodhohen ose jo përgjigje.

Qëndrim shprehës

Pa filtra, autori i hapet botës në një mënyrë të sinqertë; folësi reflekton dhe dialogon me veten e tij, duke ofruar mendime dhe konkluzione personale. Në disa raste nënkupton bashkësi totale midis folësit dhe objektit lirik.

Shembuj të lirikës

"Soneti XVII", Garcilaso de la Vega 

Duke menduar se rruga po shkonte drejt
Unë erdha të ndalem në një fatkeqësi të tillë,
Unë nuk mund ta imagjinoj, madje edhe me çmenduri,
diçka që është pak e kënaqur.

Fusha e gjerë më duket e ngushtë,
nata e kthjellët për mua është e errët;
shoqëria e ëmbël, e hidhur dhe e vështirë,
dhe një fushë e fortë beteje shtrati.

E ëndrrës, nëse ka ndonjë, ajo pjesë
vetëm, e cila është imazhi i vdekjes,
i përshtatet shpirtit të lodhur.

Gjithsesi, siç dua unë jam art,
se gjykoj me orë më pak të fortë,
edhe pse tek ajo pashë veten, atë që ka kaluar.

"Udhëtimi përfundimtar", Juan Ramón Jiménez

Juan Ramón Jiménez.

Juan Ramón Jiménez.

Dhe unë do të shkoj. Dhe zogjtë do të qëndrojnë, duke kënduar;
dhe kopshti im me pemën e tij të gjelbër do të mbetet,
dhe me pusin e bardhë.

Çdo pasdite qielli do të jetë blu dhe i qetë;
dhe ata do të luajnë, pasi këtë pasdite po luajnë,
këmbanat e kambanores.

Ata që më donin do të vdesin;
dhe qyteti do të bëhet i ri çdo vit;
dhe në cep të kopshtit tim të lulëzuar dhe të zbardhur,
shpirti im do të endet, nostalgjik.

Dhe unë do të shkoj; Dhe unë do të jem vetëm, i pastrehë, pa pemë
jeshile, pa pus te bardhe,
pa qiell blu dhe te qete ...
Dhe zogjtë do të qëndrojnë, duke kënduar.

"Oktava e vërtetë", José de Espronceda

Pankarta e sheh atë në Ceriñola
i madhi Gonzalo shfaqet triumfalisht,
mëson spanjishtja fisnike dhe e shquar
që mbizotëronte detin Indian dhe Atlantean;
banderolë mbretërore që përplaset në ajër,
dhuratë e CRISTINA, ajo mëson në mënyrë të shkëlqyer,
ne mund ta shohim atë në një luftë të ngushtë
shqyer po, por asnjëherë i mundur.

"Me të lënë burgun", Fray Luis de León

Këtu zilia dhe gënjeshtra
ata më kishin mbyllur.
Lum ai shtet i përulur
të njeriut të mençur që del në pension
të kësaj bote të ligë,
dhe me një tryezë të dobët dhe një shtëpi,
në fushën e lezetshme
vetëm me dhembshurinë e Zotit,
jeta e tij kalon vetëm,
as ziliqar e as ziliqar.

Fragment i "Gjakut të Derdhur", Federico García Lorca

Nuk dua ta shoh!

Thuaji hënës të vijë
Nuk dua ta shoh gjakun
të Ignacios në rërë.

Nuk dua ta shoh!

Hëna e gjerë.
Kali i reve akoma,
dhe sheshi gri i ëndrrës
me shelgje në barriera. (…)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.