Kirk Douglas. Djali i legjendës së leckave dhe filmit mbush 100 vjeç.

Djali i leckës. Autobiografia e Kirk Douglas.

Djali i leckës. Autobiografia e Kirk Douglas.

Kirk Douglas (9 dhjetor 1916), një nga legjendat më të mëdha të filmave të të gjitha kohërave, mbush 100 vjeç sot. Ai dhe Olivia de Havilland, i cili tashmë hyri në shekull më 1 korrik, janë mitet e fundit të Hollywood-it më të artë që ende shkel këtë botë. Por në të vërtetë ato tashmë janë të përjetshme.

Kështu që nuk ka datë më të mirë për të lexuar ose rilexuar autobiografia e tij, Djali i leckës (1988). Cinefilet më të levituar me jetën emocionuese të këtij aktori dhe njeriu që tashmë e ka kapërcyer veten. Më e pakta do të gjejë interesante edhe rrëfimin që vetë Douglas bëri për të.

Unë kam qenë i vetëdijshëm për Kirk Douglas gjithë jetën time, pasi e imagjinoj se kjo ndodh me të gjithë ne, por pa dyshim një nga herët e para që më magjepsi ishte në Njëzet një mijë lege udhëtimesh nënujore (1954), klasikja e Richard Fleischer për Disney. Ai marinar Ned tokë Bluza me vija, vathët e veshëve dhe gropa e mjekrës së qeshur nuk mund të harrohen kur jeni një vajzë, lexuese dhe cinefile e parakohshme. Dashuria ime ishte totale kur ai përsëriti me Fleischer si atë të frikshëm dhe të madh viking einar në më të madhin Vikingët, (1958).

Djali i leckës llogari atë që aktori dëshiron të tregojë, natyrshëm. Dhe një si Douglas, me reputacion për i vështirëMe siguri ai la disa çështje në proces, sigurisht më të errëtat. Por çfarë rëndësie ka ... Ka qenë dhe do të jetë një nga më të mëdhatë në historinë e kinemasë, me një karizëm pa të barabartë.

Disa të dhëna

Kujtojnë se ka lindur në New York nën emrin e Issur Danielovitch Demsky. Djali i emigrantëve hebrenj rusë i cili erdhi në Shtetet e Bashkuara në fillim të shekullit të XNUMX-të, babai i tyre ishte një leckier. Kështu që titulli i autobiografisë së tij nuk mund të jetë një tjetër. Fëmijëria dhe rinia e tij ishin shumë të vështira, por ai kurrë nuk e mohoi origjinën e tij të përulur.

Kështu që po ecte përpara dhe kjo shpirt luftarak do të thoshte në jetën e tij. e di u përballën me studiot e mëdha të kinemasë, kur karriera e tij filloi të marrë hov, për shkak të politikave drakoniane të punësimit që ata u imponuan "punëtorëve" të tyre. Por gjithashtu denoncoi anën më të errët shoqërore që e rrethuan, atë të McCarthyism, censurim dhe burgosja e aktorëve dhe regjisorëve për idetë e tyre.

Douglas gjithashtu na tregon për të tijat perceptimet të kolegëve lista e të cilëve do të ishte po aq e përjetshme sa ai. Dhe sigurisht, ai na tregon edhe për të tijat filma si Idhulli prej balte, i cili e katapultoi në atë qiell me yje. Ose si e shënoi atë shumë thellë për të interpretuar piktorin Vincent Van Gogh në I çmenduri me flokët e kuq.

Ai na tregon për dështimet dhe sukseset e tij me regjisorët dhe skenaristët si Dalton Trumbo, Preminger, Elia Kazan ose Stanley Kubrick, me të cilin ai ndoshta do të luante në dy veprat kryesore të karrierës së tij: Shtigjet e Lavdisë y Spartacus (roman nga Howard Fast dhe me skenar nga Trumbo). Por ai punoi me të gjithë të mëdhenjtë, të cilët sollën interpretime të paharrueshme të çdo karakteri, nga poshtër te heroin, më intim, më mburrur ... Sido që të jetë.

Ka kaq shumë tituj: Kthehuni tek e kaluara, që fantastike Robers of Evil, Brigade 21, Duel of the Titans, Karnavali i Madh, Dashuria e Çuditshme e Marta Ivers, Treni i Fundit i Gun Hill... Ose një për të cilin vëllai im dhe unë kemi një përkushtim të veçantë, Countdown përfundimtar, tashmë nga 1980. E pamundur t’i përmendësh të gjithë.

Me pak fjalë, kjo për të nderuar Douglas, asgjë më mirë se varg një pjesë e mirë e filmave të tij (më mirë nëse është në versionin origjinal) ose lexoni ose rilexoni këtë autobiografi. Djali i leckës kanë rythm perfekt të një rrëfimi në vetën e parë për një jetë që ia vlen të tregohet si pak të tjera. Dhe mbase kjo legjendë e legjendave do të jetë akoma në gjendje të tregojë diçka.

Disa kuriozitete

-Ai u takua me Burt Lancaster në shtatë filma, pothuajse të gjithë Western, por ata kurrë nuk ishin miq.

-As ai nuk bëri miq të mirë John Wayne, një pro republikan, me të cilin demokrat Douglas kishte grindje famëkeqe. Sidoqoftë, ai mbajti marrëdhënie të mira me presidentët republikanë si Ronald Reagan.

-Ai iu ofrua roli i kolonel Truman në Qoshe (1982), por ai dha dorëheqjen sepse prodhuesit refuzuan ta pranonin të tijin propozimi që John Rambo të vdesë në fund të filmit, si në romanin origjinal.

-Ai kurrë nuk fitoi një Oskar, një tjetër nga goditjet e mrekullueshme që dha Akademia herë pas here. Ata i dhanë një i nderuar në vitin 1996 (e marr me mend nga turpi). Gjatë gala-s ai mori Homazhi i Spielbergut për mbështetjen e tij ndaj Dalton Trumbo në Gjueti shtrigash.

Më 9 dhjetor 2006, ai tha: “Emri im është Kirk Douglas. Ndoshta keni dëgjuar për mua. Nëse jo, më Google. Unë jam babai i Michael Douglas dhe vjehrri i Catherine Zeta-Jones. Sot unë jam 90 vjeç dhe, në rastin tim, arritja e kësaj moshe është jo vetëm e veçantë, por edhe mrekulli. Mrekullia ka arritur në 100.

Urimet, admirimet dhe falënderimet më të mëdha, Z. Douglas. Y "Unë jam Spartacus!"


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.