Klani i Ariut të Shpellave

Klani i Ariut të Shpellave

Klani i Ariut të Shpellave

Klani i Ariut të Shpellave është libri i parë nga autori i famshëm amerikan Jean Marie Auel. Botuar në vitin 1980, është një roman fiction parahistorik, vendosur në epokën Paleolitike të kontinentit Evropian. Me këtë punë të parë filloi saga: Fëmijët e tokës, e cila ka shitur miliona kopje në të gjithë botën.

Rrëfimi paraqet fëmijërinë dhe adoleshencën e protagonistes së serialit, Ayla, i cili që në moshë shumë të re ka qëndruar jetim, për shkak të se fisi i tij iu nënshtrua Një katastrofë natyrore. Midis rreshtave, përshkruhet se si vajza e vogël rritet në një mjedis armiqësor, shumë ndryshe nga ambienti që ajo ka përdorur më parë. Në vitin 1986, shfaqja u adaptua në një film nga Michael Chapman, me protagonist Daryl Hannah.

Përmbledhje e Klani i Ariut të Shpellave (1980)

Ayla ajo është një vajzë e Vjet 5 me origjinë Kro-Magnon, i cili duke bredhur nëpër një tokë të varfër për shkak të një tërmeti të tmerrshëm. Ecja e saj në kërkim të vendit ku jetonte - e cila është zhdukur së bashku me fisin e saj - e çon atë në zona të panjohura dhe jashtëzakonisht të rrezikshme. Papritur, është rammed nga një enorme luani i shpellës që e lë të vdesë nga plagët e rënda.

Për më tepër, lëkundja gjithashtu shkaktoi dëme a një grup tjetër i burrave primitivë, neandertalët, të cilit i përkisnin Klani i Ariut të Shpellave. Ata duhej të linin shpellat e tyre, duke pretenduar se ishin pushtuar nga një mallkim i shpirtrave të këqij. Ndërsa ata ikën gjetën vajzën e plagosur, dhe menjëherë, Iza - shëruesi - përpiqet ta shpëtojë atë.

Krehër, mog-ur (shaman) i klanit, vëren që vajza e vogël ka shënuar lëkurën tuaj me të emblema totem, e cila për ta është një simbol i fuqisë. Të gjithë vërejnë se sa ndryshe është Ayla; ato janë të fuqishme dhe të forta, ndërsa ajo është çehre e hollë dhe e ndershme. Kjo shkakton mendime të kundërta në klan, të cilët po debatojnë nëse do të vazhdojnë rrugën me të, apo ta braktisin atë drejt fatit.

Pavarësisht konfrontimeve, Iza bind Brun, udhëheqësin e grupit, të marrë vajzën me vete, duke aluduar - pjesërisht - se ajo do të jetë nën akuzën e tij. Nga atje, Ayla do të rritet në një mjedis shumë të ndryshëm nga i saji, pasi fisi i saj ishte një hallkë më e lartë në evolucion. Gruaja e re ka inteligjencë dhe aftësi të madhe me armë, përveç komunikimit duke lëshuar tinguj, diçka e zhgënjyer mes Neandertalëve.

Pavarësisht refuzimit të vazhdueshëm nga klani, Ayla do të jetojë në një kërkim të pandërprerë të pranimit. Për të ndihmuar integrimin tuaj, Iza i mëson asaj njohuritë e saj si shëruese, të cilën ai e asimilon shpejt, por që nuk mund ta ushtrojë sepse nuk ka: "kujtimin e klanit".

Kjo e re do të kalojë shumë peripeci, por do të jetë në gjendje t'i kapërcejë ato falë shpirtit të saj të fortë, pasi ajo mbrohet nga totemi i luanit të shpellës.

Analiza e Klani i Ariut të Shpellave (1980)

strukturë

Ashtë një roman që i përkasin gjinisë Trillim historik, e cila zhvillohet në Gadishullin e Krimesë, që ndodhet në kontinentin Evropian. Libri përmban 560 páginas, ndarë në 28 kapituj të shkurtër, treguar nga një rrëfyes i gjithëdijshëm i personit të tretë. Gjatë gjithë komplotit, përshkruan marrëdhënien e ndërsjellë midis dy fiseve parahistorike "Neandertalët dhe Kro-Magnonët".

Figurë

Ayla

Ajo është një vajzë me origjinë Cro-Magnon dhe mezi 5 vjeç, OBSH ajo është e mbijetuara e vetme e grupit të saj etnik. Ajo është ai personazhi kryesor, si i këtij libri, ashtu edhe i gjithë sagës. Autori e përshkruan atë si një vajzë bjonde me sy blu; tipare të zakonshme në prejardhjen e tyre.

iza

Ajo është shëruese e Klanit të ariut të shpellës, dhe kush kujdeset për Ayla pasi e gjejnë atë të plagosur rëndë. Pak nga pak, ajo do ta konsiderojë Cro-Magnon-in e vogël si një vajzë më shumë, kështu që do të përpiqet ta ndihmojë atë në mënyrë që anëtarët e tjerë të grupit të saj etnik ta pranojnë atë.

Krem

Shtë shaman - ose mog-ur - i nomadëve Neandertalë, i cili është gjithashtu Vëllai i Izës. Ai është i gjymtuar. Së bashku me motrën e saj, ata do të kujdesen për Ayla, kështu që ajo kontribuon në rritjen e gruas së re.

Personazhe të tjerë

Brenda narracionit, përfshihen karaktere shumë të larmishme, ndër të cilat spikasin: Brun (kreu i klanit) dhe Broud (Djali i Brunit). Spikasin edhe emra të tjerë, si p.sh. rrushi, Kush vajza Iza dhe do të përfundojë duke u rritur si motra e Ayla. Historia do të zbulojë emrat e personazheve të tjerë të tillë si: Aba dhe Durc, të cilët janë shumë të rëndësishëm në jetën e protagonistit.

Përfaqësime të sakta

Pavarësisht se ishte një komplot i trilluar, litterat zhyten në detaje të besueshme në këto nënlloje të gjinisë Homo, të cilat kanë qenë dokumentuar nga paleontologët për vite me rradhë. Prandaj, teksti paraqet shumë aspekte historike dhe informuese e këtyre dy racave, mes tyre: teknikat e tyre të gjuetisë, zakonet, si dhe përshkrime të hollësishme në lidhje me tiparet e tyre fizike.

Opinionet e romanit

Klani i Ariut të Shpellave ka pasur miliona lexues në të gjithë botën, vetëm në Evropë përqindja e pranimit të saj në internet tejkalon 90%. Shumë e konsiderojnë atë si: "Saga më e bukur parahistorike e treguar ndonjëherë". Nga ana e tij, në platformën Amazon ky tekst ka një vlerësim prej 4,5 / 5; ku më shumë se 70% i dhanë 5 yje librit, dhe vetëm 6% e vlerësuan atë me 3 ose më pak.

Biografia e autorit

Jean Marie Untinen lindi në Çikago (Illinois) më 18 shkurt 1936. Ajo është vajza e dytë e një çifti amerikan me origjinë finlandeze; nëna e tij: Martha Wirtanen; dhe babai i tij: Neil Solomon Untinen, një piktor shtëpie. Në vitin 1954, ajo u martua me Ray Bernard Auel dhe shtatë vjet më vonë ata tashmë kishin një grup të madh familjar me shtatë anëtarë, çiftin dhe të tyre Pesë djem.

Falë IQ të tij të lartë, ai u bashkua me Mensa, një shoqatë ndërkombëtare e të talentuarve. Pas mbarimit të shkollës së mesme gjatë natës, ai studioi në Universitetin Shtetëror të Portlandit dhe Universitetin e Portlandit. Ai mori dy diploma të shkëlqyera nga Kolegji Mt Vernon dhe Universiteti i Maine. Në moshën 40 vjeç, ai mori një MBA nga Universiteti i Portland.

Garë letrare

Në fund të universitetit, Jean Marie vendosi të zhytej në letërsi, Për këtë, filloi një proces hetimor mbi Epokën e Akullnajave. Pas një kohe të gjatë dokumentacioni bibliografik mbi parahistorinë dhe disa kurse mbijetese, ai vendosi të krijonte një sagë të tërë, në vend të një libri të vetëm. Kësti i parë ishte: Klani i Ariut të Shpellave (1980), e cila u bë një sukses i shquar.

Prej atëherë e tutje, letrare amerikane publikoi 5 vazhdime për të përfunduar serinë, të cilën ai e titulloi: Fëmijët e tokës. Këto romane janë vendosur në Evropën prehistorike, të cilat përshkruajnë evolucionin e dy racave të njerëzve: Neandertalët dhe Kro-Magnonët, si dhe ndërveprimin e tyre të mundshëm. Estimatedshtë vlerësuar se më shumë se 45 milion kopje janë shitur në të gjithë botën

Librat e Jean Marie Auel

 • Sagë Fëmijët e tokës
  • Klani i Ariut të Shpellave (1980)
  • Lugina e kuajve (1982)
  • Gjahtarët e Mamuthëve (1985)
  • Fushat e tranzitit (1990)
  • Strehëzat prej guri (2002)
  • Vendi i shpellave të lara në tokë (2011)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.