Juan José Millás: libra

Juan Jose Millás

Juan Jose Millás

Me gati pesë dekada profesion, shkrimtari dhe gazetari spanjoll Juan José Millás është një shkrimtar i shenjtëruar. Aktualisht, ka më shumë se 35 botime, përfshirë romane, tregime, artikuj dhe raporte. Valenciani u dallua në fushën letrare në vitet 80 përmes librit të tij të katërt: Letër e lagur (1983). Ky rrëfim policor u shkrua me kërkesë të një botuesi të letërsisë për të mitur dhe që nga premiera e tij ai kishte një pranim të madh.

Ishte pas suksesit të këtij romani që Millás filloi të merrej me gazetari, një detyrë që ai e ushtron me stilin e tij origjinal. Ai është vlerësuar dhjetë herë me çmime të rëndësishme, letrare dhe gazetareske. E tyre dy doktoratura honoris causa, dhënë nga Universitetet e Torinos dhe Oviedo.

biografi

Juan José Millás García ka lindur në Valencia (Spanjë) më 31 janar, 1946. Ai rrjedh nga një familje e madhe, është i katërti nga nëntë vëllezërit e motrat. Prindërit e tij ishin Vicente Millás Mossi - shpikës dhe teknik industrial - dhe Cándida García. Vitet e para i kaloi në vendlindje, deri në në 1.952 u zhvendos me familjen e tij për të Prosperitet, një qytet i njohur i Madrid.

Studime dhe përvojë pune

Ai studioi natën, pasi ditën punoi si punëtor i përkohshëm në një bankë kursimesh. Për tre vjet studioi Filozofi dhe Letra - Në specialitetin e Filozofisë së Pastër - në Universitetin Complutense të Madridit, i cili la kohen me vone. Herët dekada e vitet '70 ai u bashkua me zyrën e shtypit të Iberisë.

Garë letrare

Në fillim ai flirtoi me poezinë, megjithëse më në fund përfundoi duke iu dorëzuar hijeshisë së rrëfimit. Në vitin 1975, ai botoi romanin: Cerberi janë hijet; me të cilin ai mori çmimin Sésamo po atë vit dhe arriti njohje të madhe nga kritika letrare. Në gjashtë vitet e ardhshme ai paraqiti dy punime: Vizioni i të mbyturit (1977) y Kopshti bosh (1981).

Në 1983, ai botoi librin e tij më të njohur: Letër e lagur, një roman që kapi mijëra lexues. Pas këtij suksesi, në 3 dekadat e fundit e ka forcuar karrierën e tij letrare me 16 rrëfime që e kanë bërë atë të denjë për çmime të rëndësishme. Midis teksteve, bien në sy: Dy gra në Pragë (2002), me të cilin fitoi çmimin Primavera; Y Ai mundo (2007), fitues i çmimeve Planeta (2007) dhe Narrative Kombëtare (2008).

Praktika gazetareske

Herët vitet '90, filloi punën e tij gazetareske në gazetë Vendi dhe media të tjera spanjolle. Beenshtë karakterizuar nga shkrimi kolonat e quajtura "artikuj", në të cilën ai shndërron një ngjarje të përbashkët në diçka fantastike. Në këtë fushë ai është nderuar në shumë raste, ndër çmimet e tij janë: Mariano de Cavia Gazetari (1999) dhe Don Kishoti i Gazetarisë (2009).

Romane nga Juan José Millás

 • Cerberus janë hijet (1975)
 • Vizioni i të mbyturit (1977)
 • Kopshti bosh (1981)
 • Letër e lagur (1983)
 • Letër e vdekur (1984)
 • Çrregullimi i emrit tuaj (1987)
 • Vetmia ishte kjo (1990)
 • Kthim ne shtepi (1990)
 • Budalla, i vdekur, bastard dhe i padukshëm (1995)
 • Sipas rendit alfabetik (1998)
 • Mos shiko nën shtrat (1999)
 • Dy gra në Pragë (2002)
 • Laura dhe Julio (2006)
 • Ai mundo (2007)
 • Çfarë di për burrat e vegjël (2010)
 • Gruaja e çmendur (2014)
 • Nga hijet (2016)
 • Historia ime e vërtetë (2017)
 • Askush të mos flejë (2018)
 • Jeta në kohë (2019)

Përmbledhje e disa librave nga Juan José Millás

Letër e lagur (1983)

Gazetar Manolo Urbina fillon një hetim për "vetëvrasjen" e shoku i tij i vjetër Louis mary, pasi që dyshojnë se ai u vra. Gjatë gjithë këtij udhëtimi, ai njëkohësisht dokumenton atë që ndodhi në një roman, si një kopje rezervë në rast se i ndodhte diçka. Dy gra të rëndësishme në jetën e të ndjerit - Tereza dhe Karolina - do të ndihmojnë Manolo gjatë hetimeve.

Në kërkim të të dhënave, Teresa gjen një çantë me para dhe dokumente kompromentuese, të cilat përfshijnë një farmacist. Gjithçka fillon të prishet kur Inspektori Cárdenas merr frenat e procesit. Ky oficer do të zbulojë një nga pjesët thelbësore për të zgjidhur çështjen sa hap e mbyll sytë, me një rezultat të habitshëm dhe të pabesueshëm.

Dy gra në Pragë (2002)

En la búsqueda i dikujt që shkruan biografinë e tij, Luz Acaso merrni një gazetë dhe vrapon në Emri i një shkrimtar i ri i famshëm. Tashmë e vendosur - plot enigma - ajo shkon në zyrën letrare të autorit për të bërë një kërkesë të tillë; ai e merr atë dhe e pranon atë. Varlvaro Abril (shkrimtari), nga ana e tij, e gjen veten në një luftë të brendshme: pavarësisht nga fakti se libri i tij i parë e katapultoi atë drejt suksesit, dyshimi i përhershëm për të qenë një bir i birësuar nuk e ka lënë atë të jetë i lumtur.

Në intervistë de Luz me varlvaro, ajo rrëfen fakte të jetës së saj që duken marre nga skena nga një film i trilluar. Ndërsa mbledhjet midis të dyve kalojnë, lidhja rritet për shkak të rastësive të vazhdueshme. Përveç kësaj, disa personazhe bashkohen me komplotin, mes tyre, María José, një mik i Luz që ka një propozim për varlvaro.

Me kthimin e faqeve fillojnë të shfaqen një mori misteresh, të vërtetash, mashtrimesh dhe shumë fantazi ... Këto elemente rrethojnë të gjithë gjatë komplotit, i cili zhvillohet në një zhvillim thithës derisa të lëshohet një fund që vështirë se dikush e pret.

Ai mundo (2007)

Një djalë - Juan José - tregon fëmijërinë e tij nga këndvështrimi i tij; lindja e tij, vitet e para në Valencia dhe transferimi nga qyteti i tij i lindjes në qytetin e Madridit. Përshkruan përvojat e tij në një mjedis të pasluftës, i mbushur me gëzime dhe hidhërime, në një klimë të ftohtë, me miqësi të reja dhe dashuri të papërgjigjura. Një realitet me të cilin ai duhej të mësohej, i mirë apo i keq.

Ndërsa rritet, ai tregon se si humbet njerëz të rëndësishëm Dhe të gjitha ato momente gri të vështira për t’u duruar Mungesa e të dashurve përcakton përshtatjen të adoleshentit tashmë, i cili përpiqet të jetojë në mënyrën më të mirë. Historia shënohet nga disa momente të ekzistencës së saj - se si një fëmijë gradualisht bëhet burrë - midis realitetit dhe imagjinatës.

Gruaja e çmendur (2014)

Julia është një shitëse peshku që vendos të mësojë më shumë rreth gjuhësisë, kjo sepseajo është e fiksuar me shefin e saj Roberto, i cili është një filolog. Ai është autodidakt dhe në këtë proces më vijnë ndërmend personazhe me të cilët dialogon në kërkim të zgjidhjeve. Përveç punës në shitësin e peshkut, Julia kujdeset për Emerita, e cila është e sëmurë përfundimisht e vendosur të vdesë.

Një ditë ndërsa gruaja e re po ndiqte Emerita, vizitohet nga Millás, një gazetar që dëshiron të raportojë për eutanazinë. Me të njohur Julia në më shumë detaje, ai menjëherë propozon të shkruajë historinë e tij. Shkak, burri po kalonte nëpër një bllok krijues. Në një mënyrë drastike, gjithçka ndryshon ...: Emerita zbulon një enigmë, dhe reporteri është i befasuar.

Jeta në kohë (2019)

Juanjo Millás është një shkrimtar i cili rrëfen 194 javë të jetës së tij, bazuar në shënimet e tij në ditar. Atje ai ekspozon personalitetin e tij, diçka të zgjuar, të gëzuar, sarkastik dhe të zymtë; në një zonë të kufizuar midis mendjes së shëndoshë dhe paranojës. Po kështu, ai përshkruan disa përvoja, të tilla si vizitat tek psikanalisti i tij, hobet, trajtimet dhe jeta e përditshme e vetmuar e një njeriu të vëmendshëm.

Çdo kapitull i vogël tregon momente të veçanta, me situata të çuditshme dhe interesante. Se ato paraqesin skenarë të thjeshtë: si bllokimet e trafikut tuaj letrar, problemet shtëpiake ose prishja e makinës suaj. Shtë një histori e trilluar që mund të ketë ose jo ndonjë realitet, për një person normal, por disi i fiksuar dhe me vizione ekstravagante.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.