Lajmet editoriale këtë javë (12 - 16 shtator)

libra

Mirëmëngjesi për të gjithë! Nga Actualidad Literatura ne duam t'ju prezantojmë disa nga lajmet editoriale që do të mbërrijnë në libraritë në Spanjë këtë javë, nga e hëna, 12 shtator deri të premten, 16 shtator. Shpresoj që disa prej tyre të marrin vëmendjen tuaj.

"Kukulla magjike" nga Iria G.Parente dhe Selene M.Pascual

Nocturna editoriale - 12 shtator - faqe

I vendosur në Marabillia, e njëjta botë si rendrrat e Gurit, "Puppets of Magic" ka një protagonist i cili tashmë është shfaqur në librin e mëparshëm, Hazan, megjithatë këtu ai është rritur dhe studion për moskokëçarje në kullën e Idil. Hazan takoi botën e jashtme dhe po fillon të lodhet nga jeta që ai ka. Nga ana tjetër, Clarence ka jetuar gjithmonë atje dhe i pëlqen qetësia e saj. Sidoqoftë, kur helmet vdekjeprurëse fillojnë të tregtohen, të dy duhet të lënë paqen për të gjetur një antidot, megjithëse çmimi për të paguar është ai vetë.

Kukulla magjike është pjesa e dytë e Sueños de piedra edhe pse, pasi ka protagonistë të ndryshëm dhe një histori tjetër, mund të lexohet krejtësisht e pavarur.

"Asambleja e zakonshme" e Julio Fajardo Herrero

Librat Asteroid - 12 shtator - 220 faqe

Asambleja e Zakonshme tregon rrethanën në të cilën gjenden disa karaktere për shkak të papunësisë, efektet e papunësisë dhe përkeqësimi i kushteve të punës, mënyra e jetës së njerëzve që janë goditur ashpër nga kriza.

Këto ndryshime ndikojnë më thellë sesa shumë mund të mendojnë, ndryshon mënyrën se si kemi të bëjmë me to dhe perceptimin që kemi për veten tonë, duke shkaktuar reagime që në rrethana të tjera nuk do të kishin ndodhur.

"Asambleja e zakonshme është një roman në lidhje me ndikimin e krizës ekonomike në shoqërinë aktuale spanjolle, por, si të gjitha veprat autentike letrare, është gjithashtu një histori rreth jetës dhe mënyrës se si ne vendosim ta jetojmë atë."

"2666" nga Roberto Bolaño (ribotim)

Alfaguara - 15 shtator - 1240 faqe

Në 2666 Roberto Bolaño rrëfen histori që vërtiten rreth Benno Archimboldi, personazhi i kësaj historie, një shkrimtar i cili, megjithëse ishte kandidat për çmimin Nobel, askush nuk e di dhe, nga ana tjetër, historia përqendrohet gjithashtu në një seri vrasjesh të grave në qytetin meksikan të Santa Terezës.

Pesë pjesë gjenden në këtë libër, ajo e kritikëve, ajo e Amalfitanos, ajo e Fatit ajo e krimeve dhe ajo e Archimboldos dhe secila prej tyre tregon një pjesë të historisë që ndërthuren dhe të gjitha ato interpretojnë nga personazhe që duket se gjithnjë të jesh buzë një humnere ekzistenciale.

"Fytyrat e qenies. Udhëtimi juaj shpirtëror në kapërcim ”nga Avi Hay

Botimet B - 14 shtator - 268 faqe

Avi Hay është e njohur për udhëzimet e saj të meditimit dhe terapisë. Në këtë libër ai u komunikon lexuesve nevojën për të eksperimentuar për të qenë të vetëdijshëm si specie, me përgjegjësi, paqe, bollëk dhe mirëqenie. Një libër me objektivin e "shërimit të plagëve të shpirtit, përmbushjen e programit tonë të ekzistencës dhe kapërcimin e Qenies që është njerëzore".

"Fytyrat e Qenies është një libër i jashtëzakonshëm, i konceptuar posaçërisht për" shpirtrat e vjetër "që dëshirojnë ta kuptojnë jetën si një udhëtim drejt çlirimit. Por është gjithashtu një derë e shkëlqyeshme për lexuesit fillestarë në shkencë dhe shpirtëror, sepse lidh litarët e NoDuality me shkencën dhe shkencën kompjuterike, të traditave shpirtërore me vetë-vetëdijen dhe pastron, në terma të thjeshtë dhe të arritshëm, misterin e perdes midis jetës në këtë botë dhe në "Anën Tjetër". "

"Gjaku i Akullit" nga Ian McGuire

Redaktuesi i Roca - 15 shtator - 320 faqe

Henry Drax është harpooner kryesor i një anije që shkon nga Yorkshire në ujërat e Rrethit Arktik. Në anije është Patrick Summer, një qytetar dhe ish-anëtar i ushtrisë që në mënyrë të pashmangshme fillon një udhëtim të dhunshëm. Summer besoi se ajo kishte përjetuar më të keqen gjatë kohës së saj si ushtar, por ajo që ajo nuk e di është se një vrasës me gjak fshihet në anijen me të cilën ata po përgatiten të kalojnë Arktikun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.