Lajmet editoriale këtë javë (5 - 9 shtator)

rrugë-librari 7

Mirëmëngjesi për të gjithë! Nga Actualidad Literatura ne duam t'ju prezantojmë lajmet editoriale që do të mbërrijnë në libraritë në Spanjë këtë javë, nga e hëna, 5 shtator deri të premten, 9 shtator. Shpresoj që disa prej tyre të jenë në interesin tuaj.

"Róndola" nga Sofia Rhei

Redaktues Minotauro - 6 shtator - 512 faqe

Ne jemi të vendosur në Róndola, e cila është e ndarë në tre mbretëri, ku Hereva është princi trashëgimtar i njërës prej tyre. Hereva ka kaluar pesë vitet e fundit në Akademinë Superiore të Qepjes për Damsels Flawless. Sidoqoftë, gjatë diplomimit, dy paladina hyjnë për ta shpëtuar atë nga një dragua i supozuar që ka pre e saj. Nga ky moment, ai do të duhet të fillojë një udhëtim në mënyrë që të gjejë ilaçin që do t'i çlirojë prindërit e tij nga një magji e tmerrshme.

"Çdo ditë i përket hajdutit" nga Teju Cole

Redaktues Acantilado - 7 shtator - 144 faqe

Protagonisti është një mjek i ri që kthehet në vendlindjen e tij pas pesëmbëdhjetë vjetësh në Nju Jork, megjithatë, vendi i fëmijërisë së tij nuk ekziston më dhe ai e gjen veten në një qytet të shtyrë nga konsumizmi, përbuzja dhe globalizimi.

"Çdo ditë i përket hajdutit" është një përrallë për korrupsionin moral dhe politik, një përrallë prekëse për kuptimin e kthimit në shtëpi.

Perandoria-përfundimtare

Brandon Sanderson "Perandoria Finale" (ribotim)

Botimet B - 7 shtator - 688 faqe

Për një mijë vjet skaa është skllavëruar, Zoti Sundimtar mbretëron me fuqi absolute për shkak të terrorit, fuqive të tij dhe pavdekësisë së tij. Pavarësisht se ishin të ndaluar, disa bastardë midis skaa dhe fisnikëve kanë lindur dhe mbijetuan, duke trashëguar fuqitë Allomantic. Këta bastardë janë "të lindurit e mjegullës". Kelsier është i vetmi që ka arritur të ikë dhe, së bashku me Vin, një vajzë skaa, të dy bashkohen me rebelimin që skaa po përpiqet për një mijë vjet për të ndryshuar botën.

Perandoria Finale është vëllimi i parë i sagës "Lindur nga Mjegulla". Shtëpia botuese Nova ka vendosur të ribotojë këtë sagë, duke sjellë me vete numrin e parë më 7 shtator dhe i dyti, "Pusi i ngritjes", do të botohet më 21 shtator. Vazhdimet do të arrijnë në muajt e ardhshëm me këto ribotime të reja.

"Një vajzë e mirë" nga Mary Rubica

Redaktues HarperCollins - 7 shtator - Faqet

Mia është një vajzë njëzet e pesë vjeçare, një mësuese, i përket një familje të pasur dhe sapo është rrëmbyer nga një burrë që ajo takoi në një lokal, një burrë që e ka mbajtur atë të zënë rob në një kabinë në një shtet tjetër. Papritur, Mía është kthyer, por Mía e tanishme nuk është aspak si Mía që u rrëmbye. Tani ajo e quan veten Chloe dhe duket se nuk e kujton pjesën më të madhe të përvojës së saj ose jetës para rrëmbimit.

Romani i parë i Mary Kubica ka një strukturë të pazakontë: flasin disa zëra, të gjithë në kohën e tanishme, duke kërcyer nga më përpara. Kjo mund të tingëllojë e komplikuar, por nuk është kështu. Për një roman të parë, ai është jashtëzakonisht i lëmuar dhe profesional.

 "Në dhomën time" nga Guillaume Dustan (ribotim)

Librat e Rezervuarëve Redaktues - 8 Shtator - 128 faqe

Këtë javë del në shitje një ribotim i romanit "Në dhomën time", një autobiografi e autorit, Guillaume Dustan. Duke përdorur këtë pseudonim tregon një anëtar të gjyqësorit francez si dhe një person homoseksual. Ai tregon për kohën e tij përmes drogës, seksit të shfrenuar dhe marrëdhënieve të rrëmujshme romantike që ai kishte në jetën e tij.

Në kohën e botimit në Francë, Në dhomën time u bë menjëherë një libër kulti dhe e drejtoi autorin e tij të ishte një figurë kryesore në sferën homoseksuale.

"E vërteta e thjeshtë" nga Dan Gemeinhardt

Redaktues Destino - 8 Shtator - 288 faqe

Mark është një djalë mjaft normal, një djalë që ka një qen, i pëlqen të bëjë fotografi dhe të shkruajë haikus dhe ëndërron të jetë në gjendje të ngjitet në një mal një ditë. Sidoqoftë, ka diçka që e dallon Markun nga djemtë e tjerë të moshës së tij, dhe kjo është se ai është i sëmurë. Ai ka një sëmundje që e bën atë të jetë në spitale dhe nën trajtim të vazhdueshëm, sëmundje nga e cila nuk mund të shërohet, për këtë arsye ai vendos të shpëtojë për të arritur në majën e malit Rainer.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.