Librat bashkëkohorë, mësuesit duhet të shtojnë në listat e tyre "Duhet lexuar"

fëmijët që lexojnë

Me kthimin në shkollë, leximet e detyrueshme për të rinjtë kthehen. Shumë nga listat që përgatisin mësuesit janë plot klasike si p.sh. Konti Lucanor, Mblesi, Kijoti dhe një larmi e madhe veprash që, ndonjëherë, nuk janë për shijen e lexuesit. Megjithëse nuk dua të nënvlerësoj klasikët nga kjo, thjesht një lexues i ri mund të mbingarkohet nga kjo lloj pune.

Për këtë arsye, sot doja të sillja një seri bashkëkohore librash që mendoj se do të ishte ideale për lexuesit e rinj, lexime që, po të isha mësues, do t'i shtoja në listën time të leximit për studentët. Këto janë libra bashkëkohorë që kanë marrë vlerësime shumë të mira në përgjithësi dhe që e bëjnë lexuesin të mendojë përveç mësimdhënies dhe supozoni disa lexime të këndshme, argëtuese dhe interesante për një të ri që është ende në shkollë.

"Unë jam Malala" nga Malala Yousafzai

Filloj me librin e vetëm në listë që nuk e kam lexuar. Megjithëse nuk e kam lexuar këtë libër të veçantë, megjithëse është ndër më të priturit, historia e Malala është e njohur në të gjithë botën dhe unë kam parë disa nga videot e saj ku flasin. Malala është një vajzë që ka bërë një ndikim të madh dhe me të drejtë, kështu që mendoj libri juaj duhet të jetë një ndryshim i vërtetë për mendjen e lexuesit.

Unë jam Malala tregon historinë e Malala, situatën e Talibanëve dhe se si ajo u ngrit për t'u bërë ikona që është sot.

"Aristoteli dhe Dante zbulojnë sekretet e universit" nga Benjamin Alire Sáenz

Ky libër është në spanjisht (Aristoteli dhe Dante zbulojnë sekretet e universit) por jo në një botim të Spanjës, por të Meksikës, megjithatë është lehtësisht i arritshëm për të përmes amazon Spain dhe dyqaneve të ndryshme që shesin libra në format epub.

Es një libër bashkëkohor për miqësinë, familjen dhe dashurinë. Shtë një libër i pafajshëm me një djalë të ndrojtur dhe introvert, i cili shoqërohet me një djalë transparent. Libri tregon miqësinë që ndërtohet si dhe mënyrën në të cilën protagonisti ndryshon mënyrën se si e sheh botën.

Nga ana tjetër mendoj mund të jetë një lexim i mirë në anglisht pasi e konsideroj librin më të mirë për të filluar me gjuhën. Nuk është një lexim i vlerësuar, por ka një nivel shumë të thjeshtë, i cili nuk i heq hijeshinë e librit.

"The Perks of Being a Outcast" nga Stephen Chbosky

Avantazhet e të qenit i dëbuar tregon historinë e Charlie, një djalë i pafajshëm dhe naiv, i cili pëlqen të lexojë dhe të reflektojë në jetë, por nuk ka miq. Jeta e tij fillon të ndryshojë kur takon dy djemtë më të njohur në shkollë dhe është plotësisht në adoleshencë.

Charlie është një karakter unik dhe, si i tillë, është shumë kurioz të shohësh mënyrën e tij të vëzhgimit të jetës pasi i shpëton mendimit të një adoleshenti konvencional. Isshtë një histori e thjeshtë por me hijeshinë e vizioni i një djali naiv që hyn në adoleshencë, i cili mëson të tregojë dhe të argëtohet, por pa humbur atë që e karakterizon atë.

"Një djalë" nga Alejandro Palomas

Duke marrë parasysh llojin e librave që po rekomandoj, nuk mund ta anashkaloja autorin spanjoll Alejandro Palomas, autor i disa librave që i paraqesin lexuesit një kuptim të ri të jetës.

Në "Një bir", Alejandro Palomas tregon vizionin e Guille, një djalë introvert me shumë imagjinatë dhe një mik të vetëm. Përveç që na tregon historinë nga këndvështrimi i Guille, ai gjithashtu na e tregon atë nga njerëzit që janë të lidhur me të, duke e çuar historinë te ajo që fshihet pas atij fëmije me një buzëqeshje të përhershme.

Një djalë es një libër që lëviz dhe befason në pjesë të barabarta për mënyrën shumë njerëzore të shfaqjes së problemeve, si dhe misterin të asaj që protagonisti po fsheh në sfond.

"Eleanor & Park" nga Rainbow Rowell

Eleanor & Park Jo vetëm që tregon historinë e ëmbël të dashurisë mes dy adoleshentëve, por gjithashtu tregon realitetin e secilit prej tyre: atë të një djali gjysmë aziatik dhe atë të një vajze që vishet çuditshëm. Dy personazhe shumë të ndryshëm që përfundojnë së bashku pavarësisht se duket se nuk kanë asgjë të përbashkët. Një histori romantike por edhe e papërpunuar dhe e vërtetë.

"Mësimi i gushtit" nga JR Palacio

Më në fund do të shtoja Mësimi i gushtit, një histori me një djalë i cili ka një fytyrë të deformuar dhe vendos që dëshiron të shkojë në shkollë në vend që të marrë mësime private. Më shumë sesa të jesh një libër përmirësimi, i cili mund të duket, Libri na tregon jo vetëm mizorinë që mund të kenë fëmijët e vegjël por gjithashtu na mëson se si të trajtojmë këto lloj situatash: pa shfaqur habi apo neveri.

 

Këto janë disa nga librat bashkëkohorë që, nëse do të isha mësues, do të vendosja në një listë që studentët të zgjidhnin lloje të tjera tregimesh, sepse klasikët janë shumë të mirë, por është e nevojshme të futet larmia dhe, mbi të gjitha, të jepet studenti mundësinë për të zgjedhur një histori që ju pëlqen vërtet.

Çfarë librash do të shtonit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.