Anne Rice: biografia dhe librat e saj më të mirë

Anne Rice

Burimi: La Razón

11 dhjetori ka gdhirë me një fjongo të zezë në botën e letërsisë. Dhe është një nga autorët më të njohur ndërkombëtarisht, Anne Rice ka ndërruar jetë për shkak të një goditjeje në tru. Vetë djali i tij ka qenë ai që ka dhënë lajmin e hidhur:

“Më thyhet zemra t’ju ​​informoj se Anne ndërroi jetë sonte herët për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga një goditje në tru”, shpjegoi djali i saj Christopher në rrjetet sociale. Ai ishte 80 vjeç. Autori do të varroset në mauzoleun e familjes në varrezat Metairie në New Orleans në një ceremoni private. Do të jetë Lestat, dhe Louis, dhe Pandora, dhe, si gjithmonë, Stan që shkroi: "Vëre gojën mbi timen. Lëreni veten në rrufe dhe djegie, nga frika janë skenat e ëndrrave të asaj që ndodh pas vdekjes.

Anne Rice, mbretëresha e vampirëve

Anne Rice, mbretëresha e vampirëve

Burimi i fotografisë së Anne Rice: elperiodico

A e dini se Anne Rice nuk ishte emri i saj i vërtetë? Ajo ka lindur në New Orleans në vitin 1941 dhe emri i tij ishte Howard Allen O'Brien. Megjithatë, që e vogël ajo donte të quhej Anne. Ai gjithashtu kishte një adhurim dhe pasion të vërtetë për vampirët dhe shtrigat.

Për jetën e tij personale nuk dihet shumë përtej kësaj Në vitin 1961, në moshën 20-vjeçare, ajo u martua me poetin dhe piktorin Stan Rice Me të cilin ishte 41 vjeç, derisa vdiq më 11 dhjetor 2002 (po, në të njëjtën ditë dhe muaj që ka vdekur Anne Rice).

Si rezultat i martesës lindën dy fëmijë, Michelle, e cila fatkeqësisht vdiq në moshën pesë vjeçare për shkak të leucemisë; dhe Christopher Rice, i cili ndoqi hapat e nënës së tij dhe ka qenë ai që ka komunikuar vdekjen e saj.

Aspekti i saj si shkrimtare

Në planin letrar, Anne Rice nuk i ka shkruar librat e saj vetëm me këtë "pseudonim", por shumë të tjera njihen si Anne Rampling ose AN Roquelaure (kjo posaçërisht për temat e të rriturve).

Libri i parë që e katapultoi autorin drejt suksesit ishte Intervistë me vampirin, shkruar në vitin 1973, ndonëse u botua tre vjet më vonë, në 1976. I tillë ishte suksesi që përfunduan me publikimin e një filmi të bazuar në librin që i bëri vampirët në modë. Ky ishte libri i parë në një sagë, The Vampire Chronicles, dhe tre të parët u përshtatën, megjithëse me një hendek më të madh kohor midis të parës dhe të fundit.

Ky libër i parë dhe ai i shumti që panë më vonë, pasi thuhet se ka shkruar më shumë se 30 novela dhe po kaq tregime e libra me pseudonime të tjera nuk kaluan pa u vënë re. Në fakt, thuhet se shumë fansa kanë kampuar jashtë shtëpisë së saj për ta parë dhe/ose për të folur me të kur ajo dilte, veçanërisht kur shkonte në meshë.

Është e vërtetë që vitet e fundit nuk ka shkruar shumë dhe as është folur shumë për të, përveç kësaj ka edhe atë pak takim që ka pasur në lidhje me kritikat negative në të cilat fjalët që përdorte dhe mënyra se si i drejtohej. lexuesit e tij nuk ishin më të suksesshëm.

Por e vërteta është se talenti që kishte është i padyshimtë, jo vetëm për të treguar histori ku vampirët ishin protagonistë të faqeve dhe komploteve, por të njëjtën gjë mund ta arrinte edhe me shumë personazhe të tjerë.

Librat më të mirë të Anne Rice

Pavarësisht nëse e njihnit Anne Rice më parë, apo e keni zbuluar së fundmi autorin, nuk ka dyshim se, Ndër librat e tij të shumtë, ka disa që duhet të veçojmë për suksesin që patën në kohën e tyre kur dolën sipas komenteve shumë pozitive nga lexuesit. Në fund të fundit, janë ata që e bënë Anne Rice shkrimtaren më të njohur për temën paranormale.

Dëshironi të dini se cilët janë ata libra?

Intervistë me vampirin

Fillojmë me Intervistën me vampirin, i pari i sagës Ditarët e vampirëve, sepse në kohën kur doli ishte një bum. Deri në pikën e bëji vampirët në modë në atë kohë, dhe përsëri kur doli filmi.

Në të gjejmë një vampir i cili vendos t'i japë një intervistë një gazetari në të cilën dëshiron të tregojë gjithë jetën e tij, që nga para se të bëhej vampir deri në atë moment kur tregonte historinë e tij.

Mumja apo Ramses i mallkuari

Ky është një libër në të cilin "vampirët" nuk shfaqen dhe kjo mund t'ju tronditë pak në krahasim me atë që Anne Rice përdor për ne. Por e vërteta është se ai është një nga më të mirët e autorit, aq sa, sapo të arrini në një pjesë të caktuar, nuk mund të ndaloni së lexuari librin derisa të mbaroni.

Në këtë rast, Edhe pse libri duket se ka të bëjë me Egjiptin e lashtë, e vërteta është se komploti nuk zhvillohet atje, por në Londër dhe në mesin e shekullit të XNUMX-të.. Një nga romanet romantike me një komplot kaq origjinal sa nuk duhet ta humbisni nga sytë.

Tetralogjia e Bukuroshes së Fjetur

Në këtë rast, këto libra nuk do të mund t'i gjeni me emrin e tyre, por me pseudonimin e tyre, AN Roquelaure. Ai përbëhet nga: Rrëmbimi i Bukuroshes së Fjetur; Ndëshkimi i Bukuroshes së Fjetur; Publikimi i Bukuroshja e Fjetur; dhe Mbretëria e Bukuroshes së Fjetur.

Kjo është një tetralogjia erotike, prandaj nuk e botoi me emrin e tij të zakonshëm. Por i rrëfyer dhe i thënë aq mirë sa të mban pezull dhe është një nga romanet më të mira që ka.

Duke u përballur me BDSM dhe seksin epshor, autori krijoi një vazhdimësi të një historie për fëmijë. Vetëm se në këtë rast nuk ka asnjë lidhje me të.

Belinda

Ky është një nga romanet e vetëpërmbyllur që, ashtu si ai i mëparshmi, ai e botoi me një pseudonim tjetër. Dhe në këtë mund të shihet një tjetër “aspekt” i autores, ku ajo tregon një histori ku seksi ishte tabu dhe personazhet janë shumë të varur.

Theshtë historia e një një ilustrues për fëmijë dhe një grua e re, mezi adoleshente, që përfundon duke zënë zemrën e të parit. Deri në atë pikë sa marrëdhënia që ata fillojnë të kenë është aq jonormale sa i kalon kufijtë.

Dhe ka shumë romane të tjera nga Anne Rice, por ky është nderimi ynë i vogël. Cilat do të rekomandonit? Cilat ju kanë shënuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.