Inkurajoni një pasion për të lexuar me këtë film të shkurtër

inkurajoni-një-pasion-për-leximin-me-këtë-film të shkurtër

Prindërit dhe mësuesit kanë të sigurta përgjegjësitë për të përmbushur me fëmijët dhe studentët tanë. Njëri prej tyre, nëse duam që fëmijët tanë të jenë kuriozë, të kenë vlera, preferojnë ta kalojnë kohën e tyre të lirë me një libër të mirë sesa me një tastierë të lojërave video (unë jam një nga ata që mendoj se gjithçka mund të kombinohen) dhe të fitojë më shumë vitet a fjalor i pasur dhe i gjerë, është t'i mësosh ata të lexojnë, ose më saktë: rrënjosim në ta pasionin tonë për të lexuar.

Gjithmonë më pëlqente të lexoja, që në moshë shumë të re. Mbaj mend që nga të gjitha tekstet shkollore vetëm dy i mbaja mirë në universitet (ndryshimet, fatkeqësisht, i bënë ato të zhduken): njëra ishte gjuha (mendoj se klasa e gjashtë e Fillores) dhe tjetra ishte përralla dhe tregime, e pastës së fortë, që shoqëronte të mëparshmen. Në rastin tim, shija për letërsinë dhe librat në përgjithësi mund të thuhet se ishte e lindur, se kurrë nuk kam pasur nevojë për askënd që të "shtynte" në të. Sidoqoftë, mbase sepse sot femijet ata rriten me shumë më tepër alternativa ose për shkak të mungesës së kohës së prindërve, ata nuk lexojnë aq sa duhet. Çfarë mund të bëjmë atëherë? Lexoni para tyreThjesht merrni një libër, uleni pranë tij dhe jepni një shembull. Nuk ka të bëjë me detyrimin e tyre për të lexuar, në këtë mënyrë ne vetëm do t'i bëjmë fëmijët tanë, nipërit, nipërit dhe mbesat të urrejnë librat dhe të ikin prej tyre.

Dje pashë një Film i shkurter të cilën unë e doja. Shtë në Youtube dhe titullohet "Shkurtërimi më i mirë në botë për të promovuar leximin". Bëhet fjalë për rreth 15 minuta video ku përmes një historie transmetohet pasioni i leximit, asaj dashurie për librat. Të gjithë e dimë se çfarë pëlqejnë fëmijët (dhe jo aq fëmijët) në fotografi, kështu që kjo video mund të jetë gjithashtu një mënyrë e mirë për t'i motivuar ata të lexojnë.

Unë ju inkurajoj që të uleni fëmijët tuaj, studentët, kushërinjtë, nipërit apo mbesat para kompjuterit dhe t'i lini ata të shohin videon ... A do të funksionojë? Do me thuash ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   joaquin dijo

    shume emocionuese