Konkurset letrare të prillit në Spanjë

Konkurset letrare

Për ju që vazhdimisht kërkoni konkurse letrare në të cilat mund të paraqisni veprat tuaja, unë ju sjell këtë artikull rreth konkurseve letrare të Prillit në Spanjë.

Shpresoj të gjesh atë që të duhet dhe fat të mirë!

Çmimi XXIII Kombëtar i Poezisë Ateneo de Alicante 2015 "Poet Vicente Mojica" 

 • Zhanri: Poezi
 • Çmimi: 1000 €
 • E hapur për: Të gjithë mund të marrin pjesë.
 • Subjekti organizues: Ateneo de Alicante
 • Vendi i entitetit thirrës: Spanja
 • Data e mbylljes: 08/04/2015 (ju kanë mbetur edhe disa orë, jeni në kohë nëse jetoni në Alicante).

Ju mund të dërgoni më së shumti dy poezi. Ato do të jenë lëndë falas, me minimumi 300 vargje dhe do të shkruhen në Spanjisht.

Ato duhet të dorëzohen në tre kopje, të shtypura ose të shkruara me një kompjuter, me hapësirë ​​të dyfishtë dhe të njëanshme dhe të dërgohen në adresën vijuese: Ateneo Científico, Literario y Artístico de Alicante, C / de las Navas, 32, DP 03001, Alicante, asnjë shenjë dhe me një moto ose pseudonim, duke përfshirë të dhënat e autorit në një rezervë të veçantë (emrin dhe mbiemrin, adresën, telefonin dhe postën elektronike - nëse e keni një) dhe duke përfshirë një fotokopje të Dokumentit tuaj të Identitetit Kombëtar. Thuhet gjithashtu që zarfi i postës nuk duhet të përmbajë asnjë shenjë ose detaj që mund të identifikojë autorin konkurrues.

Çmimet janë: Ateneo de Alicante 2015 Çmimi Kombëtar "Poeti Vicente Mojica", i pajisur me 1000 €, nga të cilat do të zbritet shuma që korrespondon me Barrët e Taksave në fuqi. Një Çmim i Dytë i pajisur me 450 €, dhe në të njëjtat kushte si ai i lartpërmendur. Pranimi i çmimit përfshin transferimin e të drejtave të veprës së dhënë në Ateneo de Alicante për dy vjet.

Çmimi do të jepet të premten më 24 prill 2015.

Unë Konkursi i tregime të shkurtra Gora Gasteiz (Spanjë)

 • Zhanri: Histori
 • Çmimi: Shumë libra dhe botime
 • E hapur për: Të gjithë mund të marrin pjesë
 • Subjekti organizues: Gora Gasteiz
 • Vendi i entitetit thirrës: Spanja
 • Data e mbylljes: 10/04/2015

Temat mbi shkrimet: Do të sillet rreth diversitetit, ndërkulturalitetit, integrimit, shumësisë, bashkëjetesës, solidaritetit, drejtësisë sociale, të drejtave sociale, mbrojtjes sociale ose të ardhurave themelore.

Mikro-historia duhet të përmbajë, si një frazë ose pjesë e një fraze, "izan kolore" ose "Unë e di ngjyrën".

Shtrirja e mikro-tregimeve do të ketë një Maksimumi 150 fjalë, pa llogaritur titullin, dhe mund të shkruhet në Baske ose Spanjisht. Një maksimum prej një tregimi të shkurtër për autor në Baske dhe një tjetër në Spanjisht do të pranohet.

Do të dërgohet në lehiaketa@goragasteiz.com me subjektin "Gora Gasteiz Contest Short Story". Mikro-historia, si dhe të dhënat e autorit, duhet të futen në trupin e mesazhit. Duhet të nënshkruhet me një pseudonim.

Çmimi do të shpallet më 18 Prill.

gora_gasteiz-1468x576

Konkursi XXII Letrar "Villa del Mayo Manchego" 

 • Zhanri: Histori dhe poezi
 • Çmimi: 200 euro dhe gardh përkujtimor
 • E hapur për të gjithë
 • Subjekti organizues: Zona e Festimeve të Nderit. Bashkia e Pedro Muñoz
 • Vendi i entitetit thirrës: Spanja
 • Data e mbylljes: 10/04/15

Në edicionin XXII të këtij konkursi ekzistojnë dy modalitete: Poezia (çmimi "Alejandro Hernández Serrano") dhe tregimi i shkurtër (çmimi "Domingo Martínez Falero").

Punimet do të paraqiten në tre kopje në kopje të ndara, në formatin Word, me hapësirë ​​të dyfishtë, me shkronjën "Arial" dhe me madhësi 12, në njërën anë dhe me të gjitha kufijtë 2,5 cm, të lidhur dhe me titullin e punës në kokën tuaj . Ato do të paraqiten të shoqëruara nga një dublikatë e mbyllur me të njëjtin titull si titulli, brenda të cilit do të shfaqet emri, mbiemrat, adresa dhe numri i telefonit i autorit, si dhe një fotokopje e dokumentit të identitetit kombëtar. Gjithashtu një Curriculum Vitae i shkurtër i autorit.

Do të dorëzohet brenda Qendra Qytetare dhe Kulturore nga e hëna në të premte, nga ora 11:00 deri në 14:00 pasdite. Ato gjithashtu mund të dërgohen me postë të vërtetuar në adresën vijuese:

KSHILLI I QYTETIT PEDRO MUÑOZ
"Konkursi letrar Villa del Mayo Manchego"
Plaza de España nº 1 - 13.620 Pedro Muñoz (Ciudad Real)

Dorëzimi i Awards Do të zhvillohet të Shtunën 25 prill 2015, në aktin që do të zhvillohet në La Plaza de Toros me rastin e imponimit të bandave në Mayeras të vitit 2015. Mungesa e pajustifikuar e autorit të dhënë në aktin në fjalë do të përcaktojë dorëheqjen e tij në çmimin e marrë.

Konkursi VIII i Tregimeve për Fëmijët Félix Pardo (Spanjë)

 • Gjinia: Fëmijë dhe të rinj
 • Çmimi: 700 € dhe pllakë
 • E hapur për: pa kufizime
 • Subjekti organizues: Shoqëria Kulturore dhe Rekreative (SCR) Clarín de Quintes (Villaviciosa-Asturias)
 • Vendi i entitetit thirrës: Spanja
 • Data e mbylljes: 12/04/2015

Tregimet duhet të shkruhen në Spanjisht, bëhuni drejtuar fëmijëve dhe të jetë e pabotuar.

Punimet do të paraqiten në dublikatë me titull dhe të nënshkruara vetëm me një pseudonim, ato do të shoqërohen me një zarf të mbyllur:

 • Në pjesën e jashtme të zarfit, do të tregohet pseudonimi dhe titulli i tregimit.
 • Brenda zarfit, do të përfshihen të dhënat e autorit, emri dhe mbiemri, ID, adresa postare, email, numri i telefonit të kontaktit dhe profesioni ose puna, së bashku me një jetëshkrim të shkurtër (disa paragrafë përshkrues, jo më shumë se gjysma e një faqe ose në formën e një jetëshkrimi).

Punimet do të kenë një shtrirja maksimale e 8 faqeve dhe minimumi 4, shkruar në Times New Roman, Trupi 12, Hapësira e Rreshtit 1,5.

Ka vetëm një çmimi i pajisur me 700 € dhe pllakë përkujtimore.

Historitë duhet domosdoshmërisht të dërgohen me postë postare (ato të marra me postë do të përjashtohen, pavarësisht nga origjina gjeografike e autorit), në adresën vijuese:

Kutia e Postës numër 4 i Villaviciosa (CP 33300), Asturias.

Në zarfin postar do të shkruhet "Për Konkursin e VIII të Félix Pardo për Historinë e Fëmijëve".

 

A është i dobishëm për ju ky informacion? A do të merrni pjesë në ndonjë prej tyre? Nesër do të botojmë një artikull tjetër, kësaj here, me konkurse ndërkombëtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.