Karakteristikat e gjeneratës '98

Fraza nga Ramón del Valle-Inclán.

Fraza nga Ramón del Valle-Inclán.

Si lindi i ashtuquajturi Brezi i 98-ës? Për të gjetur përgjigjen duhet të kthehemi në fund të shekullit të XNUMX-të. Në atë kohë, Spanja ishte një komb në krizë të thellë të identitetit kombëtar, origjina e të cilit mund të gjurmohet në pushtimin Napoleonik. Për më tepër, pas luftës spanjolle-amerikane, vendi iberik humbi kolonitë e tij të fundit: Kubën, Filipinet, Guam dhe Porto Riko.

Përballë këtij realiteti të karakterizuar nga rënia politike, morale, sociale dhe ekonomike, u shfaq një grup shumë i veçantë burrash. Ata ishin mendimtarë dhe shkrimtarë të lindur midis viteve 1860 dhe 1870 dhe, për rrjedhojë, ishin në një moshë për të zënë skenën qendrore në 1898. Në këtë mënyrë, Unamuno ose Azorín e të tjerë, ngritën mënyrën e "të qenit spanjoll" në aspekte të ndryshme të jetës kulturore.

Përcaktim

Në parim, është e nevojshme të shpjegohet se sa problematik ka qenë përdorimi i termit "brez" - në një këndvështrim strikt letrar - kur grupohen protagonistët e tij. Pavaresisht kesaj, historianët tregojnë një konsensus të caktuar rreth Unamuno, Valle-Inclán dhe Pio Baroja si personazhet më emblematikë të kompletit.

Më shumë,çfarë të përbashkëta kishin ky grup njerëzish të letrave dhe kulturës spanjolle? Pavarësisht se nuk është një temë shumë objektive, akademikët shpesh u referohen çështjeve si p.sh miqësi mes disa prej tyre. Po kështu, është e pamohueshme bashkimi i anëtarëve të grupit në lidhje me ndjenjën nacionaliste — dhe pesimiste, nganjëherë — për moralin e Spanjës.

Pika e takimit të këtyre burrave

Humbja e kolonive spanjolle shkaktoi pakënaqësi dhe zhgënjim tek shkrimtarët e viteve XNUMX. Me sa duket, fakti i humbjes së atyre territoreve jashtë shtetit ndaj kombit të sapoformuar amerikan nënkuptonte një poshtërim që ishte shumë i vështirë për t'u asimiluar. Në të njëjtën kohë, vepra e larmishme e këtyre shkrimtarëve evidentoi armiqësinë e tyre ndaj Spanjës konservatore dhe klerikale të atyre kohërave.

Ndjenjat e tjera të pasqyruara nga anëtarët e brezit ishin pesimizmi dhe irracionalizmi —ndoshta— nën ndikimin e intelektualëve si Nietzsche dhe Schopenhauer. Ky qëndrim filozofik dhe moral ishte vendimtar në qasjen e tij ndaj realitetit dhe për distancimin e propozimit të Realizmit. (fal tepricën).

Karakteristikat e gjeneratës së 98-ës

Tema dhe përmbajtja larg realizmit përfaqësonte një lloj ripërtëritjeje afër modernizmit, ndonëse me disa elemente unike. Megjithëse stilolapsat e brezit të 98-ës nuk prodhuan një letërsi homogjene, mund të flitet për një estetikë nëntëdhjetë-okiste.. Ai ndryshon nga lëvizjet e tjera përmes veçorive të përshkruara më poshtë:

 • Një celular që bashkon anëtarët e parë, të ashtuquajturin Grupi i Tre, i përbërë nga Azorín, Baroja dhe Maeztu, me një manifest të përfshirë. Kjo arsye u përqendrua në rigjenerimin e Spanjës dhe kërkimin e një mënyre për të ringjallur kombin.
 • Të tjerët iu bashkuan kësaj treshe burrash, duke iu nënshtruar shqetësimit të grupit të vogël. Anëtarët e rinj zgjodhën çështjen më vendimtare: atë të identitetit autentik spanjoll, kundër klasave të fuqishme dhe të pasuruara që lanë mënjanë Spanjën e vërtetë.
 • Brezi i '98-ës konstituohet kështu në një grup burrash të mbledhur rreth fjalës si një mekanizëm i madh rigjenerues i kombit. Kështu është Letërsia e grupit bashkoi ide, estetikë dhe zhanre letrare kaq të ndryshme.
 • Një tjetër shenjë dalluese e këtij brezi ishte shkelje kundër të njëjtave gjini letrare të vendosura.

Eksponentët më të mëdhenj të Brezit të '98-ës

Jose Martinez Ruiz "Azorin" (1863 - 1967)

Romancieri, poeti, kronisti, eseisti dhe kritiku letrar, pseudonimi i të cilit ishte "Azorín" ishte i pari që përdori emrin "brezi i 98". Shkrimtari monovero, i shtyrë nga patriotizmi i tij i fortë, kishte gjithashtu një jetë shumë aktive në politikë. Prandaj, nuk është për t'u habitur që Një pjesë e madhe e krijimeve të tij i kushtohen eksplorimit të temës së kulturës spanjolle.

Veprat më të shquara

 • shpirti kastilian (1900)
 • Dëshira, vullneti (1902)
 • Antonio Azorin (1903)
 • Rrëfimet e një filozofi të vogël (1904)
 • Një orë e Spanjës 1560-1590 (1924).

Miguel de Unamuno (1864 - 1936)

Citim nga Miguel de Unamuno.

Citim nga Miguel de Unamuno.

Rektori i Universitetit të Salamankës ishte një kultivues i zhanreve të ndryshme letrare dhe një stilolaps i njohur që nga zanafilla e tij deri më sot. Në fakt, filozofi bask dhe njeriu i letrave eksploroi në thellësi të ashtuquajturën “nivola”. Kjo mund të përshkruhet si më poshtë: një trillim narrativ larg stilit realist, me protagonistë të sheshtë dhe një zhvillim të nxituar.

Tiparet letrare të lartpërmendura janë të dukshme në Dashuria dhe pedagogjia (1902), mjegull (1914), Abel Sanchez (1917) y Teto Tula (1921). Vepra të tjera të njohura të autorit të Bilbaos kanë qenë Jeta e Don Kishotit dhe Sanços (ese – 1905), Krishti i Velasquez (poezi – 1920) dhe Shën Manuel Bueno, dëshmor (roman – 1930).

Ramon del Valle-Inclán (1866 - 1936)

Ramon Maria del Valle-Inclan Ai ishte një dramaturg, poet, romancier, gazetar, shkrimtar dhe eseist, i afërt me modernizmin dhe një figurë kyçe në letërsinë spanjolle. Shkrimtari i lindur në Villanueva de Arosa u dallua nga përdorimi i gjuhës shqisore në kombinim me satirën e egër sociale. Në fillim të karrierës së tij artistike ai evidentoi një stil të ndikuar nga simbolika franceze.

Më vonë, intelektuali Galician i zhvilloi romanet dhe dramat e tij në një formë që ai e quajti "esperpento" ("njerëz ose gjëra të tmerrshme ose të përzier). Ndër groteskët e tij më të njohur spikat Dritat bohemi (1920) y Brirët e Don Frijolera (1920). Në mënyrë të ngjashme, romanet e tij oborri i mrekullive (1927) y rrofte pronari im (1928) janë vlerësuar shumë.

Pio Baroja (1872 – 1956)

Fraza e Pio Baroja

Fraza e Pio Baroja

Pío Baroja y Nessi ishte një romancier dhe dramaturg i madh, i cili ishte dukshëm pesimist dhe një mbrojtës i individualizmit. Idetë e tij politike ishin të paqarta (ai ndryshoi mendje disa herë gjatë jetës së tij) Dhe sigurisht e diskutueshme. Po kështu, predikimi i tij për romanin e hapur e bëri atë të fitonte armiqësinë e puristëve.

Ndër veprat thelbësore të autorit nga San Sebastiani janë:

 • Bari i keq (1904)
 • Pema e shkencës (1911)
 • Netët e pensionit të mirë (1934)
 • këngëtarja endacake (1950).

Ramiro de Maeztu (1874 - 1936)

Ramiro de Maeztu dhe Whitney Ai ishte një autor nga Vitoria që u shqua si eseist, romancier, poet dhe kritik letrar. Gjithashtu, shkrimtari iberik ishte një teoricien politik famëkeq i kohës së tij dhe një promovues i vendosur i nocionit "Hispanidad". Prandaj, pjesa më e studiuar e punës së tij fokusohet në këtë koncept, i cili është i dukshëm në titujt e mëposhtëm:

 • Në një Spanjë tjetër (1899)
 • Don Kishoti, Don Zhuani dhe La Celestina (1926)
 • Mbrojtja e hispanikes (1934)

Pjesëtarë të tjerë të shquar të brezit të ’98-ës

 • Isaac Albéniz (1860 – 1909); kompozitor dhe pianist
 • Angel Gavinet (1865 – 1898); shkrimtar dhe diplomat
 • Ramón Menéndez Pidal (1869 – 1968); filolog, folklorist dhe historian
 • Ricardo Baroja (1871 – 1953); piktor dhe shkrimtar.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.