Krishtlindje. 3 klasike: Grinch, vajza e shkrepëses dhe z. Scrooge

Krishtlindje. Përsëri ose, më mirë, çdo vit vjen përpara, të cilën me këtë ritëm do ta fillojmë në fund të tetorit. Sidoqoftë, çfarë rrëfimet e tyre, historitë e tyre, shpirtrat e tyre kthehen pak a shumë i dashur, nostalgjia e tij, qëllimet e tij të mira dhe dëshirat e tij gjithmonë. Kështu që, pse të shmangni temat nëse nuk del kurrë nga moda. Këta janë 3 personazhet e mi letrarë klasikë Krishtlindje: nga më të krijuara së fundmi, Grinch del Doktor seuss, duke kaluar Vajza e Ndeshjes së Vogël të Hans Christian Andersen dhe duke përfunduar me më të famshmet, Z. Scrooge nga Charles Dickens.

Shumica e tregimeve dhe përrallave të Krishtlindjeve përmbajnë një refleksión, Një denoncimi shoqëror ose një fund i kthjellët i cili gjithashtu zakonisht prek emocionet. Dhe kështu është me këto tre histori me personazhe që të gjithë i mbajmë në atë kujtesë emocionale.

El Grinch - Doktor seuss

Theodor Seuss Geisel ishte një shkrimtar dhe karikaturist Amerikan, i famshëm për librat e tij të fëmijëve të shkruar me pseudonimin e tij, Dr Seuss. Publike më shumë se 60 libra për fëmijët, karakterizuar nga personazhet e tyre protagonistë plot imagjinatë, dhe përdorimi i rima tërheqëse që gjithashtu lehtësojnë të mësuarit në leximin e tyre.

Grinch është krijimi i tij më i famshëm dhe u shfaq për herë të parë në 1957 në libër Si Grinch Vodhi Krishtlindjet!, tekst që gjithashtu ilustroi. Këtu në Spanjë është padyshim më i njohur për të Përshtatja e filmit i cili luajti Jim Carrey në vit 2000.

Karakteri dhe pamja e tij e kukudh i keq, zemra e tij më e vogël se pjesa tjetër e njerëzve, urrejtja e tij për KrishtlindjeConversion Dhe konvertimi i tij përfundimtar, në pamundësi për t'i rezistuar asaj fryme të Krishtlindjes, janë vetëm një transkriptim i precedentit të tij më të famshëm: Z. Scrooge.

Vajza e Ndeshjes së Vogël - Hans Christian Andersen

Mjeshtri danez i tregimeve për fëmijë shkroi një nga më të mirët, më të bukur dhe gjithashtu më të trishtuar: Vajza e vogël e shkrepëses, i njohur edhe si Vajza e Ndeshjes një thjeshtë Vajza e ndeshjes. Ajo ka qenë gjithashtu objekt i përshtatjeve si filma të shkurtër vizatimorë. Që kur i fundit i disney, e cila e sjell historinë në Rusi, në një Version i filmit të heshtur 1902.

Publicado en 1848, Andersen apeloi tek thirrje zgjimi në atë frymë të Krishtlindjeve të turbullt nga partitë dhe festimet, mbeturina pa masë dhe duke harruar ata që kanë më pak. Dhe nuk la vend për kthimin në besim të askujt ose për fundin e lumtur. Vetëm në pishinë të dhembshuria dhe shpresaNë të vërtetë, gjëja e fundit që humbet, që mund të gjendet, përkundër gjithçkaje, në zemrën e njeriut, edhe nëse është tepër vonë siç ndodh në këtë rast.

La Historia të kësaj vajze shkrepëse të vogël të varfër dhe të vetmuar në atë Pragu i vitit te ri kaq i ftohtë, me ngrohtësinë e vetme të ndeshjeve të saj dhe vizionet e tij plot iluzione dhe shpresë, është sa lëvizëse aq edhe shkatërruese në qëllimin tuaj. Dhe kjo është arsyeja pse ajo vazhdon të funksionojë gjatë viteve.

Z. Scrooge - Charles Dickens

Nuk ka mbetur askush në botë që nuk e njeh Ebenezer Scrooge. Ose te Tim i vogël ose punonjësi juaj Bob Cratchit, Babai i Tim, ose partneri i tij Jakob Marli. Ose te tre fantazma të cilët e vizitojnë atë në prag të Krishtlindjes, E kaluara e Krishtlindjeve, e tashmja dhe e ardhmja, veçanërisht ajo e së Ardhmes. Y nëse ka mbetur dikush, eshte ajo jo të kësaj bote. Aq më tepër kur është një nga historitë më të adaptuara te të gjitha llojet e formateve, nga filmat te muzikalët.

Historia më e famshme e Krishtlindjeve dhe ndoshta vepra më e njohur e Charles Dickens, el Mjeshtër i romanit viktorian me një përbërës shoqëror dhe zhvillim të madh të zemrës njerëzore. Dhe Ebenezer kurnac i lig ishte arritja e tij më e madhe.

Historia e tij e shpengimit është universale sepse prek më të thjeshtë: kalimi i kohës, veprimet në jetë, mungesa e asaj zemre dhe rimëkëmbjen e saj. Përmes nostalgjisë dhe thirrjes së zgjimit për atë kohë dhe mënyrën për ta jetuar atë me të tjerët, pikërisht në Krishtlindje, kohën e vitit që duhet të ndahet më shumë me të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.