Konferenca XVI e komikës së Universitetit të Alicante

Sot fillojnë Konferencat XVI Komike të Universitetit të Alicante.

Sot, e Enjte 27, Konferenca XVI e komikës së Universitetit të Alicante, e njohur më mirë si Unikomike. Në to do të ketë kryesisht konferenca për komike dhe takime të autorëve deri të Dielën 30. Në të parën do të kemi altoparlantë të rreshtit të parë të tillë Varlvaro Pons, Manuel Barrero, Antonio Martín, Francisco J. Ortiz, Eduard Baile López y Jezus Jimenez. Për sa u përket autorëve, njerëzve u pëlqen El Torres, Fefeto, Carlos Esquembre, Ramón Pereira, Ramón Boldú, Sento, Vicente Damián, Jorge Jiménez, Francis Portela, Pablo Durá o Abbey David. Përveç konferencave dhe takimeve do të ketë edhe homazhe të tilla si ai i organizuar për të zmadhuar figurën e Moebius. Të gjitha ngjarjet do të zhvillohen në Universitetin e Alicante City (Avda. Ramón y Cajal 4, përballë Paseo Canalejas) dhe hyrja në to është falas derisa të arrihet kapaciteti i plotë. Posteri i ngjarjes është dizajnuar nga Maks Vento. Unë të lë me të program të plotë më poshtë:

E enjte, 27 Mars.
Reflektime mbi komiken (I)
09: 00-09: 15: Përurimi i Konferencës. Me Carles Cortés, Prorektor për Kulturë, Sport dhe Politikë Gjuhësore UA; David Morcillo, President i Këshillit Studentor të UA; dhe David Rubio, President i Consell de la Joventut d'Alacant.
09: 15-09: 30: Përmbajtja dhe vlerësimi (José Rovira Collado, UA).
09: 30-10: 00: Komika për të promovuar shprehjen gojore: një shembull i veçantë i universitetit (Eduard Baile, UA).
10: 00-10: 30: Nga kanuni artistik në kanunin shkollor të Unicómic (Francisco J. Ortiz & José Rovira Collado, UA).
10: 30-11: 00: Historia e Mortadelo (Ramón Sánchez Verd).
11: 00-11: 15: Pushim.
11: 15-13: 00: Një komik pushton IES La Canal: një propozim ndërdikasterial (Stafi Mësimor IES La Canal Petrer: Magdalena Fernández Amorós, Daniel Gilbert Rico, Fernando Navarro López, Luis Ochoa Monzó, Esther Pastor Espuch dhe Sabina Sendra i Marco) .
13: 00-14: 00: Tryezë e rrumbullakët: "Mundësitë didaktike të komikut". Me Antonio Díez Mediavilla, UA; Stafi mësimor IES La Canal Petrer; dhe unikomik.
Reflektime mbi komiken (II) / Takim me autorë (I)
16: 30-17: 30: Konferenca: “50 vjet komike… Antonio Martín: profesioni dhe industria parë brenda gjysmë shekulli (1964-2014)” (Antonio Martín).
17: 30-18: 00: Prezantimi i Clueca 2014 - Rrjeti kërkimor në mësimdhënien universitare (Francisco J. Ortiz & José Rovira Collado, UA).
18: 00-18: 45: "LES COMICS OK ASE": kufijtë e rrëfimit vijues në mediat dixhitale (Jaume Ros Selva, UA).
18: 45-19: 00: Pushim.
19: 00-19: 45: Superbollos, supermaricas dhe përfaqësime të tjera të larmisë afektive-seksuale në komike (Guillermo Soler, UA).
19: 45-20: 45: TAKIMI ME FEFETO: Prezantim nga Anselmo. Ndonjëherë shoh diva ...
20: 45-21: 45: TAKIMI ME CARLES ESQUEMBRE: Prezantimi i Trupit.

Për të vazhduar shikimin e programit deri në fund, thjesht duhet të klikoni mbi Vazhdoni leximin.

E Premte, 28 Mars.
Reflektime mbi komiken (III): Homazhe për Jean Giraud 'Moebius' (1938-2012)
10: 00-10: 45: Brenda Moebius (Lilian Fraysse).
10: 45-11: 30: Boronicë, nga kinemaja në komike dhe anasjelltas (Israel Gil, UA).
11: 30-11: 45: Pushim.
11: 45-12: 30: Moebius: udhëtimi i tij nëpër Totem përmes trillimeve shkencore (Luis F. Güemes Suárez, UA).
12.30-13: 15: Moebius dhe kinemaja. Lidhja Jodorowsky (Francisco J. Ortiz, UA).
13.15-14: 00: Jean Giraud-Gir-Moebius, tre personazhe në kërkim të një autori (Álvaro Pons, Universiteti i Valencias).
Reflektime mbi komikët (IV) / Takim me autorë (II)
16: 00-17: 30: Ekranizimi - Homazhe për Moebius: Zotërit e kohës (René Laloux, 1982) (VOS).
Punëtori të semestrit të dytë. Kursi 2013-2014
17: 30-18: 30: Konferenca: "Shfaqja komike katalanase, 1854-2014" (Antonio Martín).
18: 30-18: 45: Pushim.
18: 45-19.45: TAKIMI ME RAMÓN PEREIRA DHE RAMÓN BOLDÚ: Prezantimi i La voz que no cesa. Jeta e Miguel Hernández.
19: 45-20: 45: TAKIMI ME SENTO: Prezantimi i një mjeku fillestar (Çmimi VI Ndërkombëtar Fnac-Sins Entido de Novela Gráfica).
20: 45-21: 30: Tryezë e rrumbullakët: "Kujtesa historike në vineta" (Me autorë dhe specialistë).

E Shtunë 29 Mars.
Reflektime mbi komiken (V)
10: 00-11: 00: Konferencë: “Panorama e stripit komik në Spanjë sot. Transformimet e strukturës botuese në shekullin XXI ”(Manuel Barrero, Tebeosfera).
11: 00-12: 00: Konferenca: "Hartimi epistemologjik i studimit të komikes nga një model komunikimi i mediumit" (Jesús Jiménez, Universiteti i Seviljes).
12: 00-13: 00: tryezë e rrumbullakët: "Komike në rrjetë" (Me Manuel Barrero, Tebeosfera; varlvaro Pons, La Cárcel de Papel; dhe Francisco J. Ortiz, Abandonad shpresojnë të gjithë).
13: 00-13: 15: Pushim.
13: 15-13: 45: Rrëfimi grafik dhe përfshirja. Nga albumi në komik (Pilar Pomares, UA).
13: 45-14: 15: Komiku në orën Gjuhë dhe Letërsi për Arsimin e Mesëm (Esther Pastor Espuch, IES La Canal Petrer).
Takimi me autorët (III): Publikimi në SHBA
16: 30-17: 30: Përvoja të reja në komike: tableta, financim i njerëzve dhe blog. Me Kompaninë La Cabra Loca (Alfonso Bravo, Gabriel Cuestas dhe Jorge de Prada 'Kokhe') dhe Vicente Damián (El Cauterizador).
17: 30-18: 30: Si të bëhesh shkrimtar i librave komikë: praktika të mira dhe të këqija. Me El Torres (Vello, Nancy in Hell, The Suicide Forest, Drums) dhe Pablo Durá & David Abadía (The Aguila All-New).
18: 30-18: 45: Pushim.
18: 45-19: 45: TAKIMI ME JORGE JIMÉNEZ (Fenerë të Kuq, Transformuesit: Ana e Errët e Hënës, Smallville. Sezoni 11, Shigjeta).
19: 45-20: 45: TAKIMI ME FRANCIS PORTELA (Wolverine: Klasa e Parë, Halo, Pantera e Zezë, Njeriu i Kafshëve, Legjioni i Super-Heronjve).
20: 45-22: 00: Tryezë e rrumbullakët me autorët.

E Shtunë 29 Mars.
Demonstrim i mbishkrimeve dhe artit urban të frymëzuar nga bota e komikëve, nga Alicante Colors, në Paseo Canalejas. (Fillimi: 10:00 h.)
Festivali Komik, në Cherokee Pub Tavern (C / Santo Tomás 8). (Fillimi: 23:59 h.)

E Diel, 30 Mars.
Demonstrim i lojërave të bordit bazuar në komike, nga Jornadas Lústicas de Alicante (JLA), në El Claustro Building (C / Labradores 6), klasat 1 dhe 2. (Nga 17:00 pasdite deri në 21:00)


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.