Lajmet editoriale këtë javë (26 - 30 shtator)

Spina e librave

Mirëmëngjesi për të gjithë! Që kur Literatura aktuale Ne duam t'ju prezantojmë disa nga lajmet editoriale që do të mbërrijnë në libraritë në Spanjë këtë javë, nga e hëna, 26 shtator deri të premten, 30 shtator. Shpresoj që disa prej tyre të marrin vëmendjen tuaj.

"Një Contraluz" nga Rachel Cusk

Librat Asteroid - 26 shtator - 224 faqe

Një shkrimtar anglez vjen në Athinë në verë për të dhënë kurse shkrimi. Gjatë kësaj periudhe, njerëzit që takon vendosin t'i hapen asaj dhe t'i tregojnë asaj për aspektet më të rëndësishme të jetës së tyre. Midis tyre janë dashuritë, ambiciet dhe frika që i tregohen një narratori për të cilin dihet pak, një tregimtare që lexuesi gradualisht njihet përmes ndjenjave dhe mendimeve të saj.

"Kundër dritës ai na flet për mënyrën se si e ndërtojmë identitetin tonë nga jeta jonë nga ajo e të tjerëve"

i lindur për të vrapuar

"Born to Run" i Bruce Springsteen

Letërsi e Random House - 27 Shtator - 576 faqe

Në vitin 2009, Bruce Springsteen dhe E. Street Band performuan gjatë ndërprerjes së Super Bowl. Përvoja ishte aq e mrekullueshme sa që Bruce vendosi të shkruajë për të, dhe kështu filloi këtë autobiografi.

Në 7 vitet e fundit, Bruce Springsteen i është përkushtuar vetes për të shkruar historinë e jetës së tij, duke përfshirë në këto faqe ndershmërinë, humorin dhe origjinalitetin e këngëve të tij. Në këtë biografi mund të gjeni shumë informacione rreth autorit dhe vizionit të tij për momentet kyçe në jetën e tij, si dhe shpjegon pse kënga "Born to run" zbulon shumë më tepër nga sa mendojmë.

“Të shkruash për veten është diçka shumë kurioze. […] Por në një projekt si ky shkrimtari bën një premtim: t'i tregojë mendjen lexuesit. Dhe kjo është ajo që jam përpjekur të bëj në këto faqe "

"Person normal" nga Benito Taibo

Destinacioni editorial - 27 shtator - 216 faqe

Sebastián jetoi një jetë normale dhe të lumtur, plot ëndrra dhe plane derisa prindërit e tij vdiqën. Që atëherë ai ka jetuar me xhaxhain e tij Paco dhe ka jetuar aventura të pabesueshme të tilla si takimi me një nga vampirët që jetojnë në Mexico City ose mbijetimi i sulmit të një përbindëshi të madh të detit. Sidoqoftë, po me Sebastian? Këto ngjarje nuk janë ato që u ndodhin njerëzve normalë. A nuk është ai një “person normal”?

"Lotët në det" nga Ruta Sepetys

Maeva editoriale - 28 shtator - 336 faqe

Autori i "Midis nuancave të gri", Ruta Sepetys, është rikthyer me një roman të ri që duket se ka marrë të njëjtat vlerësime të mira si ai i përmendur më lart.

Përmbledhja e historisë mund të jetë e thjeshtë pasi, sipas fjalëve të autores, kjo ishte origjina e romanit të saj të fundit:

"Një kushëri i babait tim ishte gati të hipte në Wilhelm Gustloff dhe më kërkoi t'u jepja një zë atyre që vdiqën duke besuar se historitë e tyre ishin fundosur me ta"

Wilhelm Gustloff shoqërohet me tragjedinë më të madhe detare në histori. Në të udhëtuan më shumë se 9.000 njerëz të cilët përfunduan në mes të rrethimit të cilit Evropa Lindore iu nënshtrua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në këtë histori, autori u jep zë katër të rinjve, shtigjet e të cilëve kalojnë në këtë anije.

HarryPotter dhe The Mallkuar Legacy_135X220_OverCover

"Harry Potter dhe fëmija i mallkuar" nga JK Rowling

Salamandra editoriale - 28 shtator - 320 faqe

Shumë prej jush do të numërojnë ditët për botimin e asaj që do të jetë historia e fundit e Harry Potter dhe nuk dyshoj se këtë të Mërkurë miliona njerëz nga e gjithë Spanja do të kërkojnë këtë libër në libraritë e qytetit të tyre.

Ky libër është skenari i shfaqjes me të njëjtin emër dhe tregon një histori kur Harry Potter është një i rritur, një punonjës i Ministrisë së Magjisë, është i martuar dhe ka tre fëmijë. Sidoqoftë, jeta e tij nuk do të jetë kurrë e qetë dhe është se e tashmja dhe e kaluara kanë vendosur të bashkohen dhe Harry Potter do të duhet të përballet me djalin e tij më të vogël një të vërtetë të pakëndshme: ndonjëherë, errësira lind nga vendet më të papritura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Berti dijo

  Mirëmëngjesi,

  Novela fituese e Konkursit Ndërkombëtar të Narrativës "Novela Shembull" tashmë ka qenë në shitje. Libri quhet "Anatomia e një Njeriu të Peshkut" dhe është botuar nga shtëpia botuese Verbum. Unë këshilloj leximin tuaj.