Lajmet editoriale për muajin prill. Zgjedhja e titullit

Lajmet e prillit

Këto i ri të nisjeve editoriale në Prill ata janë vetëm një përzgjedhje të titujve mes gjithë atyre që ka. Me emra kombëtarë dhe ndërkombëtarë janë nga zhanre të ndryshme që me siguri do të interesojë lexuesit e të gjitha llojeve. Ne i hedhim një sy.

Lajmet e prillit - Përzgjedhja

Luftërat e Lukës — Laurent Hopman dhe Renaud Roche

Ky komik tregon historinë e George Lucas, një fëmijë rebel, një mrekulli bashkëkohore e Hollivudit dhe një vizionar. Ky është një diseksion i si u krijua Star Wars, nga ferri që po e gjente shpërndarja te xhirimet e makthit që sillte, me zënka mes aktorëve, romanca të fshehta dhe fatkeqësitë konstante. Megjithatë, e gjithë kjo nuk e pengoi shfaqjen e një filmi që ndryshoi përgjithmonë historinë e kinemasë.

Un titull thelbësor për fansat e sagës më të rëndësishme të fantashkencës në ekranin e madh.

Hyjnë tekstet humoristike — Profesor Don Pardino

Me nëntitullin e Manuali i drejtshkrimit dhe gramatikës Pardinas, ky komik përfaqëson pjesa e dytë e një prej personazheve më të famshëm, argëtues dhe edukues të kohëve të fundit. Një titull për të zgjidhur, mësuar ose përsosur çështjet gramatikore, gjuhësore, drejtshkrimore dhe të krijimit të tekstit në mënyrën më argëtuese.

Don Pardino Ajo vazhdon të na ndriçojë për aspektet e ndryshme të gjuhës, nga mënyra se si shqiptohen dhe shkruhen fjalët deri te kuptimet më të ndërlikuara, duke përfshirë rregullat themelore gramatikore ose si të shmangim tepricat dhe mbushësit.

Minstrelja - Antonio Pérez Henares

Një tjetër risi është titulli i ri nga Pérez Henares, i cili luan tre breza minstrelash, në gjysmë të rrugës midis shekujve 11 dhe 12. Tre artistë që kompozuan dhe i dhanë zë eposit më transcendental të kohës: el Këndo Cid tim, momenti më i rëndësishëm në historinë e kulturës sonë. Por edhe ata kishin jeton plot aventura, dashuri dhe tradhti, dhe ata vizituan të gjithë gadishullin, nga Santiago de Compostela në mbretërinë maure të Murcias, madje edhe Occitania Franceze.

Një ndikues vdiq në Paris - Xhinse blu

Blue Jeans na sjell një histori të vendosur në bota e influencers.

Ne jemi në Paris në 2023, ku një markë e famshme franceze e parfumeve dhe kozmetikës shpall çmimin "Ndikuesi më i mirë spanjoll i momentit" në mënyrë që të fitojë një terren në tregun spanjoll. Çmimi do të jepet në një festë luksoze që do të përfundojë tragjikisht sepse një nga kandidatët dhe instagrammer më popullor në kohët e fundit, Henar Berasategui, shfaqet i vdekur në një nga banjat e teatrit ku po mbahet gala. Pranë trupit që gjejnë, me duar të përgjakur, Ana Leyton, Një Joven tiktokers që është rivali më i madh i Henarit.

Toka nën këmbët tuaja – Cristina López-Barrio

Një tjetër risi është fituesi i së fundmi Çmimi Azorín 2024, ky roman na çon në Madrid i vitit 1935. Aty takohemi macet, një e re, jeta e së cilës kalon mes ndejave dhe tubimeve derisa goditet nga një tragjedi. Takimi me një shok fëmijërie dhe me Manuel Bartolomé Cossío do të shënojë fatin e tij.

Me Misionet Pedagogjike do të udhëtoni në a qytet i humbur dhe do të qëndrojë në shtëpinë e përulur të Salazar, një familje e përbërë nga Paciana, një e ve e kalitur në hakmarrje; djali juaj Fabian, me nofkën Lakuriqin e natës dhe vëllai i tij, Jeremia, një burrë i mallkuar, me të cilin do të bjerë në dashuri. Qëndrimi i saj atje do ta çojë atë të shohë një mënyrë tjetër jetese, por gjithashtu do ta gjejë veten të përfshirë në një borxhi i vjetër e gjakut dhe urrejtjes.

qytet në gërmadha - Don Winslow

I prituri arrin pjesa e tretë të kësaj trilogjie që përbën Qyteti që digjet y Qyteti i ëndrrave. Ai vazhdon të jetë yll Danny Ryan, të cilin e gjejmë tani Las Vegas. Ai është një njeri i respektuar dhe biznesmen miliarder, një manjat i lojërave të fatit dhe partner në hije në një kompani tregtare që zotëron dy hotele luksoze.

Gjithçka duket se po shkon më mirë se mirë deri sa dëshiron të blejë një hotel të vjetër në një zonë të privilegjuar për të ndërtuar shtëpinë e ëndrrave tuaja. Kjo do të fillojë një luftë që do të përfshijë autoritetet e qytetit, një agjent të fuqishëm të FBI-së të fiksuar pas hakmarrjes dhe pronarin e një kazinoje rivale të lidhur me mafian. Dhe, për të përfunduar atë, i fundit Deni do të kthehet për ta ndjekur atë me rishfaqjen e armiqtë e vjetër Ata duan të heqin gjithçka.

Një kafshë e egër - Joel Dicker

Këtë rishikim të lajmit e përfundojmë me këtë titull shtesë me të cilin rikthehet shkrimtari i suksesshëm zviceran. Ai e bën atë me një histori e re e vendosur në verën e 2022. Dy kriminelë po përgatiten të grabisin një argjendari të rëndësishme në Gjenevë, diçka që është larg nga një grabitje e zakonshme.

Njëzet ditë më parë, në një zhvillim luksoz, Sophie Braun do të festojë ditëlindjen e saj të dyzetë. Ai bën një jetë të mrekullueshme me familjen e tij në një rezidencë të rrethuar nga pyje, por ajo botë idilike do të shembet. E tij burri ruan disa sekrete dhe fqinji i tij, a polici me një reputacion shumë të mirë është bërë i fiksuar pas saj dhe një misterioz prowler Ai i bën një dhuratë që e vë në rrezik jetën e saj. Sophie do të duhet të gjejë origjinën e kësaj intrige rreth saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.