Lajmet editoriale këtë javë (29 gusht - 2 shtator)

libra bibliotekare

Mirëmëngjesi për të gjithë! Gushti solli shumë pak lajme letrare në Spanjë, megjithatë ka disa që kanë mbetur në fund të muajit të cilat janë ato që unë do t'ju tregoj më poshtë, megjithëse disa nga fillimi i shtatorit gjithashtu kanë depërtuar.

"Emri im është Lucy Barton" nga Elizabeth Strout

Redaktues Duomu - 29 gusht - 224 faqe

Dy gra janë në një dhomë spitali duke biseduar për pesë ditë dhe pesë net. Dy gra që nuk e kanë parë njëra-tjetrën për shumë vite por biseda e të cilave duket e aftë të ndalojë kohën. Në këtë dhomë dhe në këtë kohë, të dy gratë janë diçka e vjetër, e rrezikshme dhe intensive: një nënë dhe një vajzë që kujtojnë se sa e duan njëra-tjetrën.

"Gjashtë korba" nga Leigh Bardugo

Redaktues Hidra - 29 gusht - 544 faqe

Leigh Bardugo kthehet me një roman të Rriturit e Rinj të vendosur në botën e Grisha. Në këtë rast një seri personazhesh vijnë së bashku duke qenë Kaz Brekker kryesor, një gjeni krimi i cili duhet të mbledhë një grup prej gjashtë personash që kanë aftësitë e nevojshme për të qenë në gjendje të hyjnë dhe dalin nga Oborri i Akullit, një fortesë që ka një sekret që mund të hidhni në erë ekuilibrin e fuqisë në botë.

Leximet e pengjeve të Yoko Ogawa

"Leximet e pengjeve" nga Yoko Ogawa

Funambulista editoriale - 30 gusht - 256 faqe

Në këtë histori, një grup terrorist merr peng një grup turistësh japonezë që ndodhen në një vend të huaj. Ndërsa koha kalon, negociatat fillojnë të bëhen më të komplikuara dhe vëmendja e shtypit dhe opinionit publik është në rënie, duke lejuar të gjithë të harrojnë turistët e rrëmbyer. Me kalimin e viteve, disa regjistrime janë zbuluar që tregojnë histori që secili peng ka shkruar dhe më pas u lexon me zë të lartë të tjerëve.

"Brenda kornizës së kësaj historie prekëse, ai sjell në jetë përmes zërave të qenieve mbi të cilat varet hija e vdekjes, një seri historish, disa kujtime, që përfaqësojnë një trashëgimi të jetës dhe shpresës."

"Busulla" nga Mathias Enard

Literatura e Rastit Shtëpi - 31 Gusht - 480 Faqe

Në apartamentin e tij në Vjenë, muzikologu Franz Ritter fillon të evokojë atë që jetoi dhe mësoi ndërsa të gjitha mendimet e tij kalonin nëpër Stamboll, Alepo, Palmira, Damask dhe Teheran, vende që shënuan një para dhe pas në jetën e tij. Midis të gjitha kujtimeve të tij, bie në sy Sarah, një grua me të cilën ai u dashurua 20 vjet më parë dhe me të cilën ndau shumë nga momentet e tij të shkëlqyera.

«Enard paguan haraç për të gjithë ata që, duke u larguar për në Levant ose në Perëndim, ranë në rrjetet e ndryshimit deri në zhytjen e tyre në gjuhët, kulturat ose muzikën që po zbulonin, madje ndonjëherë duke humbur veten në trup dhe shpirt"

"Vajzat" nga Emma Cline

Anagrama editoriale - 31 gusht - 344 faqe

I vendosur në verën e vitit 1969 në Kaliforni, shfaqet Evie, një adoleshente e pasigurt dhe e vetmuar që është gati të hyjë në botën e të rriturve. Evie vrapon drejt një grupi vajzash në një park, vajza që vishen me ngathët, zbathur dhe duken të lumtura dhe të shkujdesura. Disa ditë më vonë ka një takim ku njëra nga vajzat e fton të shoqërojë ato. Kjo është mënyra në të cilën Evie hyn në botën e ilaçeve psikedelike dhe dashurisë së lirë, manipulimit mendor dhe seksual që do të shkaktojë humbjen e kontaktit me familjen e saj dhe botën e jashtme.

Tri ditë dhe një jetë nga Pierre Lamaitre

"Tri ditë dhe një jetë" nga Pierre Lamaitre

Salamandra editoriale - 1 shtator - 224 faqe

Tri ditë dhe një jetë është një histori e ndarë në tre momente të ndara në kohë: 1999, 2011 dhe 2015. Në këto kohë lexuesi ftohet të shoqërojë Antonie Courtin, një burrë që ka qenë viktimë e fajit të tij.

Kjo histori fillon në një qytet të vogël dhe të qetë, ku komentet dashakeqe, ligësia dhe tinëzia janë mbledhur pas qëllimeve të mira, elementë që do të jenë vendimtar për shtatzëninë dhe rezultatin e historisë së Antonie.

«Bashkimi i përsosur midis Lemaitre letrare dhe Lemaitre policisë, Tri ditë dhe një jetë ndërthur një histori të paqartë, ku tensioni nuk ulet në asnjë kohë, me pasurinë e një proze që na zhyt në një botë emocionesh të fshehura dhe na fton për të reflektuar në fytyrën më të errët të gjendjes njerëzore ".

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.