Krishtlindjet në libra. 6 histori të ndryshme për të gjithë audiencat

Krishtlindje. Tashmë Përsëri, dhe se ka shumë më tepër, natyrisht. Dhe asgjë më e mirë për këtë prag sesa disa histori me Krishtlindjen si protagonist në këto libra. Pak nga gjithçka, por më shumë për të vegjlit në shtëpi, protagonistët gjithashtu në këto data. Përralla, histori dhe mister për disa ditë pushimi që duket të jetë më e këndshme. Dhe me emra si ata të Astrid Lindgren, Enid Blyton ose Agatha Christie.

Krishtlindja e gjithëdijshme është gati - Alfred Lopez

Ilustruar nga Marta Contreras, Alfred López propozon në këtë libër një seri të pyetjet dhe përgjigjet e tyre përkatëse për shumë nga temat e Krishtlindjeve dhe kuriozitetet. Pse njihet si Ardhja në javët para Krishtlindjeve? A e dini se në të kaluarën ishte 6 dhjetor dita e dorëzimit të dhuratave? Nga vjen tradita e vendosjes së skenës së lindjes së Krishtit? Pse duhet të puthësh nën veshtull? Cila është origjina e Santa Claus? Pse quhet Mesha e mesnatës? Pse luajmë të gjithë "mik i padukshëm"? Dhe shumë më tepër.

Histori Krishtlindjesh - Astrid Lindgren

Kjo është një përpilimi i disa tregimeve nga shumë që ka punën e Autor suedez Astrid Lindgren, krijuesi i famshëm i Bëj çorape të gjata, ikona infantile e fëmijëve të viteve 70. Por Lindgren gjithashtu shkroi shumë histori ku protagonistët ishin fëmijë, kështu që Krishtlindjet nuk mund të liheshin. Këtu takohemi 10 histori për fëmijë nga 6 deri në 10 vjeç, edhe pse ata gjithashtu mund t'i shijojnë ato deri në 99.

Naten e mire - Nikolai Gogol

Nikolai Gogol ishte një Shkrimtari, romancieri dhe dramaturgu ukrainas i tregimeve të shkurtra të shekullit të XNUMX-të dhe një nga emrat e mëdhenj në letërsinë ruse. Kjo histori është përfshirë në një vepër tjetër madhore, Mbrëmjet në Dikankaqë mbledh 8 histori botuar në dy vëllime për dy vjet. Naten e mire Isshtë pjesë e së dytës dhe na tregon se si në fshatin idilik ukrainas Dikanka gjithçka është gati për atë natë. Por pastaj djalli vendos të vjedhë hënën dhe i lë të gjithë në errësirë. Por yjet do të ndriçojnë një histori dashurie që fillon.

Gogol e përdori këtë histori të bukur popullore për të treguar një Radiografia e klasave shoqërore në Rusinë Cariste të kohës së tij, ndërsa kritikonte bestytninë.

Historia e Krishtlindjes - Robert Sabuda

Për të nxjerrë në pah aspekti më fetar dhe thelbësor i Krishtlindjes është kjo histori e mjeshtër i librave pop-up, ose ilustrime pop-up në tre dimensione. Robert Sabuda, në 6 skenaAi na tregon se sa kohë më parë, në një stallë në Betlehem, lindi një djalë në një natë me yje dhe atje ai u vizitua nga disa çobanë dhe tre burra të mençur nga Lindja.

Përralla për Krishtlindje - Enid Blyton

Si mund të mos ishte në këtë listë një emër klasik nga letërsia për fëmijë dhe të rinj si ai i autorit anglez? Enid Blyton. Ky është një botim i rinovuar i një përmbledhje që përfshin 6 histori të Krishtlindjeve. Bëni yjet e tyre fëmijë, zana, lodra dhe kukudhët në histori plot fantazi. Për fëmijë nga 5 deri në 8 vjeç. Por nga Enid Blyton ju me siguri mund të lexoni të gjithë librat e saj, qoftë Krishtlindje apo jo.

Krishtlindje tragjike - Christie Agatha

Për të përfunduar, po ka edhe krime në Krishtlindje. Pra dorë për dore mbretëresha e misterit, ne kemi këto Krishtlindje tragjike që ndodhin në prag të Krishtlindjes.

Dhe kjo bashkimi i familjes Lee ajo ndërpritet nga një ulërimë dhe një britmë nga lart në pallatin e saj. Kur ngjiten për të parë se çfarë ndodh, ata janë në një nga dhomat trupi i patriarkut despotik, Simeon Lee, e cila është mbi një pellg gjaku me një prerje në qafë. Herkuli Poirot do të takoheni kur të arrini me një ambient plot mosbesim dhe dyshim reciproke Me sa duket të gjithë kishin arsye ta urrenin plakun e vrarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.